Championnats de France RELEVES
Ski Nautique Muret Clément Ader - SNMCA, Rue Louison Bobet 31600 Muret 9-11 Jul 2021
Waterski
National Championships
Code: 21FRA045


Event Details
Slalom L 2 Rounds
Tricks L 2 Rounds
Jump L 2 Rounds
Age group Europe & Africa
-10 -12 -14 -17 -21 -8

Entries
Type Open
Status Registration Closed
Limit 1
Deadline 07/07/2021
Divisions No
Open to foreign Skiers Yes
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge FROMIAU Muriel FRA
Homologator ORTOLA Jeremie FRA
Assistant Homologator LAVERTON Rémi FRA
Scorer COITOU Annie FRA
Judge CONSTANS Olivier FRA
Judge FROMIAU Muriel FRA
Judge MOULANIER Eudes FRA
Judge NEYRAC Pierre Alexandre FRA
Judge ORTOLA Jeremie FRA
Judge PARPETTE Daniele FRA
Judge THERIN Gael FRA
Driver NEYRAC Pierre Alexandre FRA
Driver SONIER Pierre FRA

Ski Nautique Muret Clément Ader - SNMCA
Country France
Code FRA3109
Area Rue Louison Bobet 31600 Muret
Organizer
Name FFFSNW
Phone +33 (0)6 11 39 16 49
Email ffsnw@ffsnw.fr
Federation
Name Annie COITOU
Phone 0672992259
Email coitouannie@hotmail.com
Other
Towboat Method


Competition Documents & Bulletins
Name Uploaded Type
  PROGRAMME Frances Releves 06/07/2021 22:02:06 Bulletins


Results Individual Classification

# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Conte Lubin FRA -10 11,2m 10,7m 290,50 290,50 290.50
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Nael Tessa FRA -10 2,00/46 0,00/37 656,72 656,72 656.72
2 Conte Lubin FRA -10 2,50/43 2,00/43 596,90 596,90 596.90
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Conte Lubin FRA -10 760 860 192,83 192,83 192.83
2 Nael Tessa FRA -10 490 200 93,51 93,51 93.51
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Morel Melitine FRA -12 14,4m 16,5m 519,80 519,80 519.80
2 Poitoux Christmann Charles FRA -12 15,3m 15,9m 346,15 346,15 346.15
3 Neyrac Quentin FRA -12 11,7m 11,1m 199,30 199,30 199.30
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Morel Melitine FRA -12 2,00/52/14.25 2,50/52/14.25 964,79 964,79 964.79
2 Poitoux Christmann Charles FRA -12 4,00/52/16.00 1,00/52/14.25 842,77 842,77 842.77
3 Saunier Thimote FRA -12 1,00/52/14.25 0,00/25 842,77 842,77 842.77
4 Maumy Aurelien FRA -12 2,00/52 4,00/52 729,56 729,56 729.56
5 Neyrac Quentin FRA -12 2,50/46 1,50/37 559,75 559,75 559.75
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Dautigny Raphael GBR -12 3,00/52/14.25 3,00/52/14.25 867,92 867,92 867.92
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Morel Melitine FRA -12 2680 2860 440,68 440,68 440.68
2 Poitoux Christmann Charles FRA -12 1600 1330 222,53 222,53 222.53
3 Neyrac Quentin FRA -12 540 770 107,09 107,09 107.09
4 Maumy Aurelien FRA -12 500 580 80,67 80,67 80.67
5 Saunier Thimote FRA -12 500 69,54 69,54 69.54
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Germain Pierre Louis FRA -14 2,00/55/11.25 4,50/55/12.00 860,47 860,47 40.50
2 Draux Virgile FRA -14 5,00/55/13.00 4,00/55/12.00 813,95 813,95 40.00
3 Garcia Axel FRA -14 4,00/55/13.00 5,00/55/13.00 755,81 755,81 35.00
4 Duplan Fribourg Tristan FRA -14 1,50/55/12.00 3,50/55/13.00 784,88 784,88 33.50
5 Georges Matteo FRA -14 1,25/55/12.00 0,00/55/13.00 781,98 781,98 30.00
6 Gilg Gaspard FRA -14 3,00/55/14.25 2,00/55/14.25 662,79 662,79 26.00
7 Verhaeghe-Pellicer Joshua FRA -14 5,00/55/14.25 0,50/55/14.25 686,05 686,05 24.50
8 Fautrel Pierrick FRA -14 1,00/49 1,00/49 11,63 11,63 1.00
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Garcia Axel FRA -14 7270 8560 927,41 927,41 8560.00
2 Duplan Fribourg Tristan FRA -14 8730 7970 945,83 945,83 7970.00
3 Germain Pierre Louis FRA -14 4230 4560 494,04 494,04 4560.00
4 Verhaeghe-Pellicer Joshua FRA -14 2640 2430 286,02 286,02 2430.00
5 Gilg Gaspard FRA -14 1800 1030 195,02 195,02 1030.00
6 Georges Matteo FRA -14 1250 1510 163,60 163,60 1510.00
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Vermot-Gaud Andrea FRA -14 4,00/52/13.00 0,50/52/12.00 991,80 991,80 36.50
2 Duverger Marie-Lou FRA -14 2,00/52/13.00 2,00/52/13.00 918,03 918,03 32.00
3 Pimienta-Jacquemard Salome FRA -14 3,50/52 1,50/49 647,54 647,54 7.50
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Duverger Marie-Lou FRA -14 3360 3870 513,26 513,26 3870.00
2 Vermot-Gaud Andrea FRA -14 4240 1890 562,33 562,33 1890.00
3 Pimienta-Jacquemard Salome FRA -14 1000 1480 196,29 196,29 1480.00
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Duplan Fribourg Tristan FRA -14 41,2m 41,5m 944,15 944,15 944.15
2 Garcia Axel FRA -14 40,2m 34,0m 909,57 909,57 744.68
3 Georges Matteo FRA -14 27,2m 28,0m 585,11 585,11 585.11
4 Vermot-Gaud Andrea FRA -14 20,4m 21,4m 553,96 553,96 553.96
5 Verhaeghe-Pellicer Joshua FRA -14 22,1m 23,3m 460,11 460,11 460.11
6 Duverger Marie-Lou FRA -14 17,6m 18,3m 442,45 442,45 442.45
7 Germain Pierre Louis FRA -14 19,8m 20,5m 385,64 385,64 385.64
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Morin Antoine FRA -17 49,2m 51,2m 911,29 911,29 51.20
2 Souci Benjamin FRA -17 41,9m 43,1m 747,98 747,98 43.10
3 Lavau Clarens FRA -17 31,1m 38,5m 655,24 655,24 38.50
4 Nicolas Mathis FRA -17 28,1m 32,3m 530,24 530,24 32.30
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Fautrel Sebastien FRA -17 4,00/58/12.00 3,00/58/12.00 809,25 809,25 39.00
2 Souci Benjamin FRA -17 3,50/58/12.00 2,50/58/12.00 803,47 803,47 38.50
3 Lavau Clarens FRA -17 4,00/58/12.00 5,00/58/13.00 809,25 809,25 35.00
4 Morin Antoine FRA -17 1,00/58/13.00 3,00/58/13.00 728,32 728,32 33.00
4 Nicolas Mathis FRA -17 3,00/58/13.00 3,00/58/13.00 728,32 728,32 33.00
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Lavau Clarens FRA -17 5670 5650 541,03 541,03 5650.00
2 Souci Benjamin FRA -17 3910 4280 408,40 408,40 4280.00
3 Morin Antoine FRA -17 5130 4150 489,50 489,50 4150.00
4 Nicolas Mathis FRA -17 3160 2430 301,53 301,53 2430.00
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Sniter Mathilde FRA -17 30,9m 26,0m 638,46 638,46 26.00
2 Curti Clementine FRA -17 22,7m 21,5m 428,21 428,21 21.50
3 Chedal Emmie FRA -17 16,8m 16,0m 276,92 276,92 16.00
4 Cortes Emma FRA -17 26,0m 512,82 512,82
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Curti Clementine FRA -17 1,50/55/14.25 2,00/55/13.00 800,00 800,00 32.00
2 Amblard Charlotte FRA -17 2,00/55/14.25 1,00/55/13.00 787,10 787,10 31.00
3 Sniter Mathilde FRA -17 4,00/55/14.25 5,00/55/14.25 761,29 761,29 29.00
4 Chedal Emmie FRA -17 4,00/55/16.00 2,50/55/16.00 670,97 670,97 20.50
5 Cortes Emma FRA -17 4,50/55/14.25 754,84 754,84
6 Chateauneuf Floriane FRA -17 4,50/55/18.25 1,50/55/16.00 638,71 638,71 19.50
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Curti Clementine FRA -17 2320 2630 297,18 297,18 2630.00
2 Amblard Charlotte FRA -17 3080 2250 348,02 348,02 2250.00
3 Sniter Mathilde FRA -17 1660 2050 231,64 231,64 2050.00
4 Chedal Emmie FRA -17 1810 1930 218,08 218,08 1930.00
5 Cortes Emma FRA -17 2330 263,28 263,28
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Bordier Lindsay FRA -21 55,0m 53,5m 819,40 819,40 53.50
2 Amblard Arthur FRA -21 49,9m 50,4m 742,47 742,47 50.40
3 Nedeau Tanguy FRA -21 49,6m 50,1m 737,46 737,46 50.10
4 Kulunkian Dreyfus Samuel FRA -21 47,8m 47,9m 700,67 700,67 47.90
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Morel Benjamin FRA -21 0,50/58/12.00 3,00/58/11.25 (3,00/58/11.25) (6,00/58/12.00) 857,14 857,14 39.00
2 Nedeau Tanguy FRA -21 2,00/58/11.25 3,00/58/11.25 (3,00/58/11.25) (3,50/58/12.00) 857,14 857,14 39.00
3 Witczak Thomas FRA -21 1,00/58/11.25 1,00/58/11.25 834,29 834,29 37.00
4 Amblard Arthur FRA -21 5,25/58/12.00 3,50/58/12.00 814,29 814,29 33.50
5 Bordier Lindsay FRA -21 3,00/58/12.00 2,00/58/12.00 788,57 788,57 32.00
6 Draux Hippolyte FRA -21 4,50/55/18.25 51,43 51,43
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Bordier Lindsay FRA -21 10030 8670 859,47 859,47 742.93
2 Anguenot Ines FRA -21 5310 5590 584,73 584,73 584.73
3 Sonier Perrine FRA -21 4230 4290 448,74 448,74 448.74
4 Paget Marie FRA -21 740 1270 132,85 132,85 132.85
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Anguenot Ines FRA -21 43,0m 42,0m 800,87 800,87 42.00
2 Sonier Perrine FRA -21 40,8m 40,7m 753,25 753,25 40.70
3 Paget Marie FRA -21 19,5m 0,00m 292,21 292,21
# Bib Name Country Category Qualifications Finale Overall TeamOverall Points
1 Anguenot Ines FRA -21 3,00/55/12.00 4,00/55/12.00 875,00 875,00 34.00
2 Sonier Perrine FRA -21 1,50/55/12.00 2,00/55/12.00 850,00 850,00 32.00
3 Curti Oceane FRA -21 2,50/55/13.00 0,50/55/14.25 781,25 781,25 18.50
4 Paget Marie FRA -21 4,00/55/18.25 2,00/55/18.25 575,00 575,00 8.00