XVI International San Gervasio
San Gervasio Bresciano, Brescia 25-27 Jun 2021
Waterski
International competition
Code: 21ITA002


Event Details
Slalom R 3 Rounds
Tricks R 3 Rounds
Jump R 3 Rounds
Age group Europe & Africa
-10 -12 -14 -17 -21 35+ 45+ 55+ 65+ 70+ -8 Open

Entries
Type Open
Status Registration Closed
Limit Unlimited
Deadline 19/06/2021
Divisions No
Open to foreign Skiers Yes
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge MOZ Candido ITA
Homologator LOTTI Enrico ITA
Scorer FASEL Christophe SUI
Judge BELLO Roberta ITA
Judge CASERIO Giovanna ITA
Judge MOZ Candido ITA
Judge SEMAVIN Maxim UKR
Judge WIENERROITHER Michael AUT
Driver ANDRONICO Giovanni ITA
Driver BENATTI Claudio ITA
Driver DOMINI Manuel ITA

San Gervasio Bresciano
Country Italy
Code ITA00011
Area Brescia
Organizer
Name Matteo Luzzeri
Phone +39 3664548943
Email sgervasio@jollyski.com
Federation
Name Davide Marinoni
Phone
Email davide.marinoni@scinautico.com
Other
Towboat 2020 Malibu TXi, 6.2L, latest ZO revision
Remarks Tournament format is 3 rounds for specialists and 2 rounds for overall skiers. Attention: Entries are full! If you want to enter a waiting list, please email us at sgervasio@jollyski.com with skier's name, category, and events.


Competition Documents & Bulletins
Name Uploaded Type
  Bulletin (ITA) 16/06/2021 22:37:48 Bulletins
  Bulletin (ENG) 16/06/2021 22:37:22 Bulletins


Results Individual Classification


# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Basic Carlo AUT Open 59.8m 58.9m 664.12 664.12 59.80
2 Caldarola Francesco ITA Open 54.1m 56.0m 57.4m 618.32 618.32 57.40
3 Marenzi Edoardo ITA Open 54.3m 53.7m 559.16 559.16 54.30
4 Senge Robin GER Open 49.1m 51.0m 51.5m 505.73 505.73 51.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Luzzeri Matteo ITA Open 2.50/58/11.25 5.00/58/10.75 2.50/58/10.25 904.00 904.00 116.50
2 Marenzi Edoardo ITA Open 3.00/58/10.75 4.50/58/11.25 816.00 816.00 111.00
3 Domini Manuel ITA Open 2.00/58/10.75 1.50/58/10.75 5.00/58/11.25 800.00 800.00 110.00
4 Ghisi Alberto ITA Open 2.00/58/11.25 2.50/58/12.00 0.50/58/12.00 704.00 704.00 104.00
5 Basic Carlo AUT Open 4.25/58/12.00 3.00/58/12.00 644.00 644.00 100.25
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Benatti Nicholas ITA Open 11050 11250 894.99 894.99 11250.00
2 Ballon Pierre FRA Open 11010 11100 9550 883.05 883.05 11100.00
3 Marenzi Edoardo ITA Open 10290 8280 818.62 818.62 10290.00
4 Basic Carlo AUT Open 4210 5360 426.41 426.41 5360.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Ianni Beatrice ITA Open 3.00/55/11.25 3.00/55/11.25 2.50/55/11.25 769.23 769.23 99.00
2 Anastasi Stella CYP Open 5.00/55/13.00 4.00/55/12.00 4.00/55/12.00 683.76 683.76 94.00
3 Loizidou Florentia CYP Open 3.00/55/12.00 5.00/55/13.00 2.00/55/12.00 666.67 666.67 93.00
4 Constantinou Artemis CYP Open 4.50/55/14.25 2.00/55/13.00 3.00/55/14.25 547.01 547.01 86.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Kuhne Imke GER 35+ 1.00/52 3.50/52 92.11 92.11 63.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Kuhne Imke GER 35+ 1360 840 226.67 226.67 1360.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Guralia Genadi GEO 45+ 45.5m 40.1m 802.63 802.63 45.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Guralia Genadi GEO 45+ 3.00/55/10.75 4.50/55/10.75 1033.33 1033.33 106.50
2 Schonauer Fabrizio ITA 45+ 4.00/55/13.00 3.00/55/12.00 733.33 733.33 93.00
3 Contri Emanuele ITA 45+ 4.00/55/14.25 2.00/55/13.00 3.50/55/13.00 611.11 611.11 87.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Guralia Genadi GEO 45+ 8790 8720 1627.78 1627.78 8790.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Fink Claudia ITA 45+ 2.50/52/13.00 2.00/52/13.00 3.50/52/14.25 697.37 697.37 80.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Bello Roberta ITA 45+ 700 740 820 195.24 195.24 820.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Trivellato Filippo ITA 55+ 27.1m 25.4m 27.4m 483.33 483.33 27.40
2 Sabaini Roberto ITA 55+ 0.00m 25.9m 441.67 441.67 25.90
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Constantinou Stelios CYP 55+ 3.00/37 3.00/37 3.00/55/13.00 735.85 735.85 87.00
2 Sabaini Roberto ITA 55+ 5.00/55/16.00 2.00/55/14.25 603.77 603.77 80.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Fasel Luca SUI -10 3.00/49 3.00/49/16.00 1.00/49/14.25 910.45 910.45 67.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Leonhardt Maja GER -10 10.3m 11.0m 981.31 981.31 11.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Leonhardt Maja GER -10 2.50/49 2.00/49/14.25 1016.39 1016.39 68.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Leonhardt Maja GER -10 1940 910 713.24 713.24 1940.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Serafica Ettore ITA -12 13.6m 14.4m 576.00 576.00 14.40
2 Kuhne Lars GER -12 9.6m 9.6m 384.00 384.00 9.60
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Constantinou Andreas CYP -12 3.00/52/12.00 2.00/52/12.00 2.00/52/12.00 1006.21 1006.21 87.00
2 Schonauer Alessandro ITA -12 3.50/52/16.00 2.00/52/13.00 3.00/52/13.00 931.68 931.68 81.00
3 Tofas Andreas CYP -12 2.50/52/14.25 0.50/52/14.25 5.00/52/14.25 881.99 881.99 77.00
4 Serafica Ettore ITA -12 3.50/52 2.00/52/14.25 844.72 844.72 74.00
5 Kuhne Lars GER -12 2.00/52 3.00/52 708.07 708.07 63.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Serafica Ettore ITA -12 3930 4540 734.63 734.63 4540.00
2 Kuhne Lars GER -12 660 1700 275.08 275.08 1700.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Martorana Salvatore ITA -14 28.3m 29.2m 758.89 758.89 29.20
2 Mattersdorfer Luis AUT -14 24.4m 26.7m 660.08 660.08 26.70
3 Athinakis Ioannis CYP -14 22.8m 21.8m 505.93 505.93 22.80
4 Wienerroither Maximilian AUT -14 21.1m 22.0m 474.31 474.31 22.00
5 Schuhai Daniel AUT -14 17.8m 20.1m 399.21 399.21 20.10
6 Acquaviva Giuseppe ITA -14 19.3m 18.9m 367.59 367.59 19.30
7 Steiner Peter AUT -14 17.6m 18.8m 347.83 347.83 18.80
8 Neumann Leo AUT -14 13.9m 15.3m 209.49 209.49 15.30
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Athinakis Ioannis CYP -14 2.00/55/12.00 0.50/55/12.00 892.86 892.86 92.00
2 Steiner Peter AUT -14 2.00/55/14.25 0.50/55/12.00 866.07 866.07 90.50
3 Schonauer Andrea ITA -14 2.50/55/14.25 3.50/55/13.00 1.50/55/18.25 812.50 812.50 87.50
4 Martorana Salvatore ITA -14 3.00/55/14.25 2.00/55/13.00 785.71 785.71 86.00
5 Neumann Leo AUT -14 5.00/55/18.25 2.50/55/14.25 687.50 687.50 80.50
6 Acquaviva Giuseppe ITA -14 5.00/55/16.00 2.00/55/14.25 678.57 678.57 80.00
7 Mattersdorfer Luis AUT -14 0.50/52 5.50/55/16.00 633.93 633.93 77.50
8 Schuhai Daniel AUT -14 3.00/55/16.00 3.00/55/16.00 589.29 589.29 75.00
9 Wienerroither Maximilian AUT -14 0.00/37 1.00/55/16.00 553.57 553.57 73.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Martorana Salvatore ITA -14 4300 3820 648.57 648.57 4300.00
2 Athinakis Ioannis CYP -14 4060 3620 612.37 612.37 4060.00
3 Acquaviva Giuseppe ITA -14 2680 3420 515.84 515.84 3420.00
4 Schuhai Daniel AUT -14 1050 1860 280.54 280.54 1860.00
5 Neumann Leo AUT -14 1750 1490 263.95 263.95 1750.00
6 Mattersdorfer Luis AUT -14 1280 1300 196.08 196.08 1300.00
7 Steiner Peter AUT -14 1140 1290 194.57 194.57 1290.00
8 Wienerroither Maximilian AUT -14 980 1150 173.45 173.45 1150.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Hafner Katharina AUT -14 18.7m 19.3m 615.00 615.00 19.30
2 Wenzel Lena GER -14 17.8m 18.8m 590.00 590.00 18.80
3 Cuffaro Giorgia ITA -14 16.3m 17.4m 520.00 520.00 17.40
4 Presicci Giada ITA -14 16.1m 14.4m 455.00 455.00 16.10
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Presicci Giada ITA -14 1.00/52/13.00 4.50/52/14.25 767.86 767.86 79.00
2 Serafica Margherita ITA -14 2.00/52/14.25 5.00/52/14.25 732.14 732.14 77.00
3 Cuffaro Giorgia ITA -14 2.00/52/14.25 0.00/34 678.57 678.57 74.00
4 Hafner Katharina AUT -14 1.00/52/14.25 1.00/52/14.25 660.71 660.71 73.00
5 Wenzel Lena GER -14 3.50/52/16.00 1.50/52 598.21 598.21 69.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Wenzel Lena GER -14 3790 2960 715.09 715.09 3790.00
2 Presicci Giada ITA -14 3370 3570 673.58 673.58 3570.00
3 Cuffaro Giorgia ITA -14 3530 1480 666.04 666.04 3530.00
4 Serafica Margherita ITA -14 2970 2810 560.38 560.38 2970.00
5 Hafner Katharina AUT -14 1620 1980 373.58 373.58 1980.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 La Malfa Edoardo ITA -17 42.5m 44.7m 631.71 631.71 44.70
2 Hinteregger Samuel AUT -17 42.7m 40.1m 580.56 580.56 42.70
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Marino Vincenzo ITA -17 5.25/37 1.50/58/11.25 820.75 820.75 103.50
2 Auer Julius GER -17 2.50/58/12.00 3.50/58/12.00 4.00/58/12.00 754.72 754.72 100.00
3 Hinteregger Samuel AUT -17 1.00/58/12.00 1.50/58/12.00 707.55 707.55 97.50
4 La Malfa Edoardo ITA -17 4.00/58/14.25 1.50/58/14.25 528.30 528.30 88.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Marino Vincenzo ITA -17 7350 7180 609.96 609.96 7350.00
2 La Malfa Edoardo ITA -17 2540 4950 410.79 410.79 4950.00
3 Hinteregger Samuel AUT -17 3170 2650 263.07 263.07 3170.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Mattersdorfer Pia AUT -17 36.4m 38.7m 778.79 778.79 38.70
2 Wenzel Emily GER -17 37.9m 38.4m 769.70 769.70 38.40
3 Mezzetti Nina Maria ITA -17 37.1m 37.1m 730.30 730.30 37.10
4 Steiner Lili AUT -17 34.9m 35.4m 678.79 678.79 35.40
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Steiner Lili AUT -17 5.00/55/13.00 2.00/55/13.00 700.00 700.00 89.00
2 Mattersdorfer Pia AUT -17 2.50/55/14.25 3.50/55/13.00 670.00 670.00 87.50
3 Wenzel Emily GER -17 2.00/55/14.25 2.50/55/13.00 650.00 650.00 86.50
4 Mezzetti Nina Maria ITA -17 2.00/55/14.25 3.00/55/16.00 520.00 520.00 80.00
5 Balloco Lola ITA -17 0.50/55/14.25 1.50/55/14.25 3.50/55/16.00 510.00 510.00 79.50
6 Marchiando Beatrice ITA -17 1.00/55/14.25 3.50/55/16.00 500.00 500.00 79.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Mezzetti Nina Maria ITA -17 4030 4430 424.33 424.33 4430.00
2 Wenzel Emily GER -17 3840 1830 367.82 367.82 3840.00
3 Steiner Lili AUT -17 3480 3740 358.24 358.24 3740.00
4 Marchiando Beatrice ITA -17 2900 3180 304.60 304.60 3180.00
5 Mattersdorfer Pia AUT -17 2120 1920 203.07 203.07 2120.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Rauchenwald Luca AUT -21 58.6m 58.8m 645.04 645.04 58.80
2 Horsch Fabian GER -21 25.1m 25.5m 9.54 9.54 25.50
3 Karl Fabio GER -21 22.4m 25.2m 3.82 3.82 25.20
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Trani Gabriele ITA -21 2.00/58/11.25 4.00/58/11.25 0.50/58/11.25 736.00 736.00 106.00
2 Di Bernardo Giuseppe ITA -21 4.00/58/13.00 0.50/58/11.25 2.50/58/12.00 680.00 680.00 102.50
3 Rauchenwald Luca AUT -21 4.00/58/12.00 0.00/58/12.00 640.00 640.00 100.00
4 Horsch Fabian GER -21 1.50/58/13.00 2.50/58/14.25 504.00 504.00 91.50
5 Karl Fabio GER -21 5.00/58/14.25 4.50/58/14.25 464.00 464.00 89.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Rauchenwald Luca AUT -21 3440 3560 283.21 283.21 3560.00
2 Horsch Fabian GER -21 1070 1230 97.85 97.85 1230.00
3 Karl Fabio GER -21 950 1060 84.33 84.33 1060.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Buonopane Ginevra ITA -21 44.1m 43.2m 625.87 625.87 44.10
2 Brummel Lara GER -21 33.7m 34.2m 397.23 397.23 34.20
3 Wolfisberg Kirsi SUI -21 31.1m 33.1m 371.82 371.82 33.10
4 Leonhardt Lilian GER -21 30.3m 28.5m 307.16 307.16 30.30
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Tagliati Greta ITA -21 5.50/55/13.00 1.00/55/12.00 632.48 632.48 91.00
2 Leonhardt Lilian GER -21 3.50/55/13.00 3.50/55/13.00 572.65 572.65 87.50
3 Burge Mara SUI -21 1.50/55/13.00 3.00/55/13.00 564.10 564.10 87.00
4 Wolfisberg Kirsi SUI -21 2.00/55/13.00 2.50/55/13.00 555.56 555.56 86.50
5 Brummel Lara GER -21 2.50/55/14.25 2.00/55/13.00 547.01 547.01 86.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Tagliati Greta ITA -21 5520 5820 516.87 516.87 5820.00
2 Buonopane Ginevra ITA -21 4990 5540 492.01 492.01 5540.00
3 Burge Mara SUI -21 3670 4010 356.13 356.13 4010.00
4 Wolfisberg Kirsi SUI -21 3990 2590 354.35 354.35 3990.00
5 Brummel Lara GER -21 2230 2190 198.05 198.05 2230.00
6 Leonhardt Lilian GER -21 460 1540 136.77 136.77 1540.00