2023 Last Chance Worlds Qualifier
Lake Grew Polk City, Polk City, FL 7-8 Jan 2023
Barefoot
National competition
Code: 23USA011


Event Details
Slalom RC 2 Rounds
Tricks RC 2 Rounds
Jump RC 2 Rounds
Age group USA
G/B A G/B B Int Mas Open Pro Sen SuV Vet W/M A W/M B W/M C

Entries
Type Open
Status Registration Open
Limit 30
Deadline 04/01/2023
Divisions No
Open to foreign Skiers Yes
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge STEBBEINGS Ashleigh AUS
Homologator GROEN Ben NZL
Assistant Homologator DUBS Sam USA
Judge DUBS Sam USA
Judge GILMAN Betsy USA
Judge GODFREY Duane CAN
Judge STEVENS Dale USA
Driver GILMAN Betsy USA
Driver GODFREY Duane CAN
Scorer DUBS Sam USA
Scorer GILMAN Betsy USA
Assistant Scorer DEAN Deanna USA
Chief Driver GROEN Ben NZL

Lake Grew Polk City
Country United States of America
Code USAS0001
Area Polk City, FL
Organizer
Name Betsy Gilman
Phone 7706537859
Email betsybarefoots@aol.com
Federation
Name Tina McCauley
Phone 3304180658
Email mccauleytina@gmail.com
Other
Towboat Sanger Inboard
Remarks FREE for all participants of 2022 Mike Salber Tourney! $50 for one event, $75 two events, $100 three events. VENMO: @barefootsouthernregion PAYPAL: barefootsouthernregion@gmail.com CASH: always accepted CHECKS: made out to: USA WATERSKI SOUTHERN REGION


Competition Documents & Bulletins
Name Uploaded Type
  2023 Running Order 06/01/2023 20:45:02 Other
  Event Waiver 13/12/2022 18:07:23 Other


Results Ranking List Classification


# Bib Name Country Category 1
1 Bruns Amara *USA G/B A 7.40
# Bib Name Country Category 1
1 Bruns Amara *USA G/B A 1300
# Bib Name Country Category 1 2
1 Bruns Amara *USA G/B A 8.7m 9.3m
# Bib Name Country Category 1
1 Gilman Betsy *USA W A 4.50
# Bib Name Country Category 1 2
1 Gilman Betsy *USA W A 6.4m 7.1m
# Bib Name Country Category 1 2
1 Dix Alexis *USA W B 3.05 3.23
2 Dean Deanna *USA W B 2.40
# Bib Name Country Category 1 2
1 Dix Alexis *USA W B 520 560
# Bib Name Country Category 1 2
1 Dix Faith *USA Open 13.80 10.00
# Bib Name Country Category 1 2
1 Dix Faith *USA Open 2260 2700
# Bib Name Country Category 1 2
1 Stebbeings Ashleigh *AUS Int 18.00 18.00
# Bib Name Country Category 1
1 Stebbeings Ashleigh *AUS Int 8150
# Bib Name Country Category 1 2
1 Stebbeings Ashleigh *AUS Int 19.4m 18.3m
# Bib Name Country Category 1 2
1 Bruns James *USA M A 6.10 7.00
# Bib Name Country Category 1 2
1 Bruns James *USA M A 1210 1310
# Bib Name Country Category 1 2
1 Garrity John *USA M B 4.00 7.13
2 Yoder Michael *USA M B 7.00
# Bib Name Country Category 1 2
1 Garrity John *USA M B 850 570
2 Yoder Michael *USA M B 800
# Bib Name Country Category 1 2
1 Yoder Michael *USA M B 8.8m 10.5m
2 Garrity John *USA M B 8.6m
# Bib Name Country Category 1
1 Heikkila Cody *USA M C 1.60
# Bib Name Country Category 1
1 Heikkila Cody *USA M C 630
# Bib Name Country Category 1
1 Kinnaman Noah *USA Open 15.50
# Bib Name Country Category 1
1 Swanbom Brett *USA Pro 13.00
# Bib Name Country Category 1 2
1 Swanbom Brett *USA Pro 7900 7000
2 Kinnaman Noah *USA Pro 1400 5130
# Bib Name Country Category 1
1 Cornish John *USA Vet 8.75
# Bib Name Country Category 1
1 Cornish John *USA Vet 780
# Bib Name Country Category 1
1 Caserta Jess *USA Mas 8.13
# Bib Name Country Category 1
1 Caserta Jess *USA Mas 400
# Bib Name Country Category 1 2
1 Groen Ben *NZL Int 9.20 17.50
2 Godfrey Duane *CAN Int 10.90 8.50
3 Parsons Mark *AUS Int 9.00 7.80
# Bib Name Country Category 1 2
1 Godfrey Duane *CAN Int 1900 1800
2 Parsons Mark *AUS Int 1360 1380
3 Groen Ben *NZL Int 11130
# Bib Name Country Category 1
1 Groen Ben *NZL Int 24.7m