Vega Open
Vega Waterski Club, Moscow Region 9-11 Jul 2021
Waterski
International competition
Code: 21RUS001


Event Details
Slalom L 2 Rounds
Tricks L 2 Rounds
Jump L 2 Rounds
Age group Europe & Africa
-14 -17 35+ Open

Entries
Type Open
Status Registration Open
Limit Unlimited
Deadline
Divisions No
Open to foreign Skiers Yes
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge POTES Inessa BLR
Homologator GORSHCHARUK Dmitry RUS
Scorer SIMONOV Sergey RUS
Judge EFIMUCHKINE Sergei RUS
Judge MUKHIN Alexei RUS
Judge PAVLOVA Olga BLR
Judge POTES Inessa BLR
Judge SIMONOV Sergey RUS
Judge TRUSHECHKINA Elizaveta RUS
Judge TURKIN Sergei RUS
CDriver GORYUNOV Vasily RUS
Driver GRABOV Alexey BLR
Driver KOZLOVSKI Sergey BLR
TechOff GORSHCHARUK Dmitry RUS

Vega Waterski Club
Country Russia
Code RUSVEGA
Area Moscow Region
Organizer
Name Vasily Goryunov
Phone +7 (916) 232-5454
Email vgmastercraft@gmail.com
Federation
Name Olga Gubarenko
Phone
Email olga.gubarenko@gmail.com
Other
Towboat




Results Individual Classification

# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Ryanzin Vladimir RUS Open 61.7m 61.2m 36.70 1000.00 61.20
2 Arefiev Egor RUS Open 52.3m 51.8m 27.30 743.87 51.80
3 Elanskiy Pavel RUS Open 52.1m 46.4m 27.10 738.42 46.40
4 Sheleshnev Dmitriy RUS Open 35.7m 35.1m 10.70 291.55 35.10
5 Muntian Sergei RUS Open 31.2m 34.1m 9.10 247.96 34.10
6 Arinushkin Danila RUS Open DNS
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Kamyshenko Sergey RUS Open 3.00/58/11.25 3.50/58/12.00 45.00 1000.00 51.50
2 Mistryukov Alexander RUS Open 3.00/58/12.00 3.00/58/12.00 39.00 866.67 51.00
3 Sukhotin Dmitry RUS Open 0.00/58/12.00 2.50/58/12.00 38.50 855.56 50.50
4 Shargin Matvey RUS Open 2.50/58/13.00 3.50/46 32.50 722.22 3.50
4 Sidorenko Alexander RUS Open 2.00/58/13.00 3.50/46 32.00 711.11 3.50
6 Feoktistov Vadim RUS Open 5.00/58/14.25 29.00 644.44
7 Elanskiy Pavel RUS Open 3.00/58/14.25 27.00 600.00
8 Lyakhov Roman RUS Open 1.50/58/18.25 13.50 300.00
9 Zhokhov Sergey RUS Open 4.00/52 4.00 88.89
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Lipatov Sergey RUS Open 6120 6430 6430.00 1000.00 6430.00
2 Feoktistov Vadim RUS Open 4110 5300 5300.00 824.26 5300.00
3 Churakov Danila RUS Open 3540 3670 3670.00 570.76 3670.00
4 Filipenko Alexey RUS Open 0
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Savina Polina RUS Open 36.3m 37.1m 1000.00 1000.00 37.10
2 Parkhomenka Alena BLR Open 35.5m 35.2m 920.40 920.40 35.20
3 Groznova Olga RUS Open 31.8m 32.0m 746.27 746.27 32.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Komarova Ksenia RUS Open 0.00/55/12.00 4.50/55/12.00 1065.79 920.45 52.50
2 Shevkunova Alisa RUS Open 2.00/55/11.25 1.00/55/12.00 1157.89 1000.00 49.00
3 Vorona Mariia RUS Open 1.50/55/12.00 0.50/55/12.00 986.84 852.27 48.50
4 Parkhomenka Alena BLR Open 2.00/55/12.00 4.50/55/13.00 1000.00 863.64 46.50
5 Savina Polina RUS Open 3.00/55/13.00 3.25/55/13.00 875.00 755.68 45.25
6 Groznova Olga RUS Open 1.50/55/13.00 828.95 715.91
7 Mednikova Polina RUS Open 4.50/55/14.25 750.00 647.73
8 Balashova Mila RUS Open 3.00/43
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Parkhomenka Alena BLR Open 6550 6790 1000.00 1000.00 6790.00
2 Churakova Tatiana RUS Open 5700 6420 945.51 945.51 6420.00
3 Politova Varvara RUS Open 5420 4940 798.23 798.23 4940.00
4 Groznova Olga RUS Open 2540 3890 572.90 572.90 3890.00
5 Savina Polina RUS Open 2590 2840 418.26 418.26 2840.00
6 Palchits Tatiana RUS Open 1220 179.68 179.68
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Mednikov Alexey RUS 35+ 4.00/55/13.00 2.00/55/12.00 26.00 1000.00 50.00
2 Gorelov Alexander RUS 35+ 2.50/55/14.25 4.00/55/13.00 22.00 846.15 46.00
3 Linkov Sergey RUS 35+ 3.00/55/14.25 2.00/55/13.00 20.00 769.23 44.00
4 Vlasov Sviatoslav RUS 35+ 3.00/55/13.00 3.50/55/14.25 21.00 807.69 39.50
5 Gorshcharuk Dmitry RUS 35+ 3.00/55/18.25 5.50/43 3.00 115.38 5.50
6 Murashchenko Sergei RUS 35+ 2.00/55/18.25 2.00 76.92
7 Bogdanov Iurii RUS 35+ 4.50/43
8 Ivanitskii Vadim RUS 35+ 4.00/43
9 Zhitlovskiy Mikhail RUS 35+ 2.00/43
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Vlasov Sviatoslav RUS 35+ 2000 850 2000.00 1000.00 850.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Zhokhova Irina RUS 35+ 4.00/55/18.25 3.00/55/18.25 10.00 1000.00 21.00
2 Fomicheva Ksenia RUS 35+ 4.00/49 4.00/49 10.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Nikolaev Egor RUS -14 3.00/49 3.00/49 3.00 1000.00 45.00
2 Dobzhevich Grigorii RUS -14 2.50/43 1.50/28 1.50
3 Zhokhov Valerii RUS -14 4.25/37 0.00/28
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Mitrokhin Rostislav RUS -14 2280 1640 2280.00 1000.00 1640.00
2 Shevyakhov Gennady RUS -14 880 1310 1310.00 574.56 1310.00
3 Dobzhevich Grigorii RUS -14 770 990 990.00 434.21 990.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Bakach Palina BLR -14 20.2m 19.3m 1000.00 1000.00 19.30
2 Batanova Victoria RUS -14 12.9m 13.6m 500.00 500.00 13.60
3 Sankevich Anastasiya BLR -14 10.9m 11.4m 333.33 333.33 11.40
4 Niahotskaya Yelizaveta BLR -14 11.7m 0.00m 356.06 356.06
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Bakach Palina BLR -14 2.00/52/16.00 1.00/52/16.00 1000.00 1000.00 55.00
2 Niahotskaya Yelizaveta BLR -14 3.50/52 3.00/52 775.00 775.00 51.00
3 Sankevich Anastasiya BLR -14 5.00/52 2.50/52 850.00 850.00 50.50
4 Batanova Victoria RUS -14 3.50/52 1.00/52 775.00 775.00 49.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Korneeva Sofia RUS -14 3260 3360 1292.31 1000.00 3360.00
2 Sankevich Anastasiya BLR -14 2550 2600 1000.00 773.81 2600.00
3 Batanova Victoria RUS -14 1430 1970 757.69 586.31 1970.00
4 Bakach Palina BLR -14 1070 (970) 1910 734.62 568.45 1910.00
5 Niahotskaya Yelizaveta BLR -14 1820 1230 700.00 541.67 1230.00
6 Barinova Elizaveta RUS -14 1070 (840) 411.54 318.45
7 Bobkova Alexandra RUS -14 770 296.15 229.17
8 Batanova Snezhana RUS -14 700 269.23 208.33
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Mazurkevich Vasili BLR -17 40.7m 42.4m 1000.00 1000.00 42.40
2 Cherenkov Alexander RUS -17 27.3m 30.1m 450.89 450.89 30.10
3 Sinitsyn Kirill RUS -17 21.6m 22.8m 125.00 125.00 22.80
4 Udachin Ivan RUS -17 21.6m 20.0m 71.43 71.43 20.00
5 Malinovskiy Georgy RUS -17 DNS
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Martynov Denis RUS -17 1.50/58/13.00 3.50/58/13.00 1046.88 1000.00 39.50
2 Malinovskiy Georgy RUS -17 2.00/58/13.00 0.50/58/13.00 1000.00 955.22 36.50
3 Mazurkevich Vasili BLR -17 1.50/58/13.00 2.50/58/14.25 984.38 940.30 32.50
4 Sinitsyn Kirill RUS -17 2.00/58/14.25 0.25/58/14.25 812.50 776.12 30.25
5 Ukolov Anton BLR -17 3.00/58/18.25 4.00/58/18.25 500.00 477.61 22.00
6 Markizov Arseniy RUS -17 3.50/55/18.25 296.88 283.58
7 Filipenko Artem RUS -17 2.00/52 62.50 59.70
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Mazurkevich Vasili BLR -17 6840 7320 1000.00 1000.00 7320.00
2 Ziuriukin Egor RUS -17 3470 4950 676.23 676.23 4950.00
3 Sinitsyn Kirill RUS -17 3960 4330 591.53 591.53 4330.00
4 Malinovskiy Georgy RUS -17 3650 4230 577.87 577.87 4230.00
5 Sheleshnev Timofey RUS -17 2570 2910 397.54 397.54 2910.00
6 Zhukovskiy Sergey RUS -17 2480 338.80 338.80
7 Filipenko Artem RUS -17 1680 229.51 229.51
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Mitrokhina Lidiia RUS -17 28.9m 31.2m 1000.00 1000.00 31.20
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Terebikhina Daria RUS -17 4.00/55/18.25 4.00/55/16.00 1128.21 1000.00 34.00
2 Nikolaeva Anna RUS -17 1.50/55/18.25 2.00/55/16.00 1025.64 909.09 32.00
3 Mitrokhina Lidiia RUS -17 1.50/55/16.00 2.50/55/18.25 1000.00 886.36 26.50
4 Korneva Diana RUS -17 1.50/52 4.00/52 512.82 454.55 22.00
5 Ryliakova Vlada RUS -17 4.50/55/18.25 846.15 750.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Korneva Diana RUS -17 4060 3910 1705.88 1000.00 3910.00
2 Malkina Mariya RUS -17 2080 2400 1008.40 591.13 2400.00
3 Mitrokhina Lidiia RUS -17 2380 1870 1000.00 586.21 1870.00
4 Ryliakova Vlada RUS -17 DNS