SQ ISIS Ski Gardens - Round 3
Isis Ski Gardens, Bundaberg QLD 19-21 Nov 2021
Waterski
National competition
Code: 22AUS010


Event Details
Slalom L 3 Rounds
Tricks L 3 Rounds
Jump L 3 Rounds
Age group Australia
O21 O35 O45 O55 O65 O70 O75 O80 O85 Open U10 U12 U14 U17 U21

Entries
Type Open
Status Registration Open
Limit Unlimited
Deadline
Divisions Yes
Open to foreign Skiers Yes
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge DERRICK Belinda AUS
Assistant Chief Judge CORNALE Peter AUS
Scorer APPLETON Pamela AUS
Judge BELL Taylah AUS
Judge CORNALE Peter AUS
Judge JENSEN Shane AUS
Judge JORDAN Mark AUS
Judge MITCHELL Rob AUS
Judge MITCHELL Sue AUS
Judge MURPHY Tania AUS
Judge SMITH Louise AUS
Driver JORDAN Mark AUS
TechOff CORNALE Peter AUS

Isis Ski Gardens
Country Australia
Code AUS7040
Area Bundaberg QLD
Organizer
Name Peter Cornale
Phone 0428 253 355
Email ski39off@hotmail.com
Federation
Name Bruce Cockburn
Phone 0417 401 462
Email bruce.cockburn6@gmail.com
Other
Towboat Mastercraft Prostar 6.2




Results Individual Classification

# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Reeves Scott *AUS O35 52.3m 53.3m 818.18 818.18 53.30
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Cornale Peter *AUS O35 4.00/55/10.75 2.00/55/10.75 938.78 938.78 52.00
2 Cornale Lucas *AUS U17 4.50/58/11.25 4.50/58/11.25 845.45 845.45 46.50
3 Sheehy Finn *AUS U17 1.00/58/11.25 2.00/58/11.25 800.00 800.00 44.00
4 Reeves Scott *AUS O35 1.50/55/11.25 4.50/55/12.00 765.31 765.31 43.50
5 Sheehy Paul *AUS O45 1.50/49 1.00/55/11.25 843.14 843.14 43.00
6 Miller Jason *AUS Open 4.00/58/12.00 4.50/52 640.00 640.00 40.00
7 Smith Bryce *AUS U14 3.00/55/12.00 1.50/55/12.00 910.71 910.71 39.00
8 Di Salvo Ruby *AUS Open 2.00/55/12.00 2.00/55/12.00 649.57 649.57 38.00
9 Ackland Jason *AUS O45 2.00/55/12.00 4.00/55/13.00 745.10 745.10 38.00
10 Smith William *AUS U17 2.00/58/12.00 0.50/58/13.00 690.91 690.91 38.00
11 Appleton Kristy *AUS U17 2.50/55/13.00 1.00/55/12.00 740.00 740.00 37.00
12 Munro Hilary *NZL Open 2.50/55/13.00 DNS 555.56 555.56 32.50
13 Jones Chris *AUS O35 2.00/55/13.00 3.50/49 530.61 530.61 32.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Cornale Lucas *AUS U17 2080 6100 506.22 506.22 6100.00
2 Munro Hilary *NZL Open 4360 4680 415.63 415.63 4680.00
3 Appleton Kristy *AUS U17 3380 3260 323.75 323.75 3380.00
4 Miller Jason *AUS Open 2840 1070 225.93 225.93 2840.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Munro Hilary *NZL Open 31.2m 35.1m 35.3m 422.63 422.63 35.30
2 Cornale Lucas *AUS U17 26.6m 34.9m 381.07 381.07 34.90
3 Sheehy Finn *AUS U17 27.0m 32.6m 322.25 322.25 32.60
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Petersen Neil *AUS O45 2.50/55/12.00 5.50/55/13.00 754.90 754.90 50.50
2 Roberts Ethan *AUS U14 3.00/55/13.00 3.50/55/14.25 803.57 803.57 45.00
3 Reeves Taj *AUS U10 2.00/49/13.00 6.00/49/16.00 1016.39 1016.39 44.00
4 Nicolson Paul *AUS O35 1.50/55/13.00 5.00/43 520.41 520.41 43.50
5 O'Connor Callum *AUS U14 3.00/55/14.25 1.00/55/13.00 767.86 767.86 43.00
6 Holt Andrew *AUS O21 3.00/58/14.25 4.50/58/14.25 456.00 456.00 40.50
7 Reeves Zarhli *AUS U12 3.00/52/14.25 4.00/52/14.25 838.71 838.71 40.00
8 Sheehy Jett *AUS U14 0.50/55/14.25 2.00/55/14.25 678.57 678.57 38.00
9 Jordan Mark *AUS O45 4.00/55/16.00 3.00/55/16.00 431.37 431.37 34.00
10 Murphy Ashley *AUS U21 4.00/52 0.00/58/18.25 192.00 192.00 24.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Appleton Selina *AUS U12 2300 575.00 575.00 2300.00
1 Smith Bryce *AUS U14 2300 346.91 346.91 2300.00
3 Sheehy Jett *AUS U14 2090 315.23 315.23 2090.00
4 Reeves Zarhli *AUS U12 1830 457.50 457.50 1830.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Appleton Kristy *AUS U17 28.0m 28.6m 472.73 472.73 28.60
2 Smith Bryce *AUS U14 26.8m 28.4m 727.27 727.27 28.40
3 Sheehy Jett *AUS U14 22.9m 23.6m 537.55 537.55 23.60
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Angel Melissa *AUS O35 2.50/43 2.00/55/16.00 612.90 612.90 32.00
2 Smith Isabelle *AUS U12 4.00/52 1.00/52/16.00 693.55 693.55 31.00
3 Alcorn Steven *AUS O45 5.00/55/18.25 4.00/55/18.25 333.33 333.33 29.00
4 Roberts Jason *AUS O45 5.00/55/18.25 2.50/55/18.25 333.33 333.33 29.00
5 Ward Melanie *AUS O21 4.50/55/18.25 1.50/55/18.25 282.05 282.05 28.50
6 Hart Matt *AUS O35 4.00/55/18.25 5.00/52 204.08 204.08 28.00
7 Appleton Selina *AUS U12 0.50/40 4.00/52 645.16 645.16 28.00
7 Kerslake Gregory *AUS O55 4.00/55/18.25 0.50/43 474.58 474.58 28.00
9 Jensen Shane *AUS O45 2.00/55/18.25 3.00/55/18.25 294.12 294.12 27.00
10 Bell Taylah *AUS U21 3.00/55/18.25 5.50/52 256.41 256.41 27.00
11 Reeves Amy *AUS O35 1.50/55/18.25 5.00/52 508.06 508.06 25.50
12 Mitchell Rob *AUS O45 3.00/43 1.00/55/18.25 254.90 254.90 25.00
13 Wake Murray *AUS O55 5.00/52 3.00/52 389.83 389.83 23.00
14 Dunn Grant *AUS O45 2.50/52 4.50/52 205.88 205.88 22.50
15 Weeks John *AUS O55 4.00/52 4.00/52 372.88 372.88 22.00
16 Teague James *AUS O45 2.50/43 1.50/52 147.06 147.06 19.50
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Reeves Taj *AUS U10 1530 382.50 382.50 1530.00
2 Roberts Ethan *AUS U14 1420 214.18 214.18 1420.00
3 O'Connor Callum *AUS U14 1370 206.64 206.64 1370.00
4 Petersen Neil *AUS O45 1340 248.15 248.15 1340.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Petersen Neil *AUS O45 19.3m 19.0m 113.16 113.16 19.30
2 O'Connor Callum *AUS U14 17.7m 18.5m 335.97 335.97 18.50
3 Reeves Zarhli *AUS U12 18.2m 17.1m 827.27 827.27 18.20
4 Murphy Ashley *AUS U21 12.2m 14.7m 14.70
5 Jensen Shane *AUS O45 14.5m 14.4m 14.50
6 Appleton Selina *AUS U12 13.2m 12.4m 600.00 600.00 13.20
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Mann Bradley *AUS O35 4.00/52 2.00/49 81.63 81.63 40.00
2 Mann Andrea *AUS O35 3.00/49 3.50/46 338.71 338.71 33.00
3 Mitchell Sue *AUS O45 2.00/34 2.00/34 2.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Smith William *AUS U17 1070 88.80 88.80 1070.00
2 Murphy Ashley *AUS U21 540 42.96 42.96 540.00
3 Jensen Shane *AUS O45 320 59.26 59.26 320.00
# Bib Name Country Category Round 1 Points
1 Hart Matt *AUS O35 11.2m 11.20
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Points
1 Kelly Kemsley *AUS O35 5.00/22 3.00/46 51.00
2 Dunn Jayden *AUS U17 3.00/22 3.50/43 45.50
3 Murphy Paul *AUS O45 2.00/22 1.00/22 2.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Bell Taylah *AUS U21 400 35.52 35.52 400.00
2 Dunn Jayden *AUS U17 40 3.32 3.32 40.00
2 Hart Matt *AUS O35 40 3.60 3.60 40.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Smith Louise *AUS O45 245 259 61.67 61.67 259.00
2 Ackland Ollie *AUS U10 234 244 61.00 61.00 244.00
3 Derrick Belinda *AUS O55 212 213 57.57 57.57 213.00
4 Nicolson Tyla *AUS U10 206 211 77.57 77.57 211.00
5 Holt Megan *AUS O21 144 201 17.85 17.85 201.00