2022 Europe & Africa Barefoot Championships
Barefoot Passion, Etang de Saint Prest 2 rue de la liberté 28500 Saint Prest 27-30 Jul 2022
Barefoot
Confederation Championships
Code: 22EURO09


Event Details
Slalom RC 2 Rounds
Tricks RC 2 Rounds
Jump RC 2 Rounds
Age group Europe & Africa
Jun Open Se1

Entries
Type Open
Status Registration Open
Limit Unlimited
Deadline 10/07/2022
Divisions No
Open to foreign Skiers Yes
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge HARRIS Andy GBR
Homologator RENOUX Arnaud FRA
Homologator TURNER Paul GBR
Assistant Chief Judge VRANCX Ludo BEL
Judge BONGAERTS Gerdy BEL
Judge HEMPELMANN Svenja GER
Judge KIRSCH Jacky GER
Judge RENOUX Arnaud FRA
Assistant Homologator TURNER Paul GBR
Judge VRANCX Celine BEL
Driver BONGAERTS Gerdy BEL
Driver GAUTIER Alain FRA
Scorer TURNER Paul GBR
Assistant Scorer TELLIER Dylan FRA

Barefoot Passion
Country France
Code FRA2803
Area Etang de Saint Prest 2 rue de la liberté 28500 Saint Prest
Organizer
Name Alain GAUTIER
Phone +33607084499
Email hbsgautier@aol.com
Federation
Name Annie COITOU
Phone +33672992259
Email coitouannie@hotmail.com
Other
Towboat BRENDELLA BAREFOOTER 250 Suzuki outboard


Competition Documents & Bulletins
Name Uploaded Type
  Bulletin #2 16/06/2022 10:00:39 Bulletins
  Bulletin #1 01/06/2022 16:02:54 Bulletins


Results Individual Classification


# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Zinn Ben GER Jun 10.8m 10.0m 1000.00 1000.00 10.00
2 Vanduffel Tyas BEL Jun 6.0m 6.2m 574.07 574.07 6.20
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Zinn Ben GER Jun 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
2 Vanduffel Tyas BEL Jun 574.07 270.83 481.71 1326.61 1326.61
# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Zinn Ben GER Jun 11.00 12.00 1000.00 1000.00 12.00
2 Olmo Pietro ITA Jun 7.10 8.50 708.33 708.33 8.50
3 Sullivan Henry GBR Jun 6.68 6.93 577.50 577.50 6.93
4 Giublena Andrea ITA Jun 5.25 6.20 516.67 516.67 6.20
5 Seminara Salvatore ITA Jun 5.90 4.20 491.67 491.67 4.20
6 Vanduffel Tyas BEL Jun 3.25 270.83 270.83
7 Metz Sven NED Jun 1.63 135.83 135.83
# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Zinn Ben GER Jun 1640 1300 1000.00 1000.00 1300.00
2 Olmo Pietro ITA Jun 1000 1150 701.22 701.22 1150.00
3 Vanduffel Tyas BEL Jun 720 790 481.71 481.71 790.00
4 Sullivan Henry GBR Jun 1090 700 664.63 664.63 700.00
5 Seminara Salvatore ITA Jun 750 630 457.32 457.32 630.00
6 Giublena Andrea ITA Jun 430 262.20 262.20
7 Metz Sven NED Jun 400 243.90 243.90
# Bib Name Country Category Slalom Tricks Overall Points
1 Giublena Vittoria ITA Jun 1000.00 1000.00 2000.00 2000.00
2 Zinn Bonnie GER Jun 500.00 114.29 614.29 614.29
3 Metz Rosalie NED Jun 303.03 142.86 445.89 445.89
4 Pieroth Alessa GER Jun 181.82 133.33 315.15 315.15
# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Giublena Vittoria ITA Jun 3.30 2.10 1000.00 1000.00 2.10
2 Zinn Bonnie GER Jun 1.65 1.13 500.00 500.00 1.13
3 Metz Rosalie NED Jun 0.48 1.00 303.03 303.03 1.00
4 Pieroth Alessa GER Jun 0.60 0.00 181.82 181.82
# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Giublena Vittoria ITA Jun 1050 1030 1000.00 1000.00 1030.00
2 Pieroth Alessa GER Jun 90 140 133.33 133.33 140.00
3 Zinn Bonnie GER Jun 120 120 114.29 114.29 120.00
4 Metz Rosalie NED Jun 150 70 142.86 142.86 70.00
# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Heaps Tom GBR Open 24.3m 25.8m 1000.00 1000.00 25.80
2 Aartsen Jr. Evert FIN Open 23.5m 25.1m 972.87 972.87 25.10
3 Mussano Ribaldone Filippo ITA Open 23.9m 24.0m 930.23 930.23 24.00
4 Eissler Kenneth GER Open 24.1m 23.6m 934.11 934.11 23.60
5 Wimmer Stefan AUT Open 23.0m 21.8m 891.47 891.47 21.80
6 Cogoni Tiziano ITA Open 12.6m 16.3m 631.78 631.78 16.30
7 Dupuis Geoffroy FRA Open 12.9m 13.5m 523.26 523.26 13.50
8 Zinn Frank GER Open 12.9m 13.2m 511.63 511.63 13.20
9 Sullivan Ben GBR Open 10.8m 0.00m 418.60 418.60
10 Zinn Ben GER Open 10.3m 399.22 399.22
11 Raine Simon GBR Open 8.8m 341.09 341.09
12 Crewe Robert GBR Open 7.8m 302.33 302.33
13 Tellier Dylan FRA Open 7.7m 298.45 298.45
14 Vanduffel Tyas BEL Open 7.1m 275.19 275.19
15 Moyes Richard GBR Open 0.00m
15 Polacchini Mattia ITA Open 0.00m
15 Reitbauer Peter AUT Open 0.00m
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Heaps Tom GBR Open 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
2 Aartsen Jr. Evert FIN Open 972.87 986.93 934.43 2894.23 2894.23
3 Wimmer Stefan AUT Open 891.47 980.39 540.98 2412.84 2412.84
4 Mussano Ribaldone Filippo ITA Open 930.23 888.89 173.77 1992.89 1992.89
5 Eissler Kenneth GER Open 934.11 921.57 98.36 1954.04 1954.04
6 Cogoni Tiziano ITA Open 631.78 771.24 355.74 1758.76 1758.76
7 Dupuis Geoffroy FRA Open 523.26 535.95 242.62 1301.83 1301.83
8 Zinn Frank GER Open 511.63 666.67 106.56 1284.86 1284.86
9 Tellier Dylan FRA Open 298.45 692.81 286.89 1278.15 1278.15
10 Zinn Ben GER Open 399.22 549.02 309.84 1258.08 1258.08
11 Sullivan Ben GBR Open 418.60 522.88 262.30 1203.78 1203.78
12 Raine Simon GBR Open 341.09 470.59 306.56 1118.24 1118.24
13 Crewe Robert GBR Open 302.33 411.76 283.61 997.70 997.70
14 Vanduffel Tyas BEL Open 275.19 228.76 145.90 649.85 649.85
# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Maillard Clement FRA Open 15.20 15.20 993.46 993.46 15.20
2 Aartsen Jr. Evert FIN Open 15.00 15.10 986.93 986.93 15.10
3 Wimmer Stefan AUT Open 14.00 15.00 980.39 980.39 15.00
4 Eissler Kenneth GER Open 12.30 14.10 921.57 921.57 14.10
5 Mussano Ribaldone Filippo ITA Open 11.30 13.60 888.89 888.89 13.60
6 Moyes Richard GBR Open 12.10 13.20 862.75 862.75 13.20
7 Reitbauer Peter AUT Open 12.80 12.40 836.60 836.60 12.40
8 Emma Andrea ITA Open 11.30 12.10 790.85 790.85 12.10
9 Cogoni Tiziano ITA Open 10.70 11.80 771.24 771.24 11.80
10 Heaps Tom GBR Open 15.30 11.30 1000.00 1000.00 11.30
11 Tellier Dylan FRA Open 10.60 692.81 692.81
12 Zinn Frank GER Open 10.20 666.67 666.67
13 Zinn Ben GER Open 8.40 549.02 549.02
14 Dupuis Geoffroy FRA Open 8.20 535.95 535.95
15 Sullivan Ben GBR Open 8.00 522.88 522.88
16 Raine Simon GBR Open 7.20 470.59 470.59
17 Polacchini Mattia ITA Open 7.10 464.05 464.05
18 Crewe Robert GBR Open 6.30 411.76 411.76
19 Vanduffel Tyas BEL Open 3.50 228.76 228.76
20 Meyer Raoul SUI Open 3.38 220.92 220.92
# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Heaps Tom GBR Open 6100 5000 1000.00 1000.00 5000.00
2 Maillard Clement FRA Open 5800 4850 950.82 950.82 4850.00
3 Moyes Richard GBR Open 3900 3650 639.34 639.34 3650.00
4 Aartsen Jr. Evert FIN Open 5700 3600 934.43 934.43 3600.00
5 Wimmer Stefan AUT Open 3100 3300 540.98 540.98 3300.00
6 Emma Andrea ITA Open 4550 3200 745.90 745.90 3200.00
7 Reitbauer Peter AUT Open 2200 2240 367.21 367.21 2240.00
8 Zinn Ben GER Open 1890 1710 309.84 309.84 1710.00
9 Cogoni Tiziano ITA Open 2170 1700 355.74 355.74 1700.00
10 Raine Simon GBR Open 1870 920 306.56 306.56 920.00
11 Tellier Dylan FRA Open 1750 286.89 286.89
12 Crewe Robert GBR Open 1730 283.61 283.61
13 Sullivan Ben GBR Open 1600 262.30 262.30
14 Dupuis Geoffroy FRA Open 1480 242.62 242.62
14 Polacchini Mattia ITA Open 1480 242.62 242.62
16 Mussano Ribaldone Filippo ITA Open 1060 173.77 173.77
17 Vanduffel Tyas BEL Open 890 145.90 145.90
18 Zinn Frank GER Open 650 106.56 106.56
19 Eissler Kenneth GER Open 600 98.36 98.36
20 Meyer Raoul SUI Open 180 29.51 29.51
# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Smit Kimberly NED Open 7.9m 9.4m 1000.00 1000.00 9.40
2 Aimone Paola ITA Open 7.6m 7.2m 808.51 808.51 7.20
3 Vrancx Celine BEL Open 6.9m 7.2m 765.96 765.96 7.20
4 Kirsch Jacqueline GER Open 6.0m 7.1m 755.32 755.32 7.10
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Smit Kimberly NED Open 1000.00 701.15 1000.00 2701.15 2701.15
2 Kirsch Jacqueline GER Open 755.32 1000.00 862.43 2617.75 2617.75
3 Aimone Paola ITA Open 808.51 827.59 444.44 2080.54 2080.54
4 Vrancx Celine BEL Open 765.96 609.20 661.38 2036.54 2036.54
# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Kirsch Jacqueline GER Open 6.50 8.70 1000.00 1000.00 8.70
2 Aimone Paola ITA Open 4.90 7.20 827.59 827.59 7.20
3 Engeler Beatrice SUI Open 5.60 6.50 747.13 747.13 6.50
4 Smit Kimberly NED Open 5.50 6.10 701.15 701.15 6.10
5 Vrancx Celine BEL Open 5.30 5.00 609.20 609.20 5.00
6 Giublena Vittoria ITA Open 4.10 471.26 471.26
7 Mogge Maja GER Open 1.08 124.14 124.14
# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Kirsch Jacqueline GER Open 1550 1630 862.43 862.43 1630.00
2 Vrancx Celine BEL Open 980 1250 661.38 661.38 1250.00
3 Giublena Vittoria ITA Open 850 1130 597.88 597.88 1130.00
4 Smit Kimberly NED Open 1890 800 1000.00 1000.00 800.00
5 Engeler Beatrice SUI Open 1210 710 640.21 640.21 710.00
6 Aimone Paola ITA Open 840 444.44 444.44
7 Mogge Maja GER Open 140 74.07 74.07
# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Zinn Frank GER Se1 12.5m 11.1m 1000.00 1000.00 11.10
2 Tellier Dylan FRA Se1 8.4m 8.0m 672.00 672.00 8.00
3 Raine Simon GBR Se1 0.00m
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Tellier Dylan FRA Se1 672.00 1000.00 1000.00 2672.00 2672.00
2 Zinn Frank GER Se1 1000.00 848.74 781.99 2630.73 2630.73
# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Tellier Dylan FRA Se1 11.10 11.90 1000.00 1000.00 11.90
2 Raine Simon GBR Se1 9.20 10.30 865.55 865.55 10.30
3 Zinn Frank GER Se1 10.10 9.60 848.74 848.74 9.60
4 Turner Paul GBR Se1 8.50 9.40 789.92 789.92 9.40
5 Velle Michel NED Se1 7.40 4.70 621.85 621.85 4.70
6 Meyer Raoul SUI Se1 4.33 363.87 363.87
7 Simons Marc BEL Se1 3.23 271.43 271.43
# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Tellier Dylan FRA Se1 2100 2110 1000.00 1000.00 2110.00
2 Raine Simon GBR Se1 1400 1730 819.91 819.91 1730.00
3 Zinn Frank GER Se1 1630 1650 781.99 781.99 1650.00
4 Turner Paul GBR Se1 1200 1530 725.12 725.12 1530.00
5 Velle Michel NED Se1 830 1300 616.11 616.11 1300.00
6 Simons Marc BEL Se1 130 61.61 61.61
7 Meyer Raoul SUI Se1 70 33.18 33.18
# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Aimone Paola ITA Se1 6.7m 7.1m 1000.00 1000.00 7.10
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Aimone Paola ITA Se1 1000.00 1000.00 622.22 2622.22 2622.22
# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Aimone Paola ITA Se1 6.40 6.60 1000.00 1000.00 6.60
2 Engeler Beatrice SUI Se1 3.80 5.90 893.94 893.94 5.90
# Bib Name Country Category Preliminary Final Overall TeamOverall Points
1 Engeler Beatrice SUI Se1 1350 1110 1000.00 1000.00 1110.00
2 Aimone Paola ITA Se1 510 840 622.22 622.22 840.00