Combined British National Championships - YOUTH/Senior
Oxford Waterski Club, Wallingford, Oxfordshire 11-14 Aug 2022
Waterski
National Championships
Code: 22GBR012


Event Details
Slalom L 2 Rounds
Tricks L 2 Rounds
Jump L 2 Rounds
Age group Europe & Africa
-10 -12 -14 -17 -21 35+ 45+ 55+ 65+ 70+ 75+ -8 80+ 85+

Entries
Type Open
Status Registration Open
Limit Unlimited
Deadline 28/07/2022
Divisions No
Open to foreign Skiers No
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge HOILE Clair GBR
Assistant Chief Judge STEVENSON David GBR
Homologator DAVIES Peter GBR
Scorer AIREY Paul GBR
Assistant Scorer HEATH Gill GBR
Judge BENJAMIN Eleanor GBR
Judge BUTTERFIELD Amber GBR
Judge ELLIS Claire GBR
Judge HEATH Kevin GBR
Judge HILLS Stuart GBR
Judge KELLY Gavin GBR
Judge MCGARRY Nick GBR
Judge ODELL Barry GBR
Judge SCOTT-ELY Stuart GBR
CDriver TURP Vince GBR
Driver MCGARRY Nathan GBR
Driver OLIVER William GBR
Driver SONG Tony GBR

Oxford Waterski Club
Country Great Britain
Code GBROXFOR
Area Wallingford, Oxfordshire
Organizer
Name Steve Glanfield
Phone 07974369982
Email bookings@oxfordwsc.com
Federation
Name kylie
Phone
Email kylie@bwsf.co.uk
Other
Towboat


Competition Documents & Bulletins
Name Uploaded Type
  Nationals 2022 Schedule 08/08/2022 15:27:41 Other
  National Championships 2022 - Bulletin 1 16/04/2022 08:25:57 Bulletins


Results Individual Classification

# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Oliver Jessop *GBR 35+ 3.00/55/11.25 3.00/55/10.75 51.00 51.00 51.00
2 Jonathan Sharman *GBR 35+ 5.00/55/12.00 6.00/55/13.00 41.00 41.00 36.00
3 Chris Heron *GBR 35+ 1.50/55/13.00 3.50/55/13.00 33.50 33.50 33.50
4 Max Cracknell *GBR 35+ 5.00/49 4.50/55/18.25 16.50 16.50 16.50
5 Gavin Harrison *GBR 35+ 3.00/55/18.25 0.50/55/18.25 15.00 15.00 12.50
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Kelly Atkins GBR 35+ 18.0m 21.2m 1000.00 1000.00 21.20
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Kelly Atkins GBR 35+ 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Kelly Atkins GBR 35+ 3.50/55/12.00 5.00/55/12.00 1000.00 1000.00 53.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Kelly Atkins GBR 35+ 590 880 1000.00 1000.00 880.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Steve Smith GBR 45+ 12.7m 17.3m 1000.00 1000.00 17.30
2 Andy Wrennall GBR 45+ 13.4m 14.0m 547.95 547.95 14.00
3 Ian Midmore GBR 45+ 13.9m 12.2m 534.25 534.25 12.20
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Steve Smith GBR 45+ 1000.00 1000.00 947.37 2947.37 2947.37
2 Ian Midmore GBR 45+ 534.25 787.88 1000.00 2322.13 2322.13
3 Andy Wrennall GBR 45+ 547.95 444.44 511.28 1503.67 1503.67
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Paul Cooke *GBR 45+ 0.50/55/11.25 3.50/55/11.25 1040.40 1040.40 51.50
2 David Nutt *GBR 45+ 3.00/55/11.25 3.00/55/11.25 1030.30 1030.30 51.00
3 Steve Smith GBR 45+ 4.00/55/12.00 1.50/55/11.25 1000.00 1000.00 49.50
4 Ian Midmore GBR 45+ 3.00/55/13.00 3.00/55/13.00 787.88 787.88 39.00
5 Tony Hinds *GBR 45+ 1.50/55/13.00 3.00/55/13.00 787.88 787.88 39.00
6 Matthew Larkin *GBR 45+ 3.50/55/16.00 555.56 555.56
7 Andy Wrennall GBR 45+ 4.00/55/18.25 444.44 444.44
8 Warren Pimm *GBR 45+ 1.00/52 262.63 262.63
9 Christian Kiernander *GBR 45+ 0.50/46 10.10 10.10
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Steve Smith GBR 45+ 1190 1260 947.37 947.37 1260.00
2 Ian Midmore GBR 45+ 1330 630 1000.00 1000.00 630.00
3 Andy Wrennall GBR 45+ 680 590 511.28 511.28 590.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Phedra Ghalebeigi *GBR 45+ 3.00/49 3.00/49 33.00 33.00 33.00
2 Claire Ellis *GBR 45+ 5.00/37 2.00/43 20.00 20.00 20.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Claire Ellis *GBR 45+ 1380 1460 1460.00 1460.00 1460.00
2 Phedra Ghalebeigi *GBR 45+ 1190 1210 1210.00 1210.00 1210.00
3 Jill Williams *GBR 45+ 1100 1030 1100.00 1100.00 1030.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Mark Beard GBR 55+ 29.0m 31.0m 1000.00 1000.00 31.00
2 Richard Bennett GBR 55+ 17.9m 18.5m 404.76 404.76 18.50
3 Rodney Rowlands GBR 55+ 11.8m 14.9m 233.33 233.33 14.90
4 Simon Wooldridge GBR 55+ 12.5m 12.5m 119.05 119.05 12.50
5 Dusko Lukic GBR 55+ 0.00m
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Mark Beard GBR 55+ 1000.00 655.56 1000.00 2655.56 2655.56
2 Simon Wooldridge GBR 55+ 119.05 844.44 701.30 1664.79 1664.79
3 Richard Bennett GBR 55+ 404.76 111.11 746.75 1262.62 1262.62
4 Rodney Rowlands GBR 55+ 233.33 333.33 383.12 949.78 949.78
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Stuart Scott-Ely *GBR 55+ 5.00/55/12.00 3.00/55/11.25 1266.67 1266.67 57.00
2 Kevin Lochhead *GBR 55+ 2.00/55/12.00 1.50/55/12.00 1111.11 1111.11 49.50
3 Peter Colverd *GBR 55+ 4.50/55/13.00 3.50/55/13.00 1033.33 1033.33 45.50
4 Dusko Lukic GBR 55+ 3.00/55/13.00 3.00/55/13.00 1000.00 1000.00 45.00
4 Jeremy Stephenson *GBR 55+ 3.00/55/13.00 3.00/55/13.00 1000.00 1000.00 45.00
6 Simon Wooldridge GBR 55+ 4.00/55/16.00 2.00/55/14.25 844.44 844.44 38.00
7 Andrew Dyson *GBR 55+ 2.50/55/16.00 722.22 722.22
8 Mark Beard GBR 55+ 5.50/55/18.25 655.56 655.56
9 Gary Rollingson *GBR 55+ 4.00/55/18.25 622.22 622.22
10 Rodney Rowlands GBR 55+ 3.00/49 333.33 333.33
11 Richard Bennett GBR 55+ 5.00/43 111.11 111.11
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Mark Beard GBR 55+ 1540 1310 1000.00 1000.00 1310.00
2 Richard Bennett GBR 55+ 1150 1090 746.75 746.75 1090.00
3 Simon Wooldridge GBR 55+ 920 1080 701.30 701.30 1080.00
4 Rodney Rowlands GBR 55+ 590 410 383.12 383.12 410.00
5 Dusko Lukic GBR 55+ 0
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Janina Maher GBR 55+ 10.3m 10.5m 1000.00 1000.00 10.50
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Janina Maher GBR 55+ 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Chantal Clements *GBR 55+ 3.00/52/13.00 2.00/52/13.00 1168.83 1168.83 44.00
2 Jane Moore *GBR 55+ 1.00/52/13.00 1.00/52/13.00 1116.88 1116.88 43.00
3 Beverley Stephenson *GBR 55+ 4.50/52/16.00 3.00/52/14.25 1012.99 1012.99 39.00
4 Janina Maher GBR 55+ 2.50/52/14.25 2.00/52/14.25 1000.00 1000.00 38.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Janina Maher GBR 55+ 1180 1140 1000.00 1000.00 1140.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Stephen Irving *GBR 65+ 3.50/52/14.25 2.00/52/13.00 38.00 38.00 38.00
2 Martin Winter *GBR 65+ 4.00/52/14.25 1.50/52/16.00 34.00 34.00 25.50
3 Jeremy Graveling *GBR 65+ 3.00/52 0.00/52/16.00 24.00 24.00 24.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 John Philips GBR 70+ 13.9m 15.1m 1000.00 1000.00 15.10
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 John Philips GBR 70+ 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 John Philips GBR 70+ 5.25/43 2.50/52/14.25 1000.00 1000.00 32.50
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 John Philips GBR 70+ 820 580 1000.00 1000.00 580.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Juliet Thompson *GBR 70+ 5.00/40 5.00/40 5.00 5.00 5.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Juliet Thompson *GBR 70+ 410 740 740.00 740.00 740.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Mike Snr Hornagold *GBR 75+ 4.00/49/14.25 2.25/49/14.25 34.00 34.00 32.25
2 Alan Robertson *GBR 75+ 4.00/40 0.50/49/16.00 24.50 24.50 24.50
# Bib Name Country Category Prelim Overall TeamOverall
1 Carol Worship *GBR 75+ 2.00/46/16.00 26.00 26.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Carol Worship *GBR 75+ 330 610 610.00 610.00 610.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Buddy Carrington *GBR -10 250 200 250.00 250.00 450.00
# Bib Name Country Category Slalom Tricks Overall Points
1 Lara Cosgrove GBR -10 906.25 500.00 2000.00 4000.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Lara Cosgrove GBR -10 5.00/40 2.00/43 1000.00 1000.00 61.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Lara Cosgrove GBR -10 40 80 1000.00 1000.00 120.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Harley Coster GBR -12 21.8m 24.3m 1000.00 1000.00 46.10
2 Jimmy Elliott GBR -12 13.3m 13.4m 237.76 237.76 26.70
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Jimmy Elliott GBR -12 230.77 787.40 1373.24 1806.45 3396.67
2 Harley Coster GBR -12 1000.00 1000.00 1000.00 2000.00 3082.05
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Harley Coster GBR -12 2.00/52/12.00 3.50/52/12.00 1000.00 1000.00 125.50
2 Jimmy Elliott GBR -12 2.00/52/14.25 2.00/52/14.25 787.40 787.40 100.00
3 William Newby-Ricci *GBR -12 2.00/52/16.00 3.00/52/16.00 (3.00/52/16.00) (4.00/52/16.00) (2.00/52/16.00) 708.66 708.66 89.00
4 Charlie Campbell *GBR -12 2.00/52/16.00 3.00/52/16.00 (3.00/52/16.00) (4.00/52/16.00) (1.50/52/16.00) 708.66 708.66 89.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Jimmy Elliott GBR -12 1950 1140 1000.00 1000.00 3090.00
2 Harley Coster GBR -12 160 1420 728.21 728.21 1580.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Isabel Cosgrove GBR -12 14.8m 15.0m 1000.00 1000.00 29.80
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Isabel Cosgrove GBR -12 975.00 1000.00 963.47 2000.00 4000.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Isabel Cosgrove GBR -12 2.00/52/14.25 2.00/52/14.25 1000.00 1000.00 100.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Isabel Cosgrove GBR -12 2110 2190 1000.00 1000.00 4300.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Sebastian Turp GBR -14 24.7m 27.1m 1000.00 1000.00 27.10
2 Raphael Dautigny GBR -14 20.6m 19.7m 619.88 619.88 19.70
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Sebastian Turp GBR -14 1000.00 1000.00 1000.00 2000.00 2000.00
2 Raphael Dautigny GBR -14 619.88 929.29 684.66 1613.95 1613.95
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Sebastian Turp GBR -14 0.50/55/13.00 1.50/55/12.00 1000.00 1000.00 49.50
2 Raphael Dautigny GBR -14 4.00/55/13.00 0.50/55/13.00 929.29 929.29 42.50
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Sebastian Turp GBR -14 3520 2800 1000.00 1000.00 2800.00
2 Raphael Dautigny GBR -14 1630 2410 684.66 684.66 2410.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 William Shanahan GBR -17 35.5m 34.6m 1000.00 1000.00 34.60
2 Noah Pollard GBR -17 32.7m 34.2m 949.02 949.02 34.20
3 Myles Rose GBR -17 32.7m 33.6m 925.49 925.49 33.60
4 Ryan Mead GBR -17 10.0m 12.0m 78.43 78.43 12.00
5 Tom Parkin GBR -17 0.00m
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Noah Pollard GBR -17 949.02 1000.00 1000.00 2949.02 2949.02
2 Myles Rose GBR -17 925.49 852.94 963.56 2741.99 2741.99
3 William Shanahan GBR -17 1000.00 666.67 595.14 2261.81 2261.81
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Noah Pollard GBR -17 3.00/58/11.25 3.00/58/12.00 1000.00 1000.00 45.00
2 Dan Marshall *GBR -17 2.00/58/13.00 2.50/58/13.00 754.90 754.90 38.50
3 Myles Rose GBR -17 1.50/58/12.00 0.50/58/13.00 852.94 852.94 36.50
4 William Shanahan GBR -17 0.50/58/14.25 4.00/58/14.25 666.67 666.67 34.00
5 Oscar Withers *GBR -17 5.00/58/13.00 2.50/58/14.25 803.92 803.92 32.50
6 Freddie Solman *GBR -17 0.00/58/13.00 2.50/58/14.25 705.88 705.88 32.50
7 Max Newby-Ricci *GBR -17 0.50/58/14.25 4.50/58/16.00 598.04 598.04 28.50
8 Robbie Douglas *GBR -17 0.50/58/14.25 0.50/49 598.04 598.04 0.50
9 Ryan Mead GBR -17 4.50/58/18.25 441.18 441.18
10 Alfie Godfrey-Fletcher *GBR -17 1.50/49 29.41 29.41
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 William Shanahan GBR -17 1470 1210 595.14 595.14 1210.00
2 Noah Pollard GBR -17 2470 770 1000.00 1000.00 770.00
3 Myles Rose GBR -17 2380 300 963.56 963.56 300.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Lilli Deste GBR -17 25.7m 26.8m 1000.00 1000.00 26.80
2 Danielle Halford GBR -17 23.3m 23.8m 848.48 848.48 23.80
3 Stella Gamski GBR -17 12.8m 13.9m 348.48 348.48 13.90
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Danielle Halford GBR -17 848.48 980.00 1000.00 2828.48 2828.48
2 Lilli Deste GBR -17 1000.00 1000.00 506.90 2506.90 2506.90
3 Stella Gamski GBR -17 348.48 990.00 500.00 1838.48 1838.48
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Danielle Halford GBR -17 1.00/55/13.00 1.00/55/13.00 980.00 980.00 49.00
2 Lilli Deste GBR -17 2.00/55/13.00 0.50/55/13.00 1000.00 1000.00 48.50
3 Stella Gamski GBR -17 1.50/55/13.00 1.00/55/14.25 990.00 990.00 43.00
4 Bethany Doherty *GBR -17 4.50/52 3.50/52 570.00 570.00 27.50
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Danielle Halford GBR -17 2870 2900 1000.00 1000.00 2900.00
2 Lilli Deste GBR -17 1470 1210 506.90 506.90 1210.00
3 Stella Gamski GBR -17 1450 1130 500.00 500.00 1130.00
4 Bethany Doherty *GBR -17 970 1030 355.17 355.17 1030.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Danny Jays *GBR -21 1.00/58/10.75 3.00/58/11.25 49.00 49.00 45.00
2 Jordan Scott-Ely *GBR -21 2.50/58/14.25 4.00/58/12.00 40.00 40.00 40.00
3 Bradley Irving *GBR -21 1.00/58/12.00 3.00/58/13.00 37.00 37.00 33.00
4 Jamie Lovejoy *GBR -21 2.50/52 4.50/55/18.25 10.50 10.50 10.50
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Emma Scutt GBR -21 29.1m 30.1m 1000.00 1000.00 30.10
2 Amber Butterfield GBR -21 27.5m 29.9m 991.34 991.34 29.90
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Amber Butterfield GBR -21 991.34 1000.00 1000.00 2991.34 2991.34
2 Emma Scutt GBR -21 1000.00 658.82 852.94 2511.76 2511.76
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Emily Newsome *GBR -21 3.00/55/12.00 3.00/55/12.00 1058.82 1058.82 45.00
2 Saba Yorke-Davies *GBR -21 5.50/55/13.00 2.50/55/12.00 1047.06 1047.06 44.50
3 Amber Butterfield GBR -21 3.00/55/13.00 0.50/55/12.00 1000.00 1000.00 42.50
4 Emma Scutt GBR -21 5.00/55/18.25 4.00/55/16.00 658.82 658.82 28.00
# Bib Name Country Category Prelim Final Overall TeamOverall Points
1 Amber Butterfield GBR -21 2600 3060 1000.00 1000.00 3060.00
2 Emma Scutt GBR -21 2560 2610 852.94 852.94 2610.00