2022 IWWF World Wakeboard Championships (postponed from 2021)
Club Nautico Varco Sabino Wave (CNVS Wave), Lago del Salto 25-30 Jul 2022
Wakeboard Boat
World Championships
Code: 22IWWF05


Event Details
Wakeboard 6 STAR
Age group IWWF
O30 O40 Open U14 U18

Entries
Type Open
Status Registration Open
Limit Unlimited
Deadline
Divisions No
Open to foreign Skiers Yes
Cash Prize Yes

Jury Panel
Boat Driver GARIZURIETA Jorge MEX
Boat Driver SPEKSNIJDER Jan Kees NED
Assistant Chief Judge DURANTI Stefano ITA
Judge DITSCH Walter ARG
Judge ECA Nuno POR
Judge GARCIA Daniel BRA
Judge HART Colin GBR
Judge IWAMOTO Takahiro JPN
Judge JACQUESSON Arnaud SUI
Judge KRUZE Oskars LAT
Judge MONROY Luis MEX
Judge PEREZ PRIEGO Jeronimo MEX
Chief Boat Driver CORNARO Cyril SUI
Chief Calculator JOHNSTON Linda IRL
Assistant Calculator BULGAKOVA Maria UKR
Assistant Calculator TORRES Omar MEX

Club Nautico Varco Sabino Wave (CNVS Wave)
Country Italy
Code ITACNVSW
Area Lago del Salto
Organizer
Name Claudio Ponzani
Phone
Email cnvswave@gmail.com
Federation
Name Paul Fong
Phone
Email executive@iwwfed.com
Other
Towboat Centurion Ri230


Competition Documents & Bulletins
Name Uploaded Type
  Bulletin 3 19/06/2022 17:26:22 Bulletins
  Bulletin 2 26/04/2022 07:09:02 Bulletins
  Bulletin 1 12/03/2022 15:30:05 Bulletins


Results Individual Classification

# Bib Name Country Category Qualifications LCQ Quarter finals Semi finals Final Overall TeamOverall Points
1 Comollo Stefano James ITA U18 73.11 68.22 60.00 86.56 86.56 86.56 86.56
2 Souza Jair BRA U18 30.22 47.33 59.00 42.33 77.44 77.44 77.44 77.44
3 Colombo Igor *ITA U18 50.89 65.55 52.11 66.67 66.67 66.67 66.67
4 Monsalve Diego MEX U18 35.56 39.33 54.44 62.00 62.00 62.00 62.00
5 Takamura Taiga JPN U18 62.22 50.89 52.56 59.00 62.22 62.22 59.00
6 Fendrich Wanley GER U18 49.22 45.44 57.00 52.00 57.00 57.00 52.00
7 Hunnicutt Cody USA U18 40.78 49.44 50.00 50.00 50.00
7 Scaffidi Luke AUS U18 34.33 56.89 33.22 56.89 56.89
9 Charraud Camille FRA U18 57.00 46.22 10.44 57.00 57.00
9 Chiarelli Filippo ITA U18 59.89 64.11 29.11 64.11 64.11
11 Fore Jerome SUI U18 44.33 46.11 23.00 46.11 46.11
11 Robuschi Santino ARG U18 10.00 49.11 26.78 6.33 49.11 49.11
13 Gonzalez Z. Pedro COL U18 33.45 16.22 33.45 33.45
13 Humphries Joseph GBR U18 56.00 10.11 56.00 56.00
13 Monroy Pablo MEX U18 50.67 34.78 50.67 50.67
13 Steiner Leonardo *ITA U18 33.56 46.22 37.00 46.22 46.22
17 Bru Haydon AUS U18 55.00 14.11 55.00 55.00
17 Ieshchenko-Petrov Mykola UKR U18 21.78 48.11 3.56 48.11 48.11
17 Zebedee Julian IRL U18 32.78 25.00 32.78 32.78
20 Del Fiandra Mattia *ITA U18 34.45 44.22 44.22 44.22
20 Mcdaniel Carson *USA U18 31.33 45.78 45.78 45.78
22 Loder Ollie *GBR U18 27.33 25.33 27.33 27.33
22 Sinagra Brando *ITA U18 31.33 42.33 42.33 42.33
24 Dimopoulos Spyros GRE U18 14.45 9.78 14.45 14.45
24 Mejia Q. Felipe COL U18 42.33 21.22 42.33 42.33
26 Mandiya Luca *ITA U18 14.89 16.67 16.67 16.67
# Bib Name Country Category Qualifications LCQ Final Overall TeamOverall Points
1 Piana Alize ITA U18 31.67 65.55 62.00 65.55 65.55 62.00
2 Mccarthy Mackenzie AUS U18 39.33 60.00 60.00 60.00 60.00
3 Lewis Kira USA U18 24.89 66.89 35.89 66.89 66.89 35.89
4 Eimer Ariana GER U18 33.67 34.00 34.00 34.00 34.00
5 Ruegsegger Avery USA U18 38.33 28.78 38.33 38.33 28.78
6 Gomez Crespo Fernanda MEX U18 26.56 13.22 26.56 26.56 13.22
7 Cassart Luna BEL U18 12.22 63.89 63.89 63.89
8 Zisopoulou Sofia GRE U18 9.78 11.11 11.11 11.11
9 La Mantia Lucrezia *ITA U18 3.11 8.11 8.11 8.11
10 Lutolf Deborah SUI U18 1.00 1.00 1.00
# Bib Name Country Category Qualifications LCQ Semi finals Final Overall TeamOverall Points
1 Rapa Nic AUS Open 76.22 73.33 76.67 76.67 76.67 76.67
2 Teunissen Cory AUS Open 73.33 63.45 72.00 73.33 73.33 72.00
3 Brown Sam *AUS Open 63.89 60.89 69.22 69.22 69.22 69.22
4 Roux Maxime FRA Open 57.11 66.33 59.56 66.33 66.33 59.56
5 Komatsu Haruki JPN Open 43.67 63.00 51.89 55.67 63.00 63.00 55.67
6 Firer Guy ISR Open 52.33 50.67 16.78 52.33 52.33 16.78
7 Ditsch Kai ARG Open 64.33 47.67 64.33 64.33
7 Rocha O. Jorge Alfredo COL Open 53.22 59.89 46.78 59.89 59.89
9 Cadoux Maxime FRA Open 55.00 42.44 55.00 55.00
9 Kidd Luca GBR Open 54.67 45.00 54.67 54.67
11 Ditsch Ulf ARG Open 33.78 58.33 58.33 58.33
11 Ullsperger Tino GER Open 38.44 56.78 56.78 56.78
13 Druille Alonso Martin ESP Open 53.44 53.00 53.44 53.44
13 Hazelwood Francesco NZL Open 42.67 50.22 50.22 50.22
15 Ceballos Paradeda Ulises *ESP Open 29.33 29.44 29.44 29.44
15 Kassin Ben GER Open 30.89 48.78 48.78 48.78
17 Esteban Gallego Adrian ESP Open 21.78 31.00 31.00 31.00
17 Mandiya Benjamin *ITA Open 8.67 17.78 17.78 17.78
19 Salerno Filippo *ITA Open 9.56 15.44 15.44 15.44
20 Piffaretti Massimiliano ITA Open DNS
# Bib Name Country Category Qualifications LCQ Semi finals Final Overall TeamOverall Points
1 De Armas Eugenia ARG Open 58.89 70.89 73.00 73.00 73.00 73.00
2 Virag Alice ITA Open 41.89 71.56 62.33 71.56 71.56 62.33
3 Gange Rebecca AUS Open 53.89 70.44 61.33 70.44 70.44 61.33
4 Virag Chiara ITA Open 43.56 69.67 60.00 69.67 69.67 60.00
5 Mikacich Tarah USA Open 51.89 62.89 57.44 62.89 62.89 57.44
6 Mccullough Taylor USA Open 48.67 43.78 46.56 48.67 48.67 46.56
7 Andreopoulou Aikaterini GRE Open 34.33 40.11 40.11 40.11
7 De Armas Maria Victoria ARG Open 38.22 42.00 42.00 42.00
9 Christensen Elle *USA Open 30.22 44.00 29.33 44.00 44.00
9 Dolinina Varvara UKR Open 38.33 41.89 41.89 41.89
11 Kruze Alise LAT Open 20.00 41.00 41.00 41.00
12 Carroll Nicole IRL Open 25.89 38.22 38.22 38.22
13 Millward Charlotte GBR Open 16.56 32.11 32.11 32.11
14 Haakma Morgan NZL Open 18.11 27.00 27.00 27.00
15 Lock Melissa GBR Open 6.67 23.67 23.67 23.67
# Bib Name Country Category Qualifications LCQ Semi finals Final Overall TeamOverall Points
1 De Palma Alejo ARG O30 40.78 55.22 63.22 63.22 63.22 63.22
2 Smith Dean AUS O30 76.44 65.33 62.45 76.44 76.44 62.45
3 Sanchez Victor USA O30 48.11 47.78 62.00 62.00 62.00 62.00
4 Stewart Peter IRL O30 36.33 59.22 57.11 59.22 59.22 57.11
5 Coates David IRL O30 66.33 57.22 54.44 66.33 66.33 54.44
6 Giardi Marcelo BRA O30 31.78 45.00 67.89 44.89 67.89 67.89 44.89
7 Beisner Ralf GER O30 39.78 40.56 40.56 40.56
7 Linavskis Roberts LAT O30 43.78 30.33 43.78 43.78
9 Pellicciaro Mattia *ITA O30 36.67 19.44 36.67 36.67
9 Phillips Ross GBR O30 40.89 23.11 40.89 40.89
11 Napoli Manfredi *ITA O30 5.00 20.00 20.00 20.00
12 Fatsis Dimitrios GRE O30 22.78 15.00 22.78 22.78
13 Kagelaris Nikolaos GRE O30 19.44 10.22 19.44 19.44
# Bib Name Country Category Qualifications Final Overall TeamOverall Points
1 Nep Mariana BRA O30 55.33 56.11 56.11 56.11 56.11
2 Smith Amber AUS O30 54.44 49.78 54.44 54.44 49.78
3 Partridge Sarah GBR O30 20.78 16.22 20.78 20.78 16.22
4 Shiu Zee Zee Hester HKG O30 3.44 12.78 12.78 12.78 12.78
# Bib Name Country Category Qualifications LCQ Semi finals Final Overall TeamOverall Points
1 Starita Francesco ITA O40 55.67 70.56 64.56 70.56 70.56 64.56
2 Sanders Josh AUS O40 14.89 64.33 58.67 64.00 64.33 64.33 64.00
3 Duquesnoy Daniel FRA O40 54.78 62.11 62.78 62.78 62.78 62.78
4 Cartwright Dayle USA O40 56.00 59.44 57.56 59.44 59.44 57.56
5 Simpson Bryan NZL O40 41.44 57.67 40.11 57.67 57.67 40.11
6 Lindemann Dominik GER O40 52.44 33.78 26.67 52.44 52.44 26.67
7 Diotallevi Xavier FRA O40 54.11 45.22 54.11 54.11
7 Lo Hing Kit Toni HKG O40 33.34 31.11 33.34 33.34
9 Deschrijver Wouter BEL O40 27.00 48.89 30.44 48.89 48.89
9 Ruegsegger Joe *USA O40 20.00 29.44 29.44 29.44
11 Buscema Renato ARG O40 34.44 28.00 34.44 34.44
11 Fernandez M. Daniel COL O40 45.00 9.33 45.00 45.00
13 Borngraber Andre GER O40 50.67 45.11 50.67 50.67
13 Mazzia Pierluigi *ITA O40 50.11 53.56 53.56 53.56
15 Goldsmith Mark GBR O40 23.00 41.78 41.78 41.78
15 Martinez Emilio MEX O40 30.00 49.00 49.00 49.00
17 Carrizo Torrontegui Juan Pablo ARG O40 18.56 25.00 25.00 25.00
17 Martinotti Giovanni *ITA O40 10.67 19.78 19.78 19.78
19 Bressa Marcelo *ARG O40 11.67 10.56 11.67 11.67
19 May Alexis *ARG O40 15.22 15.11 15.22 15.22
21 Ferrara Marco *ITA O40 7.89 6.56 7.89 7.89
21 Osmond Mark *GBR O40 13.11 12.00 13.11 13.11
# Bib Name Country Category Qualifications Final Overall TeamOverall Points
1 Kennedy Symonne AUS O40 30.11 61.89 61.89 61.89 61.89
2 Di Corato Annalisa ITA O40 28.34 60.67 60.67 60.67 60.67
3 Chan Man Yee, Fiona HKG O40 8.44 17.56 17.56 17.56 17.56
4 Waldron Kate GBR O40 15.22 11.89 15.22 15.22 11.89
# Bib Name Country Category Qualifications LCQ Semi finals Final Overall TeamOverall Points
1 Dal Lago Federico ITA U14 84.89 71.44 67.44 84.89 84.89 67.44
2 Gentry Hudson USA U14 63.33 55.00 61.45 63.33 63.33 61.45
3 Villegas Andres MEX U14 67.11 48.11 53.45 67.11 67.11 53.45
4 Yang Yu-Yeh TPE U14 79.11 41.11 46.22 79.11 79.11 46.22
5 Lloyd Charlie *GBR U14 30.11 37.11 18.33 37.11 37.11 18.33
6 Molinari Matteo *ITA U14 63.44 35.44 14.56 63.44 63.44 14.56
7 Carstens Michel GER U14 38.11 34.67 38.11 38.11
7 Yang Shu-Kai TPE U14 36.78 69.89 33.89 69.89 69.89
9 Dillon Ryder USA U14 17.22 31.56 31.56 31.56
9 O'Toole Marley GBR U14 51.00 66.78 25.67 66.78 66.78
11 Jacorossi Giancarlo *ITA U14 8.67 39.67 39.67 39.67
11 Philips Ollie *GBR U14 9.00 51.22 51.22 51.22
13 Frisetti Valerio *ITA U14 6.89 33.67 33.67 33.67
13 Rodriguez S. Mateo COL U14 5.45 28.67 28.67 28.67
15 Frisetti Flavio *ITA U14 16.78 1.67 16.78 16.78
15 Thomaidis Aggelos GRE U14 11.44 33.00 33.00 33.00
17 Castro Ch. Vicente COL U14 12.33 27.78 27.78 27.78
17 Giannola Manfredi *ITA U14 6.56 1.00 6.56 6.56
# Bib Name Country Category Qualifications LCQ Semi finals Final Overall TeamOverall Points
1 Castelli Giulia ITA U14 21.89 50.33 74.78 61.44 74.78 74.78 61.44
2 Smith Kitt USA U14 50.44 58.56 52.33 58.56 58.56 52.33
3 Pyvovarenko Zlata UKR U14 50.22 57.89 45.78 57.89 57.89 45.78
4 Gonzalez A. Mila COL U14 45.33 51.44 39.11 51.44 51.44 39.11
5 Murbach Amandine SUI U14 28.11 24.00 29.44 33.00 33.00 33.00 33.00
6 Davidson Vivienne *USA U14 31.56 46.89 29.78 46.89 46.89 29.78
7 Tamaral Torres Noah ESP U14 50.00 36.33 50.00 50.00
7 Thomaidou Anna Maria GRE U14 45.22 24.89 45.22 45.22
9 Lloyd Isabelle GBR U14 34.89 23.33 34.89 34.89
9 Mateljan Charlotte *AUS U14 51.67 10.00 51.67 51.67
11 Buckley Phoebe NZL U14 35.33 20.56 35.33 35.33
11 Kennedy Stella *AUS U14 16.67 23.00 23.00 23.00
13 Compton Bryn *USA U14 19.89 10.00 19.89 19.89
13 Riva Veronica *ITA U14 27.89 17.44 27.89 27.89
15 Lochbuhler B. Ivanka COL U14 11.22 4.22 11.22 11.22
15 Ruegsegger Maya *USA U14 22.89 15.00 22.89 22.89