IWWF E&A +35 Championship
Fosso Ghiaia , Ravenna 2-5 Sep 2021
Waterski
Confederation Championships
Code: 21EURO08


Event Details
Slalom R 2 Rounds
Tricks R 2 Rounds
Jump R 2 Rounds
Age group Europe & Africa
35+ 45+ 55+ 65+ 70+ 75+ 80+ 85+

Entries
Type Open
Status Registration Open
Limit Unlimited
Deadline 02/08/2021
Divisions No
Open to foreign Skiers Yes
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge FROMIAU Muriel FRA
Assistant Chief Judge GATTONE Barbara ITA
Homologator CERUTI Alberto ITA
Scorer LANGROCK Ulf GER
Assistant Scorer PIATRENKA Tatsiana BLR
Judge FOSSE Ivar NOR
Judge KELLY Gavin GBR
Judge LAGAE Pieter-Jan BEL
Judge SMITH Jeffrey D USA
CDriver GANDOLA Davide ITA
Driver CAMPBELL Ian GBR
Driver INGLE Phil GBR

Fosso Ghiaia
Country Italy
Code ITA00008
Area Ravenna
Organizer
Name Davide Gandola
Phone +39 335 58 57 998
Email davidekli@hotmail.com
Federation
Name Morten Froulund
Phone +4525454922
Email morten.froulund@waterskieurope.com
Other
Towboat


Competition Documents & Bulletins
Name Uploaded Type
  Result 05/09/2021 16:10:41 Scores
  Startlists complete prelim 01/09/2021 14:23:40 Startlists
  Update Official Familiarization Wensday 1st 20/08/2021 17:01:12 Other
  Update Official Familiarization Tuesday 31st 20/08/2021 17:00:23 Other
  E&A 35+ Schedule v2 18/08/2021 18:07:54 Bulletins
  Bulletin 2 04/08/2021 10:28:53 Bulletins
  Official Familiarization Wednesday 1st 04/08/2021 10:11:53 Other
  Official Familiarization Tuesday 31st 04/08/2021 10:10:15 Other
  Bulletin 1 01/06/2021 17:43:44 Bulletins


Results Individual Classification

# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 45 DELACOUR, Arnaud FRA 35+ 49,6m (163ft) 47,9m (157ft) 1000,00 1000,00 47.90
2 12 FORTAMPS, Olivier BEL 35+ 38,3m (126ft) 47,3m (155ft) 922,30 922,30 47.30
3 123 CHEYROUX, Olivier SUI 35+ 36,5m (120ft) 40,2m (132ft) 682,43 682,43 40.20
4 14 GRAUX, Basile BEL 35+ 31,1m (102ft) 33,9m (111ft) 469,59 469,59 33.90
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 12 FORTAMPS, Olivier BEL 35+ 922.30 843.75 1000.00 2766,05 2766.05
2 45 DELACOUR, Arnaud FRA 35+ 1000.00 1000.00 325.80 2325,80 2325.80
3 14 GRAUX, Basile BEL 35+ 469.59 1000.00 601.23 2070,82 2070.82
4 123 CHEYROUX, Olivier SUI 35+ 682.43 562.50 212.74 1457,67 1457.67
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 16 VESELY, Petr CZE 35+ 4,00/55/11.25 2,00/55/10.75 (6,00/55/11.25) 1187,50 1000,00 38.00
2 56 CAMPBELL, Glenn GBR 35+ 5,00/55/11.25 2,00/55/10.75 (5,00/55/11.25) 1187,50 1000,00 38.00
3 104 FOSS, Anders NOR 35+ 3,00/55/11.25 4,00/55/11.25 1062,50 894,74 34.00
4 45 DELACOUR, Arnaud FRA 35+ 2,00/55/11.25 2,00/55/11.25 1000,00 842,11 32.00
5 14 GRAUX, Basile BEL 35+ 2,00/55/11.25 4,00/55/12.00 1000,00 842,11 28.00
6 26 BALLUS ROCA, Jordi ESP 35+ 3,00/55/11.25 0,00/55/12.00 1031,25 868,42 24.00
7 12 FORTAMPS, Olivier BEL 35+ 3,00/55/12.00 843,75 710,53
8 18 SKODA, Martin CZE 35+ 2,50/55/12.00 828,12 697,37
9 62 KOSFELD, Mirco GER 35+ 1,50/55/12.00 796,88 671,05
10 123 CHEYROUX, Olivier SUI 35+ 0,00/55/13.00 562,50 473,68
11 100 VAN NIEKERK, Andre NOR 35+ 4,50/55/18.25 140,62 118,42
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 12 FORTAMPS, Olivier BEL 35+ 8450 9730 1000,00 1000,00 9730.00
2 14 GRAUX, Basile BEL 35+ 5850 5410 601,23 601,23 5410.00
3 45 DELACOUR, Arnaud FRA 35+ 1810 3170 325,80 325,80 3170.00
4 123 CHEYROUX, Olivier SUI 35+ 1120 2070 212,74 212,74 2070.00
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 121 THORENS, Camille SUI 35+ 19,7m (65ft) 20,6m (68ft) 1000,00 1000,00 20.60
2 54 ATKINS, Kelly GBR 35+ 16,5m (54ft) 16,1m (53ft) 698,53 698,53 16.10
3 59 HULLER, Julia GER 35+ 13,7m (45ft) 13,9m (46ft) 507,35 507,35 13.90
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 121 THORENS, Camille SUI 35+ 1000.00 656.25 1000.00 2656,25 2656.25
2 54 ATKINS, Kelly GBR 35+ 698.53 1000.00 558.21 2256,74 2256.74
3 59 HULLER, Julia GER 35+ 507.35 687.50 570.15 1765,00 1765.00
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 119 JAQUIER, Valerie SUI 35+ 3,00/55/13.00 2,50/55/13.00 843,75 843,75 26.50
2 59 HULLER, Julia GER 35+ 1,00/55/14.25 4,00/55/14.25 687,50 687,50 22.00
3 24 ANDERSEN, Katrine DEN 35+ 4,00/55/14.25 3,50/55/14.25 687,50 687,50 21.50
4 121 THORENS, Camille SUI 35+ 3,00/55/14.25 3,00/55/14.25 656,25 656,25 21.00
5 54 ATKINS, Kelly GBR 35+ 2,00/55/12.00 5,00/55/18.25 1000,00 1000,00 5.00
6 19 VESELA, Jitka CZE 35+ 1,50/55/16.00 421,88 421,88
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 121 THORENS, Camille SUI 35+ 3350 3220 1000,00 1000,00 3220.00
2 59 HULLER, Julia GER 35+ 1700 1910 570,15 570,15 1910.00
3 54 ATKINS, Kelly GBR 35+ 1350 1870 558,21 558,21 1870.00
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 94 BJORNOE, Ole-Johan NOR 45+ 44,9m (147ft) 45,4m (149ft) 996,72 996,72 45.40
2 57 GURALIA, Genadi GEO 45+ 45,5m (149ft) 41,9m (137ft) 1000,00 1000,00 41.90
3 133 JONSSON, Magnus SWE 45+ 38,4m (126ft) 39,2m (129ft) 793,44 793,44 39.20
4 31 GOURDET, Mathieu FRA 45+ 31,7m (104ft) 30,7m (101ft) 547,54 547,54 30.70
5 8 SAINTVITEUX, Yves BEL 45+ 27,9m (92ft) 29,4m (96ft) 472,13 472,13 29.40
6 61 BROEMEL, Mike GER 45+ 22,7m (74ft) 252,46 252,46
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 57 GURALIA, Genadi GEO 45+ 1000.00 1000.00 1000.00 3000,00 3000.00
2 94 BJORNOE, Ole-Johan NOR 45+ 996.72 873.56 330.54 2200,82 2200.82
3 8 SAINTVITEUX, Yves BEL 45+ 472.13 735.63 666.11 1873,87 1873.87
4 133 JONSSON, Magnus SWE 45+ 793.44 781.61 206.38 1781,43 1781.43
5 61 BROEMEL, Mike GER 45+ 252.46 609.20 58.72 920,38 920.38
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 57 GURALIA, Genadi GEO 45+ 1,00/55/10.75 1,50/55/10.75 1000,00 1000,00 43.50
2 124 CESINSKI, Pierre SUI 45+ 5,00/55/11.25 1,00/55/10.75 988,51 988,51 43.00
3 131 TENGIUS, Henrik SWE 45+ 1,50/55/11.25 3,50/55/11.25 908,05 908,05 39.50
4 35 DRAUX, Philippe FRA 45+ 4,50/55/11.25 2,50/55/11.25 931,03 931,03 38.50
5 94 BJORNOE, Ole-Johan NOR 45+ 4,00/55/12.00 2,00/55/11.25 873,56 873,56 38.00
6 72 NEMETH, Gabor HUN 45+ 5,00/55/12.00 5,00/55/12.00 804,60 804,60 35.00
7 85 MARIANI, Gabriele *ITA 45+ 2,00/55/11.25 4,50/55/12.00 873,56 873,56 34.50
8 126 JONSSON, Krister SWE 45+ 2,00/55/11.25 2,50/55/12.00 873,56 873,56 32.50
9 10 DELHAIZE, Matthieu *BEL 45+ 4,00/55/12.00 2,00/55/12.00 781,61 781,61 32.00
10 112 ALEXANDER, Robbie RSA 45+ 1,50/55/11.25 1,00/55/12.00 862,07 862,07 31.00
11 75 BUZZOTTA, Patrizio ITA 45+ 2,50/55/11.25 0,00/55/12.00 885,06 885,06 30.00
11 133 JONSSON, Magnus SWE 45+ 4,00/55/12.00 0,00/55/12.00 781,61 781,61 30.00
13 109 STAM, Andrew RSA 45+ 2,50/55/12.00 747,13 747,13
14 8 SAINTVITEUX, Yves BEL 45+ 2,00/55/12.00 735,63 735,63
15 63 SIEGEL, Ralph GER 45+ 1,50/55/12.00 724,14 724,14
16 61 BROEMEL, Mike GER 45+ 2,50/55/13.00 609,20 609,20
17 122 ORMOND, Richard SUI 45+ 2,00/55/13.00 597,70 597,70
18 49 GEOFFROY, Romain *FRA 45+ 0,50/55/13.00 563,22 563,22
18 79 MARCHIANDO, Nicola *ITA 45+ 0,50/55/13.00 563,22 563,22
20 113 BOWES, Andrew RSA 45+ 5,00/55/14.25 528,74 528,74
21 20 LYGUM, Christian DEN 45+ 3,00/55/14.25 482,76 482,76
22 6 SCHOBER, Martin AUT 45+ 3,50/55/18.25 218,39 218,39
23 97 MARTHINSEN, Lars Andreas NOR 45+ 3,50/52 80,46 80,46
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 57 GURALIA, Genadi GEO 45+ 2580 5960 1000,00 1000,00 5960.00
2 8 SAINTVITEUX, Yves BEL 45+ 3970 2430 666,11 666,11 2430.00
3 94 BJORNOE, Ole-Johan NOR 45+ 1810 1970 330,54 330,54 1970.00
4 133 JONSSON, Magnus SWE 45+ 940 1230 206,38 206,38 1230.00
5 122 ORMOND, Richard SUI 45+ 470 380 78,86 78,86 380.00
6 6 SCHOBER, Martin AUT 45+ 420 70,47 70,47
7 61 BROEMEL, Mike GER 45+ 350 58,72 58,72
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 114 THOMSEN-MILAKOVA, Elena SUI 45+ 39,1m (128ft) 39,1m (128ft) 1000,00 1000,00 39.10
2 98 VANG, Lise NOR 45+ 30,3m (99ft) 31,0m (102ft) 792,84 792,84 31.00
3 4 MAIER, Olivia AUT 45+ 13,7m (45ft) 9,6m (31ft) 350,38 350,38 9.60
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 114 THOMSEN-MILAKOVA, Elena SUI 45+ 1000.00 1000.00 1000.00 3000,00 3000.00
2 98 VANG, Lise NOR 45+ 792.84 864.86 428.32 2086,02 2086.02
3 4 MAIER, Olivia AUT 45+ 350.38 148.65 80.42 579,45 579.45
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 44 MARCHEVET, Cecile FRA 45+ 2,50/52/12.00 4,00/52/12.00 918,92 918,92 34.00
2 125 ANDERBERG, Natasha SWE 45+ 4,00/52/12.00 3,00/52/12.00 918,92 918,92 33.00
3 98 VANG, Lise NOR 45+ 2,00/52/12.00 2,00/52/12.00 864,86 864,86 32.00
4 22 NILSSON, Louise DEN 45+ 2,00/52/13.00 (0,00/52/13.00) 4,50/52/13.00 770,27 770,27 28.50
5 114 THOMSEN-MILAKOVA, Elena SUI 45+ 1,00/52/11.25 1,00/52/13.00 1000,00 1000,00 25.00
6 70 CONTI, Marianna GRE 45+ 2,00/52/13.00 (4,00/52/14.25) 702,70 702,70
7 34 EMMETT, Karine *FRA 45+ 2,00/52/14.25 540,54 540,54
8 84 FINK, Claudia ITA 45+ 1,50/52/14.25 527,03 527,03
9 4 MAIER, Olivia AUT 45+ 5,50/49 148,65 148,65
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 114 THOMSEN-MILAKOVA, Elena SUI 45+ 4700 5720 1000,00 1000,00 5720.00
2 44 MARCHEVET, Cecile FRA 45+ 3060 2680 534,97 534,97 2680.00
3 98 VANG, Lise NOR 45+ 2450 1890 428,32 428,32 1890.00
4 125 ANDERBERG, Natasha SWE 45+ 1890 1500 330,42 330,42 1500.00
5 17 LEDVINOVA, Hana CZE 45+ 1140 1250 218,53 218,53 1250.00
6 4 MAIER, Olivia AUT 45+ 460 80,42 80,42
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 5 SCHULZE, Frank AUT 55+ 39,8m (131ft) 40,3m (132ft) 1000,00 1000,00 40.30
2 51 BEARD, Mark GBR 55+ 32,8m (108ft) 33,8m (111ft) 785,48 785,48 33.80
3 89 GAGLIARDI, Vittorio *ITA 55+ 28,5m (94ft) 29,6m (97ft) 646,86 646,86 29.60
4 86 TRIVELLATO, Filippo ITA 55+ 26,0m (85ft) 26,7m (88ft) 551,16 551,16 26.70
5 74 SABAINI, Roberto ITA 55+ 25,9m (85ft) 25,7m (84ft) 524,75 524,75 25.70
6 41 FAVERIAL, Jerome FRA 55+ 24,0m (79ft) 462,05 462,05
7 27 DELAGE, Pascal FRA 55+ 18,6m (61ft) 283,83 283,83
8 7 VAN GINSBERGEN, Frans BEL 55+ 17,7m (58ft) 254,13 254,13
9 23 SCHMIDT, Jesper DEN 55+ 16,4m (54ft) 211,22 211,22
10 15 KOLMAN, Zdenek Sen. CZE 55+ 14,0m (46ft) 132,01 132,01
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 5 SCHULZE, Frank AUT 55+ 1000.00 1000.00 316.74 2316,74 2316.74
2 41 FAVERIAL, Jerome FRA 55+ 462.05 755.56 791.86 2009,47 2009.47
3 15 KOLMAN, Zdenek Sen. CZE 55+ 132.01 844.44 1000.00 1976,45 1976.45
4 51 BEARD, Mark GBR 55+ 785.48 488.89 538.46 1812,83 1812.83
5 23 SCHMIDT, Jesper DEN 55+ 211.22 866.67 533.94 1611,83 1611.83
6 7 VAN GINSBERGEN, Frans BEL 55+ 254.13 755.56 493.21 1502,90 1502.90
7 27 DELAGE, Pascal FRA 55+ 283.83 466.67 556.56 1307,06 1307.06
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 71 KYPRIOS, Sotiris GRE 55+ 0,00/55/11.25 3,00/55/12.00 (3,00/55/12.00) 1066,67 960,00 45.00
2 5 SCHULZE, Frank AUT 55+ 3,50/55/13.00 3,00/55/12.00 (0,50/55/12.00) 1000,00 900,00 45.00
3 130 SVENSSON, Peter SWE 55+ 3,00/55/12.00 2,00/55/12.00 1000,00 900,00 44.00
4 132 BERGSTROM, Thommy SWE 55+ 2,00/55/12.00 2,00/55/12.00 977,78 880,00 44.00
5 78 MERLO, Fabrizio ITA 55+ 2,00/55/11.25 1,50/55/12.00 1111,11 1000,00 43.50
6 92 DOKOUPIL, Tom NED 55+ 2,00/55/12.00 0,00/55/12.00 977,78 880,00 42.00
7 33 BELIARD, Mathieu *FRA 55+ 3,50/55/13.00 4,00/55/13.00 888,89 800,00 40.00
8 91 KEUSSEOGLOU, Aleco MON 55+ 5,00/55/13.00 1,50/55/13.00 911,11 820,00 37.50
9 23 SCHMIDT, Jesper DEN 55+ 3,00/55/13.00 1,00/55/13.00 866,67 780,00 37.00
10 90 SOER, Gerard J.Paul MON 55+ 2,50/55/12.00 5,00/49 988,89 890,00 5.00
11 53 STEPHENSON, Jeremy GBR 55+ 3,00/55/13.00 4,50/49 866,67 780,00 4.50
12 39 GUYAMIER, Patrick *FRA 55+ 3,00/55/12.00 4,00/49 1000,00 900,00 4.00
13 15 KOLMAN, Zdenek Sen. CZE 55+ 2,00/55/13.00 844,44 760,00
13 134 SJOSTROM, Bo SWE 55+ 2,00/55/13.00 844,44 760,00
15 102 HALLBERG, Hans Niklas NOR 55+ 1,50/55/13.00 833,33 750,00
15 48 REYBIER, Philippe *FRA 55+ 1,50/55/13.00 833,33 750,00
15 108 ROQUE, Pedro POR 55+ 1,50/55/13.00 833,33 750,00
18 21 ABRAHAMSEN, Gert DEN 55+ 5,50/55/14.25 788,89 710,00
19 76 DI LELIO, Luca *ITA 55+ 4,50/55/14.25 766,67 690,00
20 41 FAVERIAL, Jerome FRA 55+ 4,00/55/14.25 755,56 680,00
20 7 VAN GINSBERGEN, Frans BEL 55+ 4,00/55/14.25 755,56 680,00
22 74 SABAINI, Roberto ITA 55+ 3,00/55/14.25 733,33 660,00
23 51 BEARD, Mark GBR 55+ 4,00/55/18.25 488,89 440,00
23 120 WHYTE, Alisdair SUI 55+ 4,00/55/18.25 488,89 440,00
25 27 DELAGE, Pascal FRA 55+ 3,00/55/18.25 466,67 420,00
26 60 KAPFELSBERGER, Rainer GER 55+ 2,00/55/18.25 444,44 400,00
27 103 FOSS, Jan Henrik NOR 55+ 5,00/46 111,11 100,00
27 115 MATHET, Hubert SUI 55+ 5,00/46 111,11 100,00
29 83 LUZZERI, Fedele *ITA 55+ 4,50/46 100,00 90,00
30 89 GAGLIARDI, Vittorio *ITA 55+ 4,00/46 88,89 80,00
31 47 GEORGEON, Stephane *FRA 55+ 3,00/46 66,67 60,00
32 43 BRIQUET, Patrick *FRA 55+ 2,50/46 55,56 50,00
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 127 BRADHE, Odd SWE 55+ 3060 3580 1619,91 1000,00 3580.00
2 92 DOKOUPIL, Tom NED 55+ 2230 2650 1199,10 740,22 2650.00
3 110 DE JONGH, Dennis RSA 55+ 2820 2530 1276,02 787,71 2530.00
4 15 KOLMAN, Zdenek Sen. CZE 55+ 1250 2210 1000,00 617,32 2210.00
5 130 SVENSSON, Peter SWE 55+ 1550 1990 900,45 555,87 1990.00
6 41 FAVERIAL, Jerome FRA 55+ 1680 1750 791,86 488,83 1750.00
7 60 KAPFELSBERGER, Rainer GER 55+ 1440 1710 773,76 477,65 1710.00
8 134 SJOSTROM, Bo SWE 55+ 1460 1030 660,63 407,82 1030.00
9 27 DELAGE, Pascal FRA 55+ 1230 556,56 343,58
10 51 BEARD, Mark GBR 55+ 1190 538,46 332,40
11 23 SCHMIDT, Jesper DEN 55+ 1180 533,94 329,61
12 7 VAN GINSBERGEN, Frans BEL 55+ 1090 493,21 304,47
13 5 SCHULZE, Frank AUT 55+ 700 316,74 195,53
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 58 BOEPPLE-FILBIG, Petra GER 55+ 13,0m (43ft) 14,5m (48ft) 1000,00 1000,00 14.50
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 58 BOEPPLE-FILBIG, Petra GER 55+ 1000.00 1000.00 1000.00 3000,00 3000.00
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 32 ALESSANDRI GERMON, Corinne FRA 55+ 3,50/52/13.00 2,00/52/13.00 1385,96 1000,00 38.00
2 99 VARMING, Susanne NOR 55+ 4,00/52/16.00 5,00/52/16.00 1017,54 734,18 29.00
3 58 BOEPPLE-FILBIG, Petra GER 55+ 4,00/52/16.00 4,50/52/16.00 1000,00 721,52 28.50
4 11 VLUYMANS, Ingrid BEL 55+ 3,00/52/16.00 4,00/52/16.00 982,46 708,86 28.00
5 55 STEPHENSON, Beverley GBR 55+ 2,50/52/16.00 0,00/52/16.00 929,82 670,89 24.00
6 40 RANSON, Sylvie FRA 55+ 1,50/52/16.00 894,74 645,57
7 9 ALLAERTS, Chris BEL 55+ 3,00/52 736,84 531,65
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 58 BOEPPLE-FILBIG, Petra GER 55+ 1920 1750 1000,00 1000,00 1750.00
2 11 VLUYMANS, Ingrid BEL 55+ 1130 970 588,54 588,54 970.00
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 93 JOHNSEN, Lasse Vidar NOR 65+ 29,7m (97ft) 29,1m (95ft) 1000,00 1000,00 29.10
2 101 LILLEBERG, Audun NOR 65+ 27,9m (92ft) 29,0m (95ft) 976,43 976,43 29.00
3 68 HULLER, Heiko GER 65+ 26,9m (88ft) 28,8m (94ft) 969,70 969,70 28.80
4 64 REITBERGER, Anton GER 65+ 16,6m (54ft) 17,3m (57ft) 582,49 582,49 17.30
5 82 RUSCONI, Giorgio *ITA 65+ 12,3m (40ft) 0,00m (0ft) 414,14 414,14
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 64 REITBERGER, Anton GER 65+ 582.49 1000.00 1000.00 2582,49 2582.49
2 93 JOHNSEN, Lasse Vidar NOR 65+ 1000.00 767.44 714.29 2481,73 2481.73
3 68 HULLER, Heiko GER 65+ 969.70 488.37 608.70 2066,77 2066.77
4 101 LILLEBERG, Audun NOR 65+ 976.43 651.16 248.45 1876,04 1876.04
5 82 RUSCONI, Giorgio *ITA 65+ 414.14 627.91 111.80 1153,85 1153.85
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 128 SODERBERG, Morgan SWE 65+ 1,00/52/11.25 3,00/52/11.25 1186,05 1000,00 51.00
2 38 GAMBUT, Jerome *FRA 65+ 2,50/52/12.00 3,00/52/12.00 1046,51 882,35 45.00
3 129 GUNNARSSON, Bosse SWE 65+ 1,00/52/12.00 2,00/52/12.00 1023,26 862,75 44.00
4 64 REITBERGER, Anton GER 65+ 0,50/52/12.00 1,00/52/12.00 1000,00 843,14 43.00
5 118 SPRENGER, Ernst SUI 65+ 2,00/52/12.00 4,50/52/13.00 1023,26 862,75 40.50
6 107 DE MELLO, Michael POR 65+ 2,00/52/13.00 4,00/52/13.00 930,23 784,31 40.00
6 106 FERNANDES, Fernando POR 65+ 5,00/52/13.00 4,00/52/13.00 953,49 803,92 40.00
8 1 GRUBER, Klaus AUT 65+ 1,50/52/11.25 3,50/52/13.00 1151,16 970,59 39.50
9 2 KOTTL, Hermann AUT 65+ 2,00/52/13.00 3,00/52/13.00 906,98 764,71 39.00
10 36 DAUZONNE, Georges *FRA 65+ 4,00/52/13.00 5,00/52/14.25 930,23 784,31 35.00
11 93 JOHNSEN, Lasse Vidar NOR 65+ 3,00/52/14.25 767,44 647,06
12 81 VASSALLO, Sergio ITA 65+ 2,50/52/14.25 755,81 637,25
13 28 CHENESSEAU, Bruno FRA 65+ 1,50/52/14.25 732,56 617,65
14 101 LILLEBERG, Audun NOR 65+ 4,00/52/16.00 651,16 549,02
15 82 RUSCONI, Giorgio *ITA 65+ 3,00/52/16.00 627,91 529,41
16 68 HULLER, Heiko GER 65+ 3,00/52 488,37 411,76
17 88 GILETTI, Maurizio *ITA 65+ 4,50/43 104,65 88,24
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 30 VOLLE, Bernard FRA 65+ 1910 2210 1372,67 1000,00 2210.00
2 81 VASSALLO, Sergio ITA 65+ 1450 1690 1049,69 764,71 1690.00
3 64 REITBERGER, Anton GER 65+ 1330 1610 1000,00 728,51 1610.00
4 128 SODERBERG, Morgan SWE 65+ 1060 1150 714,29 520,36 1150.00
5 93 JOHNSEN, Lasse Vidar NOR 65+ 1150 960 714,29 520,36 960.00
6 68 HULLER, Heiko GER 65+ 980 608,70 443,44
7 101 LILLEBERG, Audun NOR 65+ 400 248,45 181,00
8 106 FERNANDES, Fernando POR 65+ 350 217,39 158,37
9 82 RUSCONI, Giorgio *ITA 65+ 180 111,80 81,45
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 73 KIRBY, Dianne IRL 65+ 15,2m (50ft) 17,6m (58ft) 1000,00 1000,00 17.60
2 67 HULLER, Gabriele GER 65+ 14,5m (48ft) 17,1m (56ft) 981,88 981,88 17.10
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 67 HULLER, Gabriele GER 65+ 981.88 969.23 1000.00 2951,11 2951.11
2 73 KIRBY, Dianne IRL 65+ 1000.00 1000.00 630.77 2630,77 2630.77
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 111 JOHNSON, Jan RSA 65+ 4,50/49/13.00 4,00/49/13.00 1246,15 1000,00 40.00
2 67 HULLER, Gabriele GER 65+ 0,50/49/14.25 1,50/49/14.25 969,23 777,78 31.50
3 73 KIRBY, Dianne IRL 65+ 2,50/49/14.25 4,50/49/16.00 1000,00 802,47 28.50
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 67 HULLER, Gabriele GER 65+ 1950 1810 1000,00 1000,00 1810.00
2 73 KIRBY, Dianne IRL 65+ 760 1230 630,77 630,77 1230.00
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 117 MAGNIN, Jean-Paul *SUI 70+ 2,50/52/13.00 3,00/52/13.00 39,00 39,00 39.00
2 37 LEPRINCE, Philippe *FRA 70+ 4,00/52/13.00 5,00/52/14.25 40,00 40,00 35.00
3 3 JIRAK, Bernd *AUT 70+ 4,50/52/14.25 4,00/52/14.25 34,50 34,50 34.00
4 65 BURGER, Norbert *GER 70+ 2,00/43 0,50/52/14.25 30,50 30,50 30.50
5 29 LANZANI, Christian *FRA 70+ 4,50/43 4,50/46 4,50 4,50 4.50
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 25 ARP HANSEN, Lars *DEN 70+ 1210 1210 1210,00 1210,00 1210.00
2 65 BURGER, Norbert *GER 70+ 660 830 830,00 830,00 830.00