European Cableski Open Championships
ENTC, Kazernelaan 113-B, Weert 22-25 Sep 2022
Cableski
Confederation Open Championships
Code: 22EURO08


Event Details
Slalom RC 2 Rounds
Tricks RC 2 Rounds
Jump RC 2 Rounds
Age group IWWF
Open

Entries
Type Open
Status Registration Open
Limit Unlimited
Deadline 21/09/2022
Divisions No
Open to foreign Skiers Yes
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge LEICHTMAN Roi ISR
Assistant Chief Judge PERSOONS Marie-Anne BEL
Calculator VOGT Sarah GER
Assistant Calculator OBORSKI Konrad POL
Judge ADRIAENSEN Sid BEL
Judge EHLMANN Elke GER
Judge GRAW Martin GER
Judge KUNERT Elena SVK
Judge MENZON Talia ISR
Judge PITZ Juergen GER
Chief Technical Officer TAL Maoz ISR
Technical Officer HOERNSCHEMEYER Markus GER
International Homologator TALAMO Nigel GBR

ENTC
Country Netherlands
Code NEDC_WRT
Area Kazernelaan 113-B, Weert
Organizer
Name JOOST DE LEIJER
Phone
Email j.leyer@planet.nl
Federation
Name Joost De Lejer
Phone
Email j.leyer@planet.nl
Other
Towboat


Competition Documents & Bulletins
Name Uploaded Type
  Speaker information 13/09/2022 18:08:08 Other
  Declaration Waiver & Release 13/09/2022 18:04:02 Other
  #2 Bulletin European Age Categories & Open Champinships Weert 2022 19/08/2022 12:01:34 Bulletins
  Entry Form E&A Open 08/08/2022 12:12:58 Other
  #1 Bulletin European Age Categories & Open Champinships Weert 2022 24/05/2022 08:12:15 Bulletins


Results Individual Classification


# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 9 SCHALL Bianca AUT Open 36,2m 40,5m 1000,00 1000,00 1000.00
2 66 POLKOWSKA Zuzanna POL Open 37,4m 39,1m 954,10 954,10 954.10
3 11 SCHALL Nadine AUT Open 37,4m 38,4m 931,15 931,15 931.15
4 22 HILLENBRAND Laura GER Open 35,3m 35,7m 842,62 842,62 842.62
5 18 DOBJEVITCH Elizaveta ISR Open 32,1m 724,59 724,59
6 64 KOSZYCKA Gabriela POL Open 30,4m 668,85 668,85
7 25 BORIKOVA Karin SVK Open 28,7m 613,11 613,11
8 111 KOHNOVA Romana CZE Open 23,3m 436,07 436,07
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 22 HILLENBRAND Laura GER Open 842.62 890.62 1000.00 2733,24 2733.24
2 9 SCHALL Bianca AUT Open 1000.00 1000.00 692.72 2692,72 2692.72
3 25 BORIKOVA Karin SVK Open 613.11 882.81 684.64 2180,56 2180.56
4 66 POLKOWSKA Zuzanna POL Open 954.10 687.50 455.53 2097,13 2097.13
5 18 DOBJEVITCH Elizaveta ISR Open 724.59 570.31 778.98 2073,88 2073.88
6 11 SCHALL Nadine AUT Open 931.15 921.88 107.82 1960,85 1960.85
7 111 KOHNOVA Romana CZE Open 436.07 46.88 361.19 844,14 844.14
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 9 SCHALL Bianca AUT Open 0,50/55/10.75 4,00/55/10.75 1000,00 1000,00 1000.00
2 6 MEIER Jana Chathreen GER Open 1,00/55/11.25 2,50/55/10.75 976,56 976,56 976.56
3 11 SCHALL Nadine AUT Open 5,00/55/11.25 3,00/55/11.25 921,88 921,88 890.62
4 22 HILLENBRAND Laura GER Open 5,00/55/13.00 3,00/55/11.25 890,62 890,62 890.62
5 25 BORIKOVA Karin SVK Open 1,00/55/11.25 2,50/55/11.25 882,81 882,81 882.81
6 26 FEDOROVA Lucia SVK Open 4,00/55/12.00 2,00/55/12.00 812,50 812,50 781.25
7 66 POLKOWSKA Zuzanna POL Open 2,00/55/13.00 687,50 687,50
8 18 DOBJEVITCH Elizaveta ISR Open 0,50/55/14.25 570,31 570,31
9 2 ACHRAK Maor ISR Open 5,00/55/18.25 78,12 78,12
10 111 KOHNOVA Romana CZE Open 3,00/55/18.25 46,88 46,88
11 64 KOSZYCKA Gabriela POL Open 2,50/55/18.25 39,06 39,06
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 22 HILLENBRAND Laura GER Open 3710 3710 1000,00 1000,00 1000.00
2 26 FEDOROVA Lucia SVK Open 2410 2900 781,67 781,67 781.67
3 18 DOBJEVITCH Elizaveta ISR Open 2550 2890 778,98 778,98 778.98
4 9 SCHALL Bianca AUT Open 1780 2570 692,72 692,72 692.72
5 25 BORIKOVA Karin SVK Open 2540 2040 684,64 684,64 549.87
6 66 POLKOWSKA Zuzanna POL Open 1690 455,53 455,53
7 111 KOHNOVA Romana CZE Open 1340 361,19 361,19
8 11 SCHALL Nadine AUT Open 400 107,82 107,82
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 28 VASKO Alexander SVK Open 60,4m 59,9m 1000,00 1000,00 988.99
2 61 HEINICKE Niklas GER Open 58,5m 58,8m 964,76 964,76 964.76
3 68 ZAWADZKI Erwin *POL Open 57,5m 58,3m 953,74 953,74 953.74
4 62 BORYSEWICZ Kamil POL Open 55,9m 56,7m 918,50 918,50 918.50
5 60 MEIER Finn-Maximilan GER Open 55,5m 55,3m 892,07 892,07 887.67
6 29 WOLF Nikolas SVK Open 54,9m 54,9m 878,85 878,85 878.85
7 67 SIEDLARSKI Jakub POL Open 50,6m 50,7m 786,34 786,34 786.34
8 23 ZAMBORY Tobias SVK Open 53,9m 856,83 856,83
9 5 KOTTL Matthias AUT Open 47,4m 713,66 713,66
10 55 ZINSER Daniel *GER Open 47,3m 711,45 711,45
11 4 BODINGBAUER David AUT Open 41,3m 579,30 579,30
12 65 PIECZONKA Bartosz POL Open 38,7m 522,03 522,03
13 63 KAZEK Dawid POL Open 29,1m 310,57 310,57
14 93 POTZE Ernesto NED Open 25,6m 233,48 233,48
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 28 VASKO Alexander SVK Open 1000.00 891.72 920.20 2811,92 2811.92
2 61 HEINICKE Niklas GER Open 964.76 560.51 1000.00 2525,27 2525.27
3 29 WOLF Nikolas SVK Open 878.85 726.11 463.84 2068,80 2068.80
4 60 MEIER Finn-Maximilan GER Open 892.07 643.31 506.23 2041,61 2041.61
5 63 KAZEK Dawid POL Open 310.57 707.01 743.14 1760,72 1760.72
6 4 BODINGBAUER David AUT Open 579.30 942.68 230.67 1752,65 1752.65
7 65 PIECZONKA Bartosz POL Open 522.03 515.92 689.53 1727,48 1727.48
8 62 BORYSEWICZ Kamil POL Open 918.50 445.86 330.42 1694,78 1694.78
9 93 POTZE Ernesto NED Open 233.48 63.69 72.32 369,49 369.49
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 52 LEVY Aviv ISR Open 0,50/58/9.50 1,50/58/9.75 1000,00 1000,00 936.31
2 4 BODINGBAUER David AUT Open 2,00/58/9.75 1,00/58/9.75 942,68 942,68 929.94
3 85 HERRMANN Simon GER Open 5,00/58/10.75 1,00/58/9.75 929,94 929,94 929.94
4 8 PAULMAIR Thomas AUT Open 2,50/58/11.25 5,00/58/10.25 904,46 904,46 904.46
5 28 VASKO Alexander SVK Open 2,00/58/10.75 4,00/58/10.25 891,72 891,72 891.72
6 27 SAXA Samuel SVK Open 5,00/58/10.25 3,50/58/10.25 904,46 904,46 885.35
7 7 LEV Yam ISR Open 5,00/58/10.25 2,50/58/10.75 904,46 904,46 796.18
8 63 KAZEK Dawid POL Open 5,00/58/12.00 1,50/58/11.25 707,01 707,01 707.01
9 60 MEIER Finn-Maximilan GER Open 5,00/58/13.00 2,50/58/12.00 643,31 643,31 643.31
10 10 TZDAKA Moshe ISR Open 3,00/58/10.75 5,00/58/13.00 802,55 802,55 598.73
11 29 WOLF Nikolas SVK Open 3,00/58/11.25 2,50/58/13.00 726,11 726,11 566.88
12 55 ZINSER Daniel *GER Open 1,00/58/12.00 2,50/58/14.25 624,20 624,20 31.85
13 61 HEINICKE Niklas GER Open 2,00/58/13.00 560,51 560,51
14 58 ARMAS SEGOVIA Alejandro ESP Open 1,00/58/13.00 547,77 547,77
15 54 MAGANA Fabrice FRA Open 5,00/58/14.25 522,29 522,29
15 67 SIEDLARSKI Jakub POL Open 5,00/58/14.25 522,29 522,29
17 65 PIECZONKA Bartosz POL Open 4,50/58/14.25 515,92 515,92
18 91 MARKS Oliver GER Open 3,50/58/14.25 503,18 503,18
19 62 BORYSEWICZ Kamil POL Open 5,00/58/16.00 445,86 445,86
20 93 POTZE Ernesto NED Open 5,00/58/18.25 63,69 63,69
21 24 MESSERI Aviv ISR Open 3,25/58/18.25 41,40 41,40
# Bib Name Country Category Preliminary Round Final Overall TeamOverall Points
1 61 HEINICKE Niklas GER Open 6900 8020 1000,00 1000,00 1000.00
2 28 VASKO Alexander SVK Open 7380 7380 920,20 920,20 920.20
3 91 MARKS Oliver GER Open 5970 7200 897,76 897,76 897.76
4 54 MAGANA Fabrice FRA Open 5050 6810 849,13 849,13 849.13
5 65 PIECZONKA Bartosz POL Open 3350 5530 689,53 689,53 689.53
6 10 TZDAKA Moshe ISR Open 4710 4710 587,28 587,28 587.28
7 63 KAZEK Dawid POL Open 5960 4420 743,14 743,14 551.12
8 29 WOLF Nikolas SVK Open 3720 3720 463,84 463,84 463.84
9 60 MEIER Finn-Maximilan GER Open 4060 2640 506,23 506,23 329.18
10 23 ZAMBORY Tobias SVK Open 4360 543,64 543,64
11 85 HERRMANN Simon GER Open 3280 408,98 408,98
12 62 BORYSEWICZ Kamil POL Open 2650 330,42 330,42
13 4 BODINGBAUER David AUT Open 1850 230,67 230,67
14 8 PAULMAIR Thomas AUT Open 790 98,50 98,50
15 93 POTZE Ernesto NED Open 580 72,32 72,32