Scandinavian Youth Championship
Mariestad Vattenskidklubb, Mariestad 10-11 Jul 2021
Waterski
International competition
Code: 21SWE002


Event Details
Slalom L 2 Rounds
Tricks L 2 Rounds
Jump L 2 Rounds
Age group Europe & Africa
-14 -17 -21 Open

Entries
Type Invitational
Status Registration Open
Limit Unlimited
Deadline
Divisions No
Open to foreign Skiers Yes
Cash Prize No

Jury Panel
Homologator PAHLSSON Jimmie SWE
Scorer BJÖRK Micael SWE
Judge DIETRICH Casper DEN
Judge SIGURDSSON Bjarni SWE
Judge VIKER Veline NOR
Driver KARLSSON Bjorn SWE

Mariestad Vattenskidklubb
Country Sweden
Code SWE25803
Area Mariestad
Organizer
Name Mathias Öhman
Phone
Email mariestad.vsk@gmail.com
Federation
Name Vilhelm Persson
Phone
Email vilhelm.persson@svwf.se
Other
Towboat


Competition Documents & Bulletins
Name Uploaded Type
  SYC 2021 Official Familiarization Schedule 14/06/2021 09:30:49 Bulletins
  20210225 Bulletin-1 SYC 2021 25/02/2021 09:00:51 Bulletins


Results Individual Classification

# Bib Name Country Category Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Basic Carlo *AUT Open 60,7m 681,30 681,30 60.70
2 Blomqvist Felix *SWE Open 60,3m 673,66 673,66 60.30
3 Ohman Patrik *SWE Open 50,9m 494,27 494,27 50.90
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 32 Blomqvist Victor SWE -14 33,0m 36,1m 1031,62 1031,62 36.10
2 22 Nereng Magnus NOR -14 0,00m 12,5m 98,81 98,81 12.50
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 32 Blomqvist Victor SWE -14 909.09 892.86 306.18 2108,13 2108.13
2 22 Nereng Magnus NOR -14 98.81 366.07 137.25 602,13 602.13
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 32 Blomqvist Victor SWE -14 2,00/55/12.00 0,50/55/13.00 892,86 892,86 62.00
2 22 Nereng Magnus NOR -14 1,50/55/18.25 2,50/52 455,36 455,36 37.50
3 11 Vesterbaek Albert Esager DEN -14 1,00/55/18.25 3,50/52 446,43 446,43 37.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 32 Blomqvist Victor SWE -14 2030 1530 306,18 306,18 2030.00
2 22 Nereng Magnus NOR -14 1100 910 165,91 165,91 1100.00
3 9 Thiel-Gronbech Sander DEN -14 1080 910 162,90 162,90 1080.00
4 11 Vesterbaek Albert Esager DEN -14 640 1070 161,39 161,39 1070.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 13 Jacobsen Maise DEN -14 27,3m 29,3m 1115,00 1115,00 29.30
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 13 Jacobsen Maise DEN -14 1015.00 696.43 373.58 2085,01 2085.01
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 24 Borge Julie NOR -14 3,00/52/14.25 2,00/52/14.25 (4,00/55/14.25) 696,43 696,43 51.00
2 13 Jacobsen Maise DEN -14 3,00/52/14.25 2,00/52/16.00 (4,00/55/16.00) 696,43 696,43 51.00
3 Ronnerfors Tuva-Lisa SWE -14 1,50/52/14.25 2,50/52/14.25 687,50 687,50 50.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 13 Jacobsen Maise DEN -14 1980 1840 373,58 373,58 1980.00
2 24 Borge Julie NOR -14 510 710 133,96 133,96 710.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 34 Westlund Elliot SWE -17 40,5m 45,0m 639,39 639,39 45.00
2 6 Jorgsensen Sander Elling DEN -17 31,7m 33,2m 337,60 337,60 33.20
3 19 Larsen Magnus Kvalheim NOR -17 29,2m 31,2m 286,45 286,45 31.20
4 33 Aldman Simon SWE -17 27,1m 29,3m 237,85 237,85 29.30
5 35 Rastrom Viktor SWE -17 26,8m 27,2m 184,14 184,14 27.20
6 3 Domino Oscar DEN -17 24,9m 25,8m 148,34 148,34 25.80
7 7 Schmidt Berggren Bertel DEN -17 16,5m 20,7m 17,90 17,90 20.70
8 12 Vesterbaek Oskar Esager DEN -17 17,5m 16,8m 17.50
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 34 Westlund Elliot SWE -17 639.39 716.98 138.59 1494,96 1494.96
2 35 Rastrom Viktor SWE -17 173.91 641.51 253.94 1069,36 1069.36
3 19 Larsen Magnus Kvalheim NOR -17 286.45 367.92 143.57 797,94 797.94
4 3 Domino Oscar DEN -17 148.34 198.11 111.20 457,65 457.65
5 12 Vesterbaek Oskar Esager DEN -17 367.92 63.90 431,82 431.82
6 7 Schmidt Berggren Bertel DEN -17 17.90 207.55 161.83 387,28 387.28
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 33 Aldman Simon SWE -17 3,50/58/12.00 1,50/58/13.00 745,28 745,28 63.50
2 35 Rastrom Viktor SWE -17 4,00/58/13.00 2,00/58/12.00 716,98 716,98 62.00
2 34 Westlund Elliot SWE -17 4,00/58/13.00 2,00/58/12.00 716,98 716,98 62.00
4 6 Jorgsensen Sander Elling DEN -17 4,00/58/18.25 2,00/58/14.25 490,57 490,57 50.00
5 12 Vesterbaek Oskar Esager DEN -17 2,00/58/16.00 1,50/58/16.00 377,36 377,36 44.00
6 19 Larsen Magnus Kvalheim NOR -17 1,50/58/16.00 1,50/58/16.00 367,92 367,92 43.50
7 7 Schmidt Berggren Bertel DEN -17 1,50/55/18.25 5,00/55/18.25 207,55 207,55 35.00
8 3 Domino Oscar DEN -17 1,50/55/18.25 4,50/55/18.25 198,11 198,11 34.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 35 Rastrom Viktor SWE -17 3060 1660 253,94 253,94 3060.00
2 34 Westlund Elliot SWE -17 2520 1670 209,13 209,13 2520.00
3 7 Schmidt Berggren Bertel DEN -17 1240 1950 161,83 161,83 1950.00
4 19 Larsen Magnus Kvalheim NOR -17 1000 1730 143,57 143,57 1730.00
5 3 Domino Oscar DEN -17 1040 1340 111,20 111,20 1340.00
6 12 Vesterbaek Oskar Esager DEN -17 540 770 63,90 63,90 770.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 27 Bjorlin Ella SWE -17 21,8m 24,7m 354,55 354,55 24.70
2 20 Stokke Nora NOR -17 19,6m 17,5m 200,00 200,00 19.60
3 10 Larsen Clara Dyhr DEN -17 10,2m 10,7m 10.70
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 27 Bjorlin Ella SWE -17 354.55 590.00 203.07 1147,62 1147.62
2 20 Stokke Nora NOR -17 200.00 420.00 116.86 736,86 736.86
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 27 Bjorlin Ella SWE -17 3,00/55/14.25 5,50/55/14.25 590,00 590,00 53.50
2 21 Handegaard Nora NOR -17 3,00/55/14.25 2,50/55/18.25 540,00 540,00 51.00
3 28 Bergsgard Elsa SWE -17 2,00/55/16.00 4,00/55/16.00 440,00 440,00 46.00
4 20 Stokke Nora NOR -17 3,00/55/16.00 2,50/55/18.25 420,00 420,00 45.00
5 18 Kvisla Emma Christine NOR -17 2,00/55/16.00 5,00/55/18.25 400,00 400,00 44.00
6 5 Klingenberg-Petersen Julia DEN -17 4,00/55/18.25 1,50/55/18.25 320,00 320,00 40.00
7 25 Moss Andrea Brondbo NOR -17 5,00/37 2,00/55/18.25 280,00 280,00 38.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 28 Bergsgard Elsa SWE -17 3730 2900 357,28 357,28 3730.00
2 27 Bjorlin Ella SWE -17 1840 2120 203,07 203,07 2120.00
3 20 Stokke Nora NOR -17 1220 1220 116,86 116,86 1220.00
4 21 Handegaard Nora NOR -17 130 290 27,78 27,78 290.00
5 10 Larsen Clara Dyhr DEN -17 250 200 23,95 23,95 250.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 30 Tornquist Tim SWE -21 59,6m 660,31 660,31 59.60
2 4 Jessen Philip DEN -21 49,0m 48,1m 458,02 458,02 49.00
3 23 Stalheim Sondre NOR -21 34,7m 39,8m 282,44 282,44 39.80
4 16 Wigdel Petter NOR -21 35,2m 0,00m 194,66 194,66 35.20
5 36 Westlund Charlie SWE -21 32,4m 32,3m 141,22 141,22 32.40
6 26 Skaug Nicolai NOR -21 26,8m 26,1m 34,35 34,35 26.80
7 14 Stalheim Marius NOR -21 22,2m 25,4m 7,63 7,63 25.40
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 30 Tornquist Tim SWE -21 660.31 704.00 203.66 1567,97 1567.97
2 4 Jessen Philip DEN -21 458.02 520.00 187.75 1165,77 1165.77
3 36 Westlund Charlie SWE -21 139.31 688.00 283.21 1110,52 1110.52
4 23 Stalheim Sondre NOR -21 185.11 544.00 150.36 879,47 879.47
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 30 Tornquist Tim SWE -21 1,50/58/11.25 2,00/58/11.25 704,00 704,00 68.00
2 36 Westlund Charlie SWE -21 5,00/58/12.00 1,00/58/11.25 688,00 688,00 67.00
3 23 Stalheim Sondre NOR -21 4,00/58/13.00 1,50/40 544,00 544,00 58.00
4 4 Jessen Philip DEN -21 2,50/58/13.00 2,50/58/14.25 520,00 520,00 56.50
5 15 Viker Vemund NOR -21 2,00/58/16.00 2,50/58/18.25 320,00 320,00 44.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 2 Nielsen Tue Ernst DEN -21 5030 3090 400,16 400,16 5030.00
2 36 Westlund Charlie SWE -21 3050 3560 283,21 283,21 3560.00
3 30 Tornquist Tim SWE -21 3370 2560 268,10 268,10 3370.00
4 4 Jessen Philip DEN -21 2360 2230 187,75 187,75 2360.00
5 23 Stalheim Sondre NOR -21 1890 1790 150,36 150,36 1890.00
6 15 Viker Vemund NOR -21 1320 1320 105,01 105,01 1320.00
7 26 Skaug Nicolai NOR -21 720 1150 91,49 91,49 1150.00
8 14 Stalheim Marius NOR -21 1110 1000 88,31 88,31 1110.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 17 Vang Eline NOR -21 24,0m 25,7m 200,92 200,92 25.70
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 17 Vang Eline NOR -21 200.92 452.99 185.61 839,52 839.52
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 1 Hogh Sorensen Astrid DEN -21 3,00/55/13.00 1,50/55/13.00 564,10 564,10 57.00
2 31 Nordenhed Alice SWE -21 4,00/55/14.25 3,50/55/14.25 478,63 478,63 52.00
3 17 Vang Eline NOR -21 4,50/55/16.00 2,50/55/14.25 452,99 452,99 50.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 17 Vang Eline NOR -21 1900 2090 185,61 185,61 2090.00
2 1 Hogh Sorensen Astrid DEN -21 690 990 87,92 87,92 990.00