Bavarian Slalom Cup
Amberg , 6 Jun 2021
Waterski
Regional competition
Code: 21GER004


Event Details
Slalom L 3 Rounds
Age group Europe & Africa
-10 -12 -14 -17 -21 35+ 45+ 55+ 65+ 70+ 75+ 80+ 85+ Open

Entries
Type Open
Status Registration Open
Limit 30
Deadline 02/06/2021
Divisions No
Open to foreign Skiers Yes
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge BALAIS Aristotelis GRE
Homologator KUHNT Guenter GER
Scorer BINDER Iva CZE
Judge KAPFELSBERGER Rainer GER
Judge RUNGE Angelika GER
Judge SCHOLZ Andreas GER
Driver HILLENBRAND Andreas GER
TechOff KUHNT Guenter GER

Amberg
Country Germany
Code GERAMBE
Area
Organizer
Name Steffen Wild
Phone +49 172 5316945
Email steffen.wild@wildwakepark.de
Federation
Name Günter Kuhnt
Phone
Email kuhnt@ewe.net
Other
Towboat Nautique 200 (2019)
Remarks Surepath System is in use.


Competition Documents & Bulletins
Name Uploaded Type
  Startlist Slalom 1st round all 05/06/2021 12:55:30 Startlists
  Bulletin 1_Bavarian Slalom Cup 2021 17/05/2021 18:19:31 Bulletins


Results Individual Classification

# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Kuhne Imke GER 35+ 2.00/55/18.25 594.59 594.59 44.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Kahl Reiner GER 55+ 3.00/37 5.00/49 3.00/49 454.55 454.55 29.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Jirak Bernd AUT 70+ 2.00/52/13.00 2.00/52/13.00 3.00/52/13.00 838.24 838.24 81.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Leonhardt Maja GER -10 3.50/49/16.00 942.62 942.62 39.50
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Wild Theo GER -12 2.00/52/14.25 844.72 844.72 44.00
2 Kuhne Lars GER -12 3.00/52 708.07 708.07 33.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Wild Tim GER -14 1.00/55/11.25 986.49 986.49 67.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Auer Julius GER -17 2.50/58/12.00 825.30 825.30 68.50
2 Peisker Tobias GER -17 2.00/58/14.25 674.70 674.70 56.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Crupi Paola AUT -17 6.00/55/18.25 2.50/55/14.25 3.00/34 706.25 706.25 56.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Karl Fabio GER -21 4.00/58/13.00 1.00/58/12.00 724.32 724.32 67.00
2 Horsch Fabian GER -21 1.50/58/14.25 4.50/58/13.00 697.30 697.30 64.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Parussel Ronja GER -21 3.00/55/13.00 5.50/55/14.25 711.86 711.86 63.00
2 Brummel Lara GER -21 4.00/55/14.25 2.00/55/13.00 700.56 700.56 62.00
3 Leonhardt Lilian GER -21 1.50/55/14.25 1.00/55/13.00 689.27 689.27 61.00
4 Crupi Emilia AUT -21 4.50/55/14.25 2.00/55/14.25 0.00/55/18.25 661.02 661.02 58.50