IWWF 2020 Pan Am Waterski Championships (U14, U17, U21, Open)
Bocalaguna, Chapala, Jalisco 4-7 Nov 2021
Waterski
Confederation Championships
Code: 22PANA01


Event Details
Slalom R 2 Rounds
Tricks R 2 Rounds
Jump R 2 Rounds
Age group IWWF
-14 -17 -21 Open

Entries
Type Open
Status Registration Open
Limit Unlimited
Deadline 24/10/2021
Divisions No
Open to foreign Skiers Yes
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge VAN DYK Daniel USA
Assistant Chief Judge RITTER Robert CHI
Homologator PEREZ PRIEGO Jose Antonio MEX
Scorer CONCHA Maritza CHI
Assistant Scorer RICHARDSON Sherry CAN
Judge CIFUENTES RODRIGUEZ Angelica COL
Judge HARRIS Bob USA
Judge LEE Nikki USA
Judge PERSON Peter CAN
Judge RITTER Robert CHI
Judge SMITH Jeffrey D USA
CDriver CHAPMAN Greg USA
Driver BADAL Greg USA
Driver PIGOZZI Mario DOM

Bocalaguna
Country Mexico
Code MEX002
Area Chapala, Jalisco
Organizer
Name Alvaro Lamadrid
Phone
Email alvarolamadrid1@gmail.com
Federation
Name Omar Torres
Phone
Email otorres@femew.mx
Other
Towboat Ski Nautique 2019 6.2


Competition Documents & Bulletins
Name Uploaded Type
  scores 09/11/2021 21:54:30 Scores
  Bulletins 20/10/2021 23:00:56 Bulletins
  Bulletin #1 - IWWF 2020 Pan Am Championships (U14, U17, U21, Open) 20/10/2021 00:32:25 Bulletins
  Logo 12/10/2021 04:43:01 Other


Results Individual Classification

# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Pinette Conley CAN Open 62,4m (205ft) 63,6m (209ft) 1000,00 1000,00 63.60
2 Miranda Rodrigo CHI Open 62,3m (204ft) 63,1m (207ft) 987,05 987,05 63.10
3 Ritter Emile CHI Open 60,7m (199ft) 61,3m (201ft) 940,41 940,41 61.30
4 Giorgis Tobias ARG Open 57,9m (190ft) 57,7m (189ft) 852,33 852,33 57.70
5 Zohar Patricio ARG Open 53,8m (177ft) 746,11 746,11
6 Grubbs Blaze USA Open 51,1m (168ft) 676,17 676,17
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Smith Nate USA Open 5,00/58/10.25 3,25/58/10.25 1255,32 1000,00 117.25
2 Detrick Brian USA Open 0,50/58/10.75 3,00/58/10.25 1212,77 966,10 117.00
3 Calhoun Jamie CAN Open 5,50/58/10.75 2,00/58/10.25 1191,49 949,15 116.00
4 Lamadrid Carlos MEX Open 2,50/58/10.75 4,00/58/10.75 1106,38 881,36 112.00
5 Lamadrid Alvaro MEX Open 3,00/58/10.75 3,00/58/10.75 1085,11 864,41 111.00
6 Giorgis Tobias ARG Open 4,00/58/11.25 (6,00/58/11.25) 4,00/58/11.25 978,72 779,66 106.00
7 Collazo Antonio ARG Open 2,50/58/10.75 2,50/58/11.25 1074,47 855,93 104.50
8 Grubbs Blaze USA Open 5,00/58/11.25 1,50/58/11.25 1000,00 796,61 103.50
9 Pinette Conley CAN Open 4,00/58/11.25 (4,00/58/11.25) 978,72 779,66
10 Lamadrid Alejandro MEX Open 3,50/58/11.25 968,09 771,19
11 Debarbieri Angelo CHI Open 1,50/58/11.25 925,53 737,29
12 Chicharro Diego CHI Open 4,00/58/12.00 851,06 677,97
13 Zohar Patricio ARG Open 1,50/58/12.00 797,87 635,59
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Font Patricio MEX Open 10070 12120 1265,14 1000,00 12120.00
2 Franco Belmont Felipe PER Open 9780 11040 1152,40 910,89 11040.00
3 Giorgis Tobias ARG Open 8650 9580 1000,00 790,43 9580.00
4 Macias Erick USA Open 7550 9010 940,50 743,40 9010.00
5 Pinette Conley CAN Open 8730 8940 933,19 737,62 8940.00
6 Grubbs Blaze USA Open 7070 738,00 583,33
7 Zohar Patricio ARG Open 4750 495,82 391,91
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Morgan Lauren USA Open 52,1m (171ft) 51,8m (170ft) 1063,64 1000,00 51.80
2 Grant Taryn CAN Open 49,3m (162ft) 51,1m (168ft) 1033,33 971,51 51.10
3 Greenwood Brittany USA Open 50,0m (164ft) 49,9m (164ft) 1000,00 940,17 49.90
4 Gonzalez Valentina CHI Open 45,9m (151ft) 46,4m (152ft) 890,91 837,61 46.40
5 Rini Paige CAN Open 43,3m (142ft) 796,97 749,29
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Grant Taryn CAN Open 0,00/55/11.25 4,50/55/11.25 1056,82 1000,00 100.50
2 Rini Paige CAN Open 2,00/55/11.25 2,00/55/11.25 1000,00 946,24 98.00
2 Singer Chantal CAN Open 0,50/55/11.25 2,00/55/11.25 1000,00 946,24 98.00
4 Ross Neilly CAN Open 2,00/55/11.25 1,00/55/11.25 1000,00 946,24 97.00
5 Gonzalez Valentina CHI Open 4,00/55/12.00 909,09 860,22
6 Mociulsky Violeta ARG Open 2,00/55/12.00 863,64 817,20
7 Greenwood Brittany USA Open 4,00/55/13.00 772,73 731,18
8 Browne Ema CHI Open 3,50/34
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Ross Neilly CAN Open 10320 9410 1207,02 1000,00 9410.00
2 Rini Paige CAN Open 6790 8550 1000,00 828,49 8550.00
3 Singer Chantal CAN Open 8620 8080 1008,19 835,27 8080.00
4 Gonzalez Valentina CHI Open 5540 6010 702,92 582,36 6010.00
5 Mociulsky Violeta ARG Open 3250 380,12 314,92
6 Greenwood Brittany USA Open 2850 333,33 276,16
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Giorgis Francisco ARG -14 36,1m (118ft) 35,7m (117ft) 1000,00 1000,00 35.70
2 Eade Jaeden USA -14 31,1m (102ft) 33,8m (111ft) 911,88 911,88 33.80
3 Blair Wesley USA -14 32,5m (107ft) 32,9m (108ft) 877,39 877,39 32.90
4 Martinez M. Sebastian COL -14 34,7m (114ft) 32,2m (106ft) 946,36 946,36 32.20
5 Goulah Jaret CAN -14 28,9m (95ft) 29,0m (95ft) 727,97 727,97 29.00
6 Cuilleret Louis CAN -14 28,1m (92ft) 26,9m (88ft) 693,49 693,49 26.90
7 Eade Damien USA -14 25,5m (84ft) 593,87 593,87
8 Browne Samuel CHI -14 15,4m (51ft) 206,90 206,90
9 Miranda Cristobal CHI -14 12,6m (41ft) 99,62 99,62
10 Botero V. Daniel COL -14 11,6m (38ft) 61,30 61,30
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Eade Jaeden USA -14 1,50/55/11.25 4,50/55/11.25 1000,00 1000,00 100.50
2 Martinez M. Sebastian COL -14 1,00/55/12.00 4,00/55/12.00 899,22 899,22 94.00
3 Gonzalez Matias CHI -14 1,00/55/12.00 1,50/55/12.00 860,47 860,47 91.50
4 Ahumada Bautista ARG -14 4,50/55/12.00 0,50/55/12.00 906,98 906,98 90.50
5 Nelson Lorenzo MEX -14 2,00/55/13.00 4,00/55/13.00 806,20 806,20 88.00
6 Botero V. Daniel COL -14 4,00/55/13.00 2,50/55/13.00 806,20 806,20 86.50
7 Giorgis Francisco ARG -14 5,50/55/13.00 1,50/55/13.00 829,46 829,46 85.50
8 Renosto Tomas ARG -14 0,00/55/13.00 0,00/55/16.00 744,19 744,19 72.00
9 Blair Wesley USA -14 3,00/55/14.25 697,67 697,67
10 Albin Rodolfo Jr. MEX -14 2,50/55/14.25 689,92 689,92
10 Alvira B. Pablo COL -14 2,50/55/14.25 689,92 689,92
12 Cuilleret Louis CAN -14 1,50/55/14.25 674,42 674,42
13 Goulah Jaret CAN -14 5,00/55/16.00 635,66 635,66
14 Navarro Matias MEX -14 4,00/55/16.00 620,16 620,16
15 Browne Samuel CHI -14 3,00/55/18.25 511,63 511,63
16 Canon Y. Mateo COL -14 5,00/52 449,61 449,61
17 Girault Lorenzo MEX -14 4,50/37
18 Eade Damien USA -14 2,50/37
19 Miranda Cristobal CHI -14 0,00/37
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Gonzalez Matias CHI -14 9410 9280 2193,47 1000,00 9280.00
2 Ahumada Bautista ARG -14 6550 6670 1554,78 708,82 6670.00
3 Blair Wesley USA -14 2860 3640 848,48 386,82 3640.00
4 Martinez M. Sebastian COL -14 4290 3610 1000,00 455,90 3610.00
5 Giorgis Francisco ARG -14 3440 3380 801,86 365,57 3380.00
6 Renosto Tomas ARG -14 3260 3200 759,91 346,44 3200.00
7 Eade Jaeden USA -14 3010 3160 736,60 335,81 3160.00
8 Eade Damien USA -14 2070 482,52 219,98
9 Canon Y. Mateo COL -14 2030 473,19 215,73
10 Cuilleret Louis CAN -14 1890 440,56 200,85
11 Alvira B. Pablo COL -14 1750 407,93 185,97
12 Miranda Cristobal CHI -14 1650 384,62 175,35
13 Botero V. Daniel COL -14 940 219,11 99,89
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Pinsonneault Kate CAN -14 31,0m (102ft) 31,1m (102ft) 1000,00 1000,00 31.10
2 Pelkey Megan CAN -14 26,0m (85ft) 25,9m (85ft) 788,38 788,38 25.90
3 Davis Emma USA -14 23,0m (75ft) 22,7m (74ft) 663,90 663,90 22.70
4 Piedrahita L. Martina COL -14 19,4m (64ft) 19,7m (65ft) 526,97 526,97 19.70
5 Davis Cameron USA -14 18,4m (60ft) 473,03 473,03
6 Bernal P. Emilia COL -14 16,9m (55ft) 410,79 410,79
7 Bonham Carly CAN -14 12,1m (40ft) 211,62 211,62
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Espinal Trinidad CHI -14 2,00/52/11.25 5,00/52/12.00 1107,14 1000,00 89.00
2 Mishler Julie USA -14 2,00/52/12.00 3,00/52/12.00 1017,86 919,35 87.00
3 Pelkey Megan CAN -14 2,00/52/12.00 2,00/52/12.00 1000,00 903,23 86.00
4 De Osma Bedoya Cristhiana PER -14 3,00/52/12.00 1,50/52/12.00 1017,86 919,35 85.50
5 Bonham Carly CAN -14 3,00/52/13.00 2,00/52/13.00 910,71 822,58 80.00
5 Stopnicki Hannah CAN -14 2,00/52/12.00 2,00/52/13.00 1000,00 903,23 80.00
7 Davis Emma USA -14 2,00/52/12.00 1,50/52/13.00 1000,00 903,23 79.50
8 Davis Cameron USA -14 4,00/52/14.25 821,43 741,94
8 Piedrahita L. Martina COL -14 4,00/52/14.25 821,43 741,94
10 Pinsonneault Kate CAN -14 3,00/52/14.25 803,57 725,81
11 Cobo Julianna MEX -14 1,50/52/16.00 669,64 604,84
12 Andai Karen CHI -14 2,00/52 571,43 516,13
13 Bernal P. Emilia COL -14 2,00/34
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Stopnicki Hannah CAN -14 5820 5510 1462,31 1000,00 5510.00
2 Davis Emma USA -14 3580 3950 992,46 678,69 3950.00
3 De Osma Bedoya Cristhiana PER -14 3670 3490 922,11 630,58 3490.00
4 Macias Sedano Julianna MEX -14 3360 3440 864,32 591,07 3440.00
5 Davis Cameron USA -14 3890 2880 977,39 668,38 2880.00
6 Bernal P. Emilia COL -14 3000 2750 753,77 515,46 2750.00
7 Pelkey Megan CAN -14 3980 2620 1000,00 683,85 2620.00
8 Renosto Delfina ARG -14 2870 721,11 493,13
9 Piedrahita L. Martina COL -14 2760 693,47 474,23
10 Bonham Carly CAN -14 2350 590,45 403,78
11 Mishler Julie USA -14 2130 535,18 365,98
12 Pinsonneault Kate CAN -14 1510 379,40 259,45
13 Andai Karen CHI -14 960 241,21 164,95
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Labra Martin CHI -17 48,9m (160ft) 49,8m (163ft) 1000,00 1000,00 49.80
2 Pinette Lucas CAN -17 47,5m (156ft) 48,1m (158ft) 957,29 957,29 48.10
3 Grubbs Blaze USA -17 47,7m (156ft) 47,8m (157ft) 949,75 949,75 47.80
4 Tizza Vicente CHI -17 46,7m (153ft) 46,0m (151ft) 922,11 922,11 46.00
5 Barrientos Santiago CHI -17 41,6m (136ft) 41,6m (136ft) 793,97 793,97 41.60
6 Galindo D. Sebastian COL -17 43,0m (141ft) 41,3m (135ft) 829,15 829,15 41.30
7 Blair Will USA -17 39,5m (130ft) 741,21 741,21
8 Chambers Jacob CAN -17 38,7m (127ft) 721,11 721,11
9 Rojas Z. Juan Jose COL -17 35,5m (116ft) 640,70 640,70
10 Reese Carter USA -17 33,7m (111ft) 595,48 595,48
11 Escobar C. Santiago COL -17 29,8m (98ft) 497,49 497,49
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Kretschmer Gustavo CHI -17 0,00/58/11.25 1,00/58/10.75 1057,97 1000,00 109.00
2 Kraus Evan CAN -17 3,50/58/11.25 3,00/58/11.25 1007,25 952,05 105.00
3 Ross Charlie CAN -17 3,50/58/11.25 1,50/58/11.25 1007,25 952,05 103.50
4 Palomino Blanch Jaime MEX -17 2,00/58/11.25 1,50/58/11.25 985,51 931,51 103.50
5 Grubbs Blaze USA -17 3,00/58/11.25 2,50/58/12.00 1000,00 945,21 98.50
6 Chico Matteo MEX -17 4,50/58/12.00 2,50/58/12.00 934,78 883,56 98.50
7 Labra Martin CHI -17 3,00/58/11.25 1,50/58/12.00 1000,00 945,21 97.50
8 Reese Carter USA -17 5,00/58/12.00 0,00/37 942,03 890,41 30.00
9 Nelson Nicolas MEX -17 2,50/58/12.00 905,80 856,16
10 Blair Will USA -17 4,50/58/13.00 847,83 801,37
11 Galindo D. Sebastian COL -17 4,25/58/13.00 844,20 797,95
12 Rojas Z. Juan Jose COL -17 4,00/58/13.00 840,58 794,52
13 Barrientos Santiago CHI -17 1,50/58/13.00 804,35 760,27
13 Chambers Jacob CAN -17 1,50/58/13.00 804,35 760,27
15 Pinette Lucas CAN -17 0,50/58/13.00 789,86 746,58
16 Canon Y. Federico COL -17 1,00/58/16.00 623,19 589,04
17 Escobar C. Santiago COL -17 5,00/55/18.25 507,25 479,45
18 Tizza Vicente CHI -17 2,50/37
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Font Pablo MEX -17 9960 9940 934,33 934,33 9940.00
2 Grubbs Blaze USA -17 7620 8630 809,57 809,57 8630.00
3 Chambers Jacob CAN -17 5760 5780 542,21 542,21 5780.00
4 Kraus Evan CAN -17 4190 5410 507,50 507,50 5410.00
5 Labra Martin CHI -17 10660 4350 1000,00 1000,00 4350.00
6 Blair Will USA -17 3610 3410 338,65 338,65 3410.00
7 Tizza Vicente CHI -17 4230 2740 396,81 396,81 2740.00
8 Pinette Lucas CAN -17 2940 275,80 275,80
9 Reese Carter USA -17 2740 257,04 257,04
10 Canon Y. Federico COL -17 2440 228,89 228,89
11 Rojas Z. Juan Jose COL -17 1980 185,74 185,74
12 Galindo D. Sebastian COL -17 1720 161,35 161,35
13 Escobar C. Santiago COL -17 1710 160,41 160,41
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Drake Alyssa USA -17 38,3m (126ft) 38,7m (127ft) 1000,00 1000,00 38.70
2 Allard Nellie CAN -17 36,9m (121ft) 36,6m (120ft) 943,22 943,22 36.60
3 Grathwohl Allyson USA -17 30,8m (101ft) 31,0m (102ft) 757,10 757,10 31.00
4 Nathan Kendra USA -17 30,1m (99ft) 30,6m (100ft) 744,48 744,48 30.60
5 Rojas C. Juanita COL -17 16,1m (53ft) 287,07 287,07
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Gonzalez Dominga CHI -17 5,00/55/12.00 4,00/55/12.00 1048,39 1000,00 94.00
2 Kretschmer Daniela CHI -17 3,00/55/12.00 3,00/55/12.00 1016,13 969,23 93.00
3 Nathan Kendra USA -17 2,00/55/12.00 5,00/55/13.00 1000,00 953,85 89.00
4 Allard Nellie CAN -17 1,50/55/12.00 3,50/55/14.25 991,94 946,15 81.50
5 Chute Olivia CAN -17 1,00/55/12.00 983,87 938,46
6 Drake Alyssa USA -17 5,00/55/13.00 951,61 907,69
7 Font Martina MEX -17 1,50/55/14.25 798,39 761,54
8 Rojas C. Juanita COL -17 1,00/55/18.25 596,77 569,23
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Chute Olivia CAN -17 6400 7020 1342,26 1000,00 7020.00
2 Grathwohl Allyson USA -17 5890 5630 1126,20 839,03 5630.00
3 Gonzalez Dominga CHI -17 5260 5580 1066,92 794,87 5580.00
4 Drake Alyssa USA -17 4510 5230 1000,00 745,01 5230.00
5 Nathan Kendra USA -17 3160 604,21 450,14
6 Font Martina MEX -17 2600 497,13 370,37
7 Allard Nellie CAN -17 2250 430,21 320,51
8 Rojas C. Juanita COL -17 950 181,64 135,33
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Giorgis Tobias ARG -21 56,3m (185ft) 55,8m (183ft) 1000,00 1000,00 55.80
2 Browne Jose CHI -21 32,3m (106ft) 47,6m (156ft) 722,04 722,04 47.60
3 Walsh Connor USA -21 36,6m (120ft) 37,1m (122ft) 386,58 386,58 37.10
4 Cory Paul Wesley USA -21 37,5m (123ft) 36,5m (120ft) 399,36 399,36 36.50
5 Powell Robert USA -21 28,8m (94ft) 121,41 121,41
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Giorgis Tobias ARG -21 0,50/58/10.75 3,50/58/11.25 1000,00 1000,00 105.50
2 Gibbons Bradley CAN -21 2,50/58/12.00 6,00/58/12.00 865,98 865,98 102.00
3 Walsh Connor USA -21 1,00/58/12.00 4,00/58/13.00 762,89 762,89 94.00
4 Browne Jose CHI -21 0,50/58/13.00 5,00/37 628,87 628,87 35.00
4 Cory Paul Wesley USA -21 1,50/58/12.00 5,00/37 773,20 773,20 35.00
6 Camara Santiago MEX -21 5,00/58/14.25 597,94 597,94
7 Powell Robert USA -21 2,00/58/14.25 536,08 536,08
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Font Patricio MEX -21 11170 11560 1216,84 1000,00 11560.00
2 Giorgis Tobias ARG -21 7470 9500 1000,00 821,80 9500.00
3 Franco Belmont Felipe PER -21 10260 8580 1080,00 887,54 8580.00
4 Walsh Connor USA -21 6070 5630 638,95 525,09 5630.00
5 Cory Paul Wesley USA -21 3940 414,74 340,83
6 Gibbons Bradley CAN -21 2770 291,58 239,62
7 Powell Robert USA -21 2640 277,89 228,37
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Grondin Allard Dominique CAN -21 47,7m (156ft) 48,7m (160ft) 1000,00 1000,00 48.70
2 Gonzalez Valentina CHI -21 46,7m (153ft) 46,7m (153ft) 936,91 936,91 46.70
3 Rini Paige CAN -21 45,4m (149ft) 45,8m (150ft) 908,52 908,52 45.80
4 Ramsay Rebecca CAN -21 34,1m (112ft) 35,7m (117ft) 589,91 589,91 35.70
5 Mendez Emilia CHI -21 32,8m (108ft) 498,42 498,42
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Gonzalez Valentina CHI -21 0,50/55/12.00 5,00/55/12.00 931,82 931,82 95.00
2 Rini Paige CAN -21 2,00/55/11.25 4,00/55/12.00 1000,00 1000,00 94.00
3 Mendez Emilia CHI -21 3,50/55/13.00 3,00/55/13.00 761,36 761,36 87.00
4 Grondin Allard Dominique CAN -21 0,50/55/13.00 1,50/55/13.00 715,91 715,91 85.50
5 Gonzalez Josefa CHI -21 2,50/55/14.25 602,27 602,27
6 Ramsay Rebecca CAN -21 0,00/34
# Bib Name Country Category semifinal Final Overall TeamOverall Points
1 Rini Paige CAN -21 8390 9190 1000,00 1000,00 9190.00
2 Gonzalez Valentina CHI -21 5830 5980 650,71 650,71 5980.00
3 Gonzalez Josefa CHI -21 3030 5640 613,71 613,71 5640.00
4 Ramsay Rebecca CAN -21 2160 1990 235,04 235,04 1990.00
5 Grondin Allard Dominique CAN -21 1610 175,19 175,19