OWSC Multi
Oxford Waterski Club, Wallingford, Oxfordshire 11-12 Jun 2022
Waterski
National competition
Code: 22GBR011


Event Details
Slalom L 2 Rounds
Tricks L 2 Rounds
Jump L 2 Rounds
Age group Europe & Africa
-10 -12 -14 -17 -21 35+ 45+ 55+ 65+ 70+ 75+ -8 80+ 85+ Open

Entries
Type Open
Status Registration Open
Limit 1
Deadline 01/06/2022
Divisions No
Open to foreign Skiers Yes
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge HOILE Clair GBR
Assistant Chief Judge ELLIS Claire GBR
Homologator DAVIES Peter GBR
Scorer HEATH Gill GBR
Judge BENJAMIN Eleanor GBR
Judge BUTTERFIELD Amber GBR
Judge KELLY Gavin GBR
Judge SCOTT-ELY Stuart GBR
Judge STEVENSON David GBR
Driver DAVIES Peter GBR
Driver MCGARRY Nathan GBR
Driver OLIVER William GBR

Oxford Waterski Club
Country Great Britain
Code GBROXFOR
Area Wallingford, Oxfordshire
Organizer
Name Steve Glanfield
Phone 07974369982
Email bookings@oxfordwsc.com
Federation
Name kylie
Phone
Email kylie@bwsf.co.uk
Other
Towboat Nautique




Results Individual Classification

# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Bowden Peter GBR Open 26.7m 28.2m 1000.00 1000.00 28.20
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Bowden Peter GBR Open 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Heath Calum *GBR Open 3.00/58/10.75 4.00/58/10.75 1882.35 1882.35 64.00
2 Poole Thomas *GBR Open 1.50/58/10.75 3.50/58/11.25 1808.82 1808.82 61.50
3 Sprake Kyron *NAM Open 2.00/58/11.25 3.00/58/11.25 1676.47 1676.47 57.00
4 Dyson Harvey *GBR Open 3.00/58/12.00 2.50/58/13.00 1500.00 1500.00 51.00
5 Oliver William *GBR Open 2.00/58/12.00 3.00/58/13.00 1470.59 1470.59 50.00
6 Bowden Peter GBR Open 4.00/58/16.00 3.50/46 1000.00 1000.00 34.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Bowden Peter GBR Open 1110 810 1000.00 1000.00 1110.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Nutt Katie *GBR Open 2.00/55/12.00 1.50/55/12.00 62.00 62.00 62.00
2 Benjamin Jennifer *GBR Open 3.00/55/13.00 3.50/55/13.00 57.50 57.50 57.50
3 Bates Sophie *GBR Open 3.00/55/13.00 2.00/55/14.25 57.00 57.00 57.00
4 Colverd Jodie *GBR Open 2.50/55/14.25 1.00/55/14.25 50.50 50.50 50.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Nutt Katie *GBR Open 3720 3570 3720.00 3720.00 3720.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Wrennall Andy GBR 45+ 0.00m 12.5m 1000.00 1000.00 12.50
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Wrennall Andy GBR 45+ 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Cooke Paul *GBR 45+ 4.00/55/11.25 3.00/55/11.25 1910.45 1910.45 64.00
2 Nutt David *GBR 45+ 3.00/55/11.25 4.00/55/12.00 1880.60 1880.60 63.00
3 Smith Steve *GBR 45+ 2.50/55/13.00 1.50/55/12.00 1656.72 1656.72 55.50
4 Kiernander Christian *GBR 45+ 4.00/55/18.25 3.50/55/18.25 1014.93 1014.93 34.00
5 Wrennall Andy GBR 45+ 0.50/55/18.25 3.50/55/18.25 1000.00 1000.00 33.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Wrennall Andy GBR 45+ 790 780 1000.00 1000.00 790.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Crowley Jenny *GBR 45+ 2.00/52/14.25 5.00/52/16.00 44.00 44.00 44.00
2 Ghalebeigi Phedra *GBR 45+ 4.00/37 3.00/37 4.00 4.00 4.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Ghalebeigi Phedra *GBR 45+ 1060 1200 1200.00 1200.00 1200.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Beard Mark GBR 55+ 25.4m 28.7m 1000.00 1000.00 28.70
2 Rowlands Rodney GBR 55+ 14.8m 15.1m 272.73 272.73 15.10
3 Wooldridge Simon GBR 55+ 10.6m 11.3m 69.52 69.52 11.30
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Beard Mark GBR 55+ 1000.00 957.75 1000.00 2957.75 2957.75
2 Wooldridge Simon GBR 55+ 69.52 1000.00 733.87 1803.39 1803.39
3 Rowlands Rodney GBR 55+ 272.73 633.80 330.65 1237.18 1237.18
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Scott-Ely Stuart *GBR 55+ 1.00/55/11.25 1.50/55/11.25 1732.39 1732.39 61.50
2 Peckett Timothy *GBR 55+ 3.50/55/12.00 2.00/55/12.00 1619.72 1619.72 57.50
3 Bradley Anthony *GBR 55+ 4.50/40 3.50/55/13.00 1450.70 1450.70 51.50
4 Colverd Peter *GBR 55+ 3.00/55/14.25 3.00/55/13.00 1436.62 1436.62 51.00
5 Stephenson Jeremy *GBR 55+ 5.00/40 5.00/55/14.25 1323.94 1323.94 47.00
6 Wooldridge Simon GBR 55+ 5.50/55/18.25 2.50/55/18.25 1000.00 1000.00 35.50
7 Beard Mark GBR 55+ 5.00/40 4.00/55/18.25 957.75 957.75 34.00
8 Rowlands Rodney GBR 55+ 4.50/49 3.50/49 633.80 633.80 22.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Beard Mark GBR 55+ 1090 1240 1000.00 1000.00 1240.00
2 Wooldridge Simon GBR 55+ 790 910 733.87 733.87 910.00
3 Rowlands Rodney GBR 55+ 400 410 330.65 330.65 410.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Winter Hilary *GBR 55+ 1.50/52/13.00 2.00/52/12.00 56.00 56.00 56.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Winter Martin *GBR 65+ 4.00/52/16.00 3.00/52 40.00 40.00 40.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Cosgrove Isabel GBR -12 13.7m 12.2m 1000.00 1000.00 13.70
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Cosgrove Isabel GBR -12 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Cosgrove Isabel GBR -12 3.00/52/16.00 4.00/52 1000.00 1000.00 39.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Cosgrove Isabel GBR -12 1750 1290 1000.00 1000.00 1750.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Turp Sebastian GBR -14 25.5m 21.8m 1000.00 1000.00 25.50
2 Dautigny Raphael GBR -14 14.1m 14.0m 264.52 264.52 14.10
3 Cosgrove James GBR -14 13.9m 13.8m 251.61 251.61 13.90
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Turp Sebastian GBR -14 1000.00 1000.00 869.09 2869.09 2869.09
2 Dautigny Raphael GBR -14 264.52 882.88 1000.00 2147.40 2147.40
3 Cosgrove James GBR -14 251.61 765.77 392.73 1410.11 1410.11
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Turp Sebastian GBR -14 3.50/55/13.00 1.50/55/12.00 1000.00 1000.00 55.50
2 Dautigny Raphael GBR -14 5.00/55/14.25 1.00/55/13.00 882.88 882.88 49.00
3 Cosgrove James GBR -14 0.50/40 0.50/55/14.25 765.77 765.77 42.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Dautigny Raphael GBR -14 2750 1640 1000.00 1000.00 2750.00
2 Turp Sebastian GBR -14 2390 2380 869.09 869.09 2390.00
3 Cosgrove James GBR -14 820 1080 392.73 392.73 1080.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Parkin Tom GBR -17 47.8m 46.6m 1000.00 1000.00 47.80
2 Mead Ryan GBR -17 0.00m
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Parkin Tom GBR -17 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Godfrey-Fletcher Alfie *GBR -17 2.50/58/13.00 4.25/58/13.00 1099.06 1099.06 58.25
2 Crossland Harrison *GBR -17 4.50/58/14.25 2.00/58/13.00 1056.60 1056.60 56.00
3 Parkin Tom GBR -17 5.00/58/14.25 5.00/58/14.25 1000.00 1000.00 53.00
4 Mead Ryan GBR -17 3.50/58/18.25 5.50/52 745.28 745.28 39.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Parkin Tom GBR -17 1550 4300 1000.00 1000.00 4300.00
2 Crossland Harrison *GBR -17 3740 3440 869.77 869.77 3740.00
3 Mead Ryan GBR -17 660 660 153.49 153.49 660.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Deste Lilli GBR -17 25.1m 25.1m 1000.00 1000.00 25.10
2 Halford Danielle GBR -17 19.9m 20.6m 751.38 751.38 20.60
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Halford Danielle GBR -17 751.38 961.54 1000.00 2712.92 2712.92
2 Deste Lilli GBR -17 1000.00 1000.00 645.83 2645.83 2645.83
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Deste Lilli GBR -17 2.00/55/16.00 4.00/55/14.25 1000.00 1000.00 52.00
2 Halford Danielle GBR -17 2.00/55/14.25 4.00/55/16.00 961.54 961.54 50.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Halford Danielle GBR -17 2400 2340 1000.00 1000.00 2400.00
2 Deste Lilli GBR -17 1550 990 645.83 645.83 1550.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Bates Jonah *GBR -21 0.00/58/18.25 5.50/58/13.00 59.50 59.50 59.50
2 Scott-Ely Jordan *GBR -21 4.00/58/18.25 5.00/58/14.25 53.00 53.00 53.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Butterfield Amber GBR -21 24.1m 23.9m 1000.00 1000.00 24.10
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Butterfield Amber GBR -21 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Yorke-Davies Saba *GBR -21 2.00/55/12.00 2.00/55/13.00 1127.27 1127.27 62.00
2 Newsome Emily *GBR -21 5.00/55/13.00 1.00/55/12.00 1109.09 1109.09 61.00
3 Butterfield Amber GBR -21 5.00/55/14.25 1.00/55/13.00 1000.00 1000.00 55.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Butterfield Amber GBR -21 2560 2570 1000.00 1000.00 2570.00