Friedberg Cup and Bavarian Championship
Friedberg , Friedberg 20-21 May 2022
Cableski
National competition
Code: 22GER011


Event Details
Slalom WBWΝ 1 Rounds
Tricks WBWΝ 1 Rounds
Jump WBWΝ 1 Rounds
Age group IWWF
Open Se1 Se2 U15 U19

Entries
Type Open
Status Registration Open
Limit Unlimited
Deadline 06/05/2022
Divisions No
Open to foreign Skiers No
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge HILLENBRAND Nicole GER
Calculator HEINICKE Horst GER
Judge HEINICKE Horst GER
Judge HEINICKE Philipp GER
Judge WEBER Alexandra GER

Friedberg
Country Germany
Code GERC_FRI
Area Friedberg
Organizer
Name Alexander Graw
Phone +491786075279
Email agraw@gmx.de
Federation
Name Robin Senge
Phone
Email robin@liquid-sport.de
Other
Towboat Rixen 5 corner


Competition Documents & Bulletins
Name Uploaded Type
  Ausschreibung 03/04/2022 07:10:44 Bulletins


Results Individual Classification


# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Lengsfeld Robert *GER U15 27,2m 1000,00 1000,00 27.20
2 Huber Jakob *GER U15 21,6m 794,12 794,12 21.60
3 Strohmeyer Fynn *GER U15 21,2m 779,41 779,41 21.20
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Strohmeyer Fynn *GER U15 779.41 1000.00 1000.00 2779,41 2779.41
2 Lengsfeld Robert *GER U15 1000.00 864.86 307.39 2172,25 2172.25
3 Huber Jakob *GER U15 794.12 447.47 1241,59 1241.59
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Strohmeyer Fynn *GER U15 4,25/58/16.00 1000,00 1000,00 52.25
2 Bauer Luis *GER U15 3,00/58/16.00 972,97 972,97 51.00
3 Lengsfeld Robert *GER U15 4,00/58/18.25 864,86 864,86 46.00
3 Pilgram Anuk *GER U15 4,00/58/18.25 864,86 864,86 46.00
5 Schultz Henri *GER U15 4,50/40 97,30 97,30 10.50
6 Werner Robbie *GER U15 5,00/37 5.00
7 Huber Jakob *GER U15 4,00/37 4.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Strohmeyer Fynn *GER U15 2570 1000,00 1000,00 2570.00
2 Bauer Luis *GER U15 1600 622,57 622,57 1600.00
3 Pilgram Anuk *GER U15 1520 591,44 591,44 1520.00
4 Huber Jakob *GER U15 1150 447,47 447,47 1150.00
5 Lengsfeld Robert *GER U15 790 307,39 307,39 790.00
6 Herrmann Logan *GER U15 500 194,55 194,55 500.00
7 Schultz Henri *GER U15 80 31,13 31,13 80.00
8 Werner Robbie *GER U15 0
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Hasch Marvin *GER U19 32,6m 1000,00 1000,00 32.60
2 Strohmeyer Kay *GER U19 31,0m 929,20 929,20 31.00
3 Muller Carlo *GER U19 24,2m 628,32 628,32 24.20
4 Quigley Nils *GER U19 19,8m 433,63 433,63 19.80
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Hasch Marvin *GER U19 1000.00 961.90 1000.00 2961,90 2961.90
2 Muller Carlo *GER U19 628.32 1000.00 777.78 2406,10 2406.10
3 Strohmeyer Kay *GER U19 929.20 66.67 963.89 1959,76 1959.76
4 Quigley Nils *GER U19 433.63 552.38 461.11 1447,12 1447.12
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Muller Carlo *GER U19 4,50/58/13.00 1000,00 1000,00 52.50
2 Hasch Marvin *GER U19 2,50/58/13.00 961,90 961,90 50.50
3 Quigley Nils *GER U19 5,00/55/18.25 552,38 552,38 29.00
4 Muller Arthur *GER U19 3,00/52 400,00 400,00 21.00
5 Strohmeyer Kay *GER U19 3,50/43 66,67 66,67 3.50
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Hasch Marvin *GER U19 3600 1000,00 1000,00 3600.00
2 Strohmeyer Kay *GER U19 3470 963,89 963,89 3470.00
3 Muller Carlo *GER U19 2800 777,78 777,78 2800.00
4 Quigley Nils *GER U19 1660 461,11 461,11 1660.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Gotz Paula *GER U15 19,3m 1000,00 1000,00 19.30
2 Miserok Clara *GER U15 15,2m 787,56 787,56 15.20
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Gotz Paula *GER U15 1000.00 1000.00 1000.00 3000,00 3000.00
2 Miserok Clara *GER U15 787.56 804.12 950.82 2542,50 2542.50
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Gotz Paula *GER U15 0,50/55/14.25 1000,00 1000,00 48.50
2 Miserok Clara *GER U15 3,00/55/18.25 804,12 804,12 39.00
3 Muller Lara *GER U15 4,00/49 577,32 577,32 28.00
4 Ivanova Bilyana *GER U15 5,00/46 474,23 474,23 23.00
5 Miserok Nina *GER U15 4,00/46 453,61 453,61 22.00
6 Mayer Szonja *GER U15 3,00/43 309,28 309,28 15.00
7 Muller Eva *GER U15 3,00/40 185,57 185,57 9.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Gotz Paula *GER U15 1220 1000,00 1000,00 1220.00
2 Miserok Clara *GER U15 1160 950,82 950,82 1160.00
3 Miserok Nina *GER U15 920 754,10 754,10 920.00
4 Ivanova Bilyana *GER U15 400 327,87 327,87 400.00
5 Mayer Szonja *GER U15 160 131,15 131,15 160.00
5 Muller Lara *GER U15 160 131,15 131,15 160.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Baumgardt Phoenix *GER U19 3,50/55/14.25 1000,00 1000,00 45.50
2 Bauer Leni *GER U19 1,50/55/14.25 956,04 956,04 43.50
3 Volpe Lara *GER U19 5,00/43 241,76 241,76 11.00
4 Gebert Anna *GER U19 3,00/43 197,80 197,80 9.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Baumgardt Phoenix *GER U19 1290 1000,00 1000,00 1290.00
2 Bauer Leni *GER U19 1190 922,48 922,48 1190.00
3 Gebert Anna *GER U19 290 224,81 224,81 290.00
3 Volpe Lara *GER U19 290 224,81 224,81 290.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Hillenbrand Laura *GER Open 28,2m 1000,00 1000,00 28.20
2 Bossow Isabel *GER Open 27,6m 967,03 967,03 27.60
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Hillenbrand Laura *GER Open 1000.00 1000.00 1000.00 3000,00 3000.00
2 Bossow Isabel *GER Open 967.03 898.99 437.14 2303,16 2303.16
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Hillenbrand Laura *GER Open 1,50/55/12.00 1000,00 1000,00 43.50
2 Bossow Isabel *GER Open 2,50/55/13.00 898,99 898,99 38.50
3 Trigelis Sigita *GER Open 4,50/55/18.25 575,76 575,76 22.50
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Hillenbrand Laura *GER Open 3500 1000,00 1000,00 3500.00
2 Trigelis Sigita *GER Open 2810 802,86 802,86 2810.00
3 Bossow Isabel *GER Open 1530 437,14 437,14 1530.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Heinicke Niklas *GER Open 44,1m 1000,00 1000,00 44.10
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Heinicke Niklas *GER Open 1000.00 1000.00 898.57 2898,57 2898.57
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Heinicke Niklas *GER Open 3,00/58/12.00 1000,00 1000,00 39.00
2 Marks Oliver *GER Open 5,00/58/14.25 803,92 803,92 29.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Marks Oliver *GER Open 6310 1000,00 1000,00 6310.00
2 Heinicke Niklas *GER Open 5670 898,57 898,57 5670.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Hillenbrand Andreas *GER Se1 34,9m 1000,00 1000,00 34.90
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Hillenbrand Andreas *GER Se1 1000.00 1000.00 1000.00 3000,00 2865.17
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Hillenbrand Andreas *GER Se1 2,00/55/12.00 1000,00 1000,00 38.00
2 Schnugg Roland *GER Se1 4,00/55/13.00 909,09 909,09 34.00
3 Weiland Michael *GER Se1 2,50/55/16.00 602,27 602,27 20.50
4 Usinger Jurgen *GER Se1 4,00/55/18.25 500,00 500,00 16.00
5 Erkan Ersin *GER Se1 3,00/55/18.25 477,27 477,27 15.00
6 Eberl Markus *GER Se1 4,00/49 90,91 90,91 4.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Hillenbrand Andreas *GER Se1 1850 1000,00 1000,00 1850.00
2 Usinger Jurgen *GER Se1 950 513,51 513,51 950.00