2021 Eastern Canadian Water Ski Championships - 21CAN10
Summerski , Newmarket,ON 23-25 Jul 2021
Waterski
Regional competition
Code: 21CAN004


Event Details
Slalom L 1 Rounds
Slalom R 3 Rounds
Tricks L 1 Rounds
Tricks R 3 Rounds
Jump L 1 Rounds
Jump R 3 Rounds
Age group Canada
-14 35+ 45+ 55+ 65+ 70+ 75+ Open U10 U12 U14 U17 U21 W/M W/M6

Entries
Type Open
Status Registration Open
Limit Unlimited
Deadline
Divisions No
Open to foreign Skiers Yes
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge TOWNSEND Harold CAN
Homologator MCCLINTOCK Jeff CAN
Scorer SINGER Chantal CAN
Judge BERGMAN Andrew CAN
Judge MCCLINTOCK Jeff CAN
Judge SINGER Chantal CAN
CDriver BERGMAN Andrew CAN
Driver MCCLINTOCK Jeff CAN
TechOff COLLINS Stephen CAN

Summerski
Country Canada
Code CAN7866
Area Newmarket,ON
Organizer
Name Steph Collins
Phone
Email na@na.com
Federation
Name Katie Bice
Phone
Email na@na.com
Other
Towboat MasterCraft : Prostar - 6.0
Remarks 2021 Eastern Canadian Water Ski Championships Slalom, Trick & Jump: 1 round for Regional Championship Medals, second round pick and choose for ratings.




Results Individual Classification

# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 FRASER Kyle CAN 35+ 4.50/55/13.00 2.00/55/12.00 44.00 1000.00 92.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 BAXTER Rob CAN 35+ 830 750 830.00 1000.00 830.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 CRESSWELL Robert CAN 45+ 2.00/55/11.25 50.00 1000.00 98.00
2 WINK Robert CAN 45+ 1.00/55/11.25 3.50/55/12.00 49.00 980.00 97.00
3 RULE Ken CAN 45+ 2.50/55/13.00 3.00/55/12.00 45.00 900.00 93.00
4 KLEIN Laz CAN 45+ 4.00/55/13.00 4.00/55/13.00 40.00 800.00 88.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 CALHOUN Bill CAN 55+ 5.50/55/16.00 1.50/55/13.00 37.50 1000.00 85.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 STACY Jim CAN M6 2.00/55/13.00 38.00 1000.00 86.00
2 KIRBY Mark CAN M6 1.50/55/13.00 4.00/55/14.25 37.50 986.84 85.50
3 LUTFY Richard CAN M6 1.00/46 3.00/55/18.25 21.00 552.63 69.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 STACY Jim CAN M6 3550 3550.00 1000.00 3550.00
2 LUTFY Richard CAN M6 510 510.00 143.66 510.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 PLOUFFE Pierre CAN 70+ 27.8m 30.8m 1000.00 1000.00 30.80
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 PLOUFFE Pierre CAN 70+ 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 PLOUFFE Pierre CAN 70+ 1.00/52/12.00 1000.00 1000.00 85.00
2 TOWNSEND Harold CAN 70+ 2.00/43 0.00/43 438.36 438.36 44.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 PLOUFFE Pierre CAN 70+ 3050 1000.00 1000.00 3050.00
2 TOWNSEND Harold CAN 70+ 570 186.89 186.89 570.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 JOHNSTON Northrop CAN M 2.00/58/12.00 44.00 1000.00 98.00
2 RULE Justin CAN M 2.00/49 5.00/58/14.25 35.00 795.45 89.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 MCCLINTOCK Jason CAN Open 5.50/58/10.75 59.50 1000.00 113.50
2 CALHOUN Jamie CAN Open 4.50/58/10.75 2.00/58/10.75 58.50 983.19 112.50
3 BERGMAN Andrew CAN Open 4.00/58/11.25 5.00/58/12.00 52.00 873.95 106.00
4 KIRBY Derek CAN Open 3.50/58/11.25 51.50 865.55 105.50
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 SINGER Chantal CAN Open 4.00/46 4.00 1000.00 52.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 SINGER Chantal CAN Open 7880 7880.00 1000.00 7880.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 KUNTZ Ethan CAN U10 5.00/49 3.00/49 53.00 1000.00 59.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 KUNTZ Ethan CAN U10 450 450.00 1000.00 450.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 HAMMELL Annabelle CAN U10 2.50/25 2.50 1000.00 8.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 MEDNICK Reuben CAN U12 2.00/55/18.25 56.00 1000.00 68.00
2 CRESSWELL Ryan CAN U12 0.50/55/18.25 54.50 973.21 66.50
3 HAMMELL Stuart CAN U12 2.00/52 50.00 892.86 62.00
4 KUNTZ Jacob CAN U12 4.00/49 46.00 821.43 58.00
5 BAXTER Matthew CAN U12 2.50/46 5.00/46 41.00 732.14 53.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 MEDNICK Reuben CAN U12 2220 2220.00 1000.00 2220.00
2 KUNTZ Jacob CAN U12 540 360 540.00 243.24 540.00
3 BAXTER Matthew CAN U12 380 380.00 171.17 380.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 WHEELER Anna CAN U12 1.50/52 1.00/52/16.00 55.00 1000.00 67.00
2 BEYNON Addie CAN U12 4.00/28 6.00/46 42.00 763.64 54.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 WHEELER Anna CAN U12 550 550.00 1000.00 550.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 CUILLERET Louis CAN -14 24.5m 24.8m 1000.00 1000.00 24.80
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 CUILLERET Louis CAN -14 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 CUILLERET Louis CAN -14 3.50/55/16.00 1000.00 1000.00 75.50
2 BEYNON Hayden CAN -14 3.00/55/18.25 3.50/52 897.64 897.64 69.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 CUILLERET Louis CAN -14 850 1000.00 1000.00 850.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 KUNTZ Hannah CAN U14 4.50/52/16.00 0.50/52 58.50 1000.00 70.50
2 FRIEDRICH Chloe CAN U14 4.00/49 46.00 786.32 58.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 GELLER Micky CAN U17 44.4m 45.2m 1000.00 1000.00 45.20
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 GELLER Micky CAN U17 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 ROSS Charlie CAN U17 1.50/58/10.75 1.50/58/11.25 1291.39 1000.00 109.50
2 WHEELER Ben CAN U17 2.00/58/13.00 0.50/58/12.00 1119.21 866.67 96.50
3 BIGOURDAN Ty CAN U17 3.50/58/13.00 3.50/58/13.00 1079.47 835.90 93.50
4 BIGOURDAN Leo CAN U17 3.50/58/14.25 3.00/58/13.00 1072.85 830.77 93.00
5 GELLER Micky CAN U17 3.50/58/14.25 1000.00 774.36 87.50
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 GELLER Micky CAN U17 2780 1000.00 1000.00 2780.00
2 BIGOURDAN Leo CAN U17 2350 845.32 845.32 2350.00
3 BIGOURDAN Ty CAN U17 2210 794.96 794.96 2210.00
4 WHEELER Ben CAN U17 1100 395.68 395.68 1100.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 ALLARD Nellie CAN U17 37.1m 1000.00 1000.00 37.10
2 STOPNICKI Hannah CAN U17 13.3m 12.45 12.45 13.30
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 ALLARD Nellie CAN U17 1000.00 1000.00 283.51 2283.51 2283.51
2 STOPNICKI Hannah CAN U17 12.45 731.25 1000.00 1743.70 1743.70
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 ALLARD Nellie CAN U17 4.50/55/13.00 2.00/55/12.00 1000.00 1000.00 92.00
2 HUNTER Sophie CAN U17 0.50/34 2.00/55/14.25 850.00 850.00 80.00
3 STOPNICKI Hannah CAN U17 2.50/55/18.25 4.50/55/18.25 731.25 731.25 70.50
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 STOPNICKI Hannah CAN U17 5820 1000.00 1000.00 5820.00
2 ALLARD Nellie CAN U17 1650 283.51 283.51 1650.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 BOBLITZ James CAN U21 1.50/58/12.00 3.00/58/12.00 45.00 1000.00 99.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 RAMSAY Rebecca CAN U21 33.3m 33.3m 1000.00 1000.00 33.30
2 ALLARD Marilou CAN U21 13.5m 13.50
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 RAMSAY Rebecca CAN U21 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
2 ALLARD Marilou CAN U21 727.27 603.96 1331.23 1331.23
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 WILKES Erin CAN U21 4.00/55/14.25 5.00/55/16.00 1236.36 1000.00 82.00
2 RAMSAY Rebecca CAN U21 3.50/55/16.00 1000.00 808.82 75.50
3 ALLARD Marilou CAN U21 4.00/52 2.00/55/18.25 727.27 588.24 68.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 WILKES Erin CAN U21 2260 1118.81 1000.00 2260.00
2 RAMSAY Rebecca CAN U21 2020 1000.00 893.81 2020.00
3 ALLARD Marilou CAN U21 1220 603.96 539.82 1220.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 DURIGON Wendy CAN 45+ 0.00/52/13.00 42.00 1000.00 78.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 OUELLETTE Laurence CAN W 20.3m 20.3m 1000.00 1000.00 20.30
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 OUELLETTE Laurence CAN W 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 CALHOUN Melanie CAN W 3.50/55/13.00 3.00/55/12.00 1607.14 1000.00 93.00
2 OUELLETTE Laurence CAN W 4.00/55/16.00 1000.00 622.22 76.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 OUELLETTE Laurence CAN W 1680 1770 1000.00 1000.00 1770.00