North Region 2 Round Slalom & Trick
Ski North, Babinda QLD 26 Jun 2022
Ski North, Babinda QLD 26 Jun 2022
Waterski
National competition
Code: 22AUS126
National competition
Code: 22AUS126
Event Details(Homologation Level Planned) | ||
---|---|---|
Slalom | L | 3 Rounds |
Tricks | L | 3 Rounds |
Age group | Australia | |
O21 O35 O45 O55 O65 O70 O75 O80 O85 Open U10 U12 U14 U17 U21 |
Entries | |
---|---|
Type | Open |
Status | Registration Open |
Limit | Unlimited |
Deadline |
Divisions | Yes |
Open to foreign Skiers | No |
Cash Prize | No |
Jury Panel | ||
---|---|---|
Chief Judge | DERRICK Belinda | AUS |
Homologator | WILLIAMS Brad | AUS |
Scorer | COOPER Susan | AUS |
Judge | COOPER Greg | AUS |
Judge | COOPER Susan | AUS |
Judge | HAIGH Kristina | AUS |
Judge | HOAD Lorraine | AUS |
Judge | MOSS Steven | AUS |
Judge | POLLOCK Emma | AUS |
Judge | POLLOCK Gary | AUS |
Judge | QUINN Mark | AUS |
Judge | QUINN Virginia | AUS |
CDriver | WEEKS John | AUS |
Driver | COOPER Greg | AUS |
Driver | POLLOCK Gary | AUS |
Driver | QUINN Mark | AUS |
TechOff | COOPER Greg | AUS |
Organizer | |
---|---|
Name | Greg Cooper |
Phone | 0438576552 |
coops@coopernorman.com.au |
Federation | |
---|---|
Name | Bruce Cockburn |
Phone | 0417 401 462 |
bruce.cockburn6@gmail.com |
Other | |
---|---|
Towboat | Nautique 200 |
More info |
---|
Results Individual Classification
# | Bib | Name | HC | Country | Category | Round 1 | Round 2 | Overall | TeamOverall | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Williams Brad | L | *AUS | O45 | 3.00/55/12.00 | 4.00/55/12.00 | 70.00 | 70.00 | 40.00 | |
2 | Moss Steven | L | *AUS | Open | 4.00/58/12.00 | 0.50/58/12.00 | 70.00 | 70.00 | 40.00 | |
3 | Demartini Mark | L | *AUS | O55 | 1.00/55/13.00 | 1.00/55/13.00 | 61.00 | 61.00 | 31.00 |
# | Bib | Name | HC | Country | Category | Round 1 | Round 2 | Overall | TeamOverall | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Englebretsen Hope | L | *AUS | Open | 1.00/55/13.00 | 1.00/55/14.25 | 61.00 | 61.00 | 31.00 | |
2 | Cooper Greg | L | *AUS | O55 | 2.00/55/14.25 | 2.50/55/14.25 | 56.50 | 56.50 | 26.50 | |
3 | Haigh Jesse | L | *AUS | U14 | 2.00/55/14.25 | 1.50/55/14.25 | 56.00 | 56.00 | 26.00 | |
4 | Wright Dylan | L | *AUS | U12 | 2.00/55/14.25 | 0.00/49 | 62.00 | 62.00 | 26.00 | |
5 | Cooper Georgie | L | *AUS | U14 | 2.50/49 | 4.50/55/16.00 | 58.50 | 58.50 | 22.50 | |
6 | Anderson Dion | L | *AUS | O21 | DNS | DNS | ||||
6 | Bancroft Scott | L | *AUS | O55 | DNS | DNS |
# | Bib | Name | HC | Country | Category | Round 1 | Round 2 | Overall | TeamOverall | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Anderson Dean | L | *AUS | O55 | 4.00/55/16.00 | 0.50/43 | 52.00 | 52.00 | 34.00 | |
2 | Angel Melissa | L | *AUS | O35 | 3.00/55/18.25 | 3.50/55/16.00 | 51.50 | 51.50 | 33.50 | |
3 | Quinn Mark | L | *AUS | O55 | 5.00/55/18.25 | 3.00/55/16.00 | 51.00 | 51.00 | 33.00 | |
4 | Pollock Hannah | L | *AUS | U12 | 2.00/52/16.00 | 2.50/52 | 50.00 | 50.00 | 32.00 | |
5 | Haigh Matthew | L | *AUS | U17 | 4.00/58/18.25 | 2.00/58/18.25 | 46.00 | 46.00 | 28.00 | |
6 | Pollock Gary | L | *AUS | O45 | 5.00/43 | 0.00/55/18.25 | 42.00 | 42.00 | 24.00 | |
7 | Anderson Evan | L | *AUS | O21 | DNS |
# | Bib | Name | HC | Country | Category | Round 1 | Round 2 | Overall | TeamOverall | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Donoghue David | L | *AUS | O35 | 4.00/52 | 1.50/43 | 40.00 | 40.00 | 22.00 | |
2 | Anderson Rhiannon | L | *AUS | O45 | 2.00/52 | 0.00/43 | 38.00 | 38.00 | 20.00 | |
3 | Quinn Virginia | L | *AUS | O45 | 0.00/49 | 0.50/49 | 30.50 | 30.50 | 12.50 |
# | Bib | Name | HC | Country | Category | Round 1 | Round 2 | Overall | TeamOverall | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Wright Emma | L | *AUS | U12 | 2.00/52 | 2.50/46 | 44.00 | 44.00 | 50.00 | |
2 | Mete Blake | L | *AUS | U14 | 6.00/46 | 3.50/46 | 30.00 | 30.00 | 42.00 | |
3 | Hoad Lorraine | L | *AUS | O45 | 2.50/43 | 5.00/28 | 20.50 | 20.50 | 32.50 | |
4 | Wright Martin | L | *AUS | O45 | 5.00/28 | 3.00/28 | 5.00 |
# | Bib | Name | HC | Country | Category | Round 1 | Round 2 | Overall | TeamOverall | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Haigh Brenton | L | *AUS | O45 | 245 | 271 | 271.00 | 1309.18 | 271.00 | |
2 | Pollock Emma | L | *AUS | O35 | 265 | 217 | 265.00 | 1280.19 | 265.00 | |
3 | Derrick Belinda | L | *AUS | O55 | 250 | 204 | 250.00 | 1207.73 | 250.00 | |
4 | Lee Wendy | L | *AUS | O35 | 225 | 189 | 225.00 | 1086.96 | 225.00 | |
5 | Wright Rebecca | L | AUS | O35 | 207 | 99 | 207.00 | 1000.00 | 207.00 | |
6 | County Brodie | L | *AUS | O21 | DNS | DNS | ||||
6 | County Tony | L | *AUS | O55 | DNS | DNS | ||||
6 | Haigh Kristina | L | *AUS | O45 | DNS | DNS |