Ontario Water Ski Championships
Safari Lake, Hamilton,ON 15-17 Jul 2022
Waterski
Regional competition
Code: 22CAN015


Event Details
Slalom L 2 Rounds
Tricks L 2 Rounds
Jump L 2 Rounds
Age group Canada
-14 35+ 45+ 55+ 65+ 70+ 75+ 80+ Open U10 U12 U14 U17 U21 W/M W/ME

Entries
Type Open
Status Registration Open
Limit Unlimited
Deadline 09/07/2022
Divisions No
Open to foreign Skiers No
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge COLLINS Stephen CAN
Homologator MCCLINTOCK Jeff CAN
Scorer SINGER Chantal CAN
Assistant Scorer DELLA ROCCA Christina CAN
Judge BERGMAN Andrew CAN
Judge KLEIN Lazlo CAN
Judge MCCLINTOCK Jeff CAN
Judge SINGER Chantal CAN
Judge STACY Jim CAN
Judge WHEELER Tom CAN
CDriver BERGMAN Andrew CAN
Driver MCCLINTOCK Jason CAN
Driver MCCLINTOCK Jeff CAN
TechOff COLLINS Stephen CAN

Safari Lake
Country Canada
Code CAN8232
Area Hamilton,ON
Organizer
Name Steph Collins
Phone
Email s43off@cogeco.ca
Federation
Name Katie
Phone
Email katie@wswc.ca
Other
Towboat Mastercraft




Results Individual Classification


# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 O'Neill Blair CAN 35+ 2.00/55/12.00 3.00/55/12.00 27.00 1000.00 93.00
2 Fraser Kyle CAN 35+ 1.50/55/12.00 2.00/55/12.00 26.00 962.96 92.00
3 Taggart Greg CAN 35+ 1.00/55/14.25 13.00 481.48
4 Silverberg Eric CAN 35+ 3.00/55/18.25 3.00 111.11
5 Shanks Jamie CAN 35+ 3.00/52
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Baxter Rob CAN 35+ 800 1080 1080.00 1000.00 1080.00
2 Thurston Jon CAN 35+ 580 580.00 537.04
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Klein Laz CAN 45+ 4.00/55/13.00 3.00/55/13.00 28.00 736.84 87.00
2 Gilbert Sean CAN 45+ 0.50/55/13.00 0.50/46 24.50 644.74 48.50
3 Wink Robert CAN 45+ 2.00/55/11.25 38.00 1000.00
4 Cresswell Robert CAN 45+ 1.50/55/11.25 37.50 986.84
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Collombin Mike CAN 55+ 3.00/55/10.75 2.50/55/11.25 57.00 1000.00 98.50
2 Debruin Doug CAN 55+ 3.00/55/12.00 0.50/55/13.00 45.00 789.47 84.50
3 Stacy Jim CAN 55+ 1.50/43
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Stacy Jim CAN 55+ 1500 1210 1500.00 1000.00 1210.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1
1 Cooke Allen CAN 75+ 2.00/28
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Wilson Patrick CAN M 2.00/58/12.00 1.00/58/11.25 43.00 1000.00 103.00
2 Boblitz James CAN M 4.50/58/14.25 28.50 662.79
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Silverberg Eddie CAN U10 1.50/40 5.00/43 17.00 1000.00 47.00
2 Shanks Hunter CAN U10 2.00/40 8.00 470.59
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1
1 Fegan Grace CAN U10 3.00/34
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Baxter Matthew CAN U12 2.50/49 3.50/52 21.50 781.82 63.50
2 Kuntz Ethan CAN U12 3.50/52/16.00 27.50 1000.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Kuntz Ethan CAN U12 360 660 660.00 1000.00 660.00
2 Baxter Matthew CAN U12 450 450.00 681.82
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Wheeler Anna CAN U12 3.50/52/16.00 2.00/52/14.25 38.00 1000.00 74.00
2 Hammell Annabelle CAN U12 3.00/52 27.00 710.53
3 Fegan Niamh CAN U12 1.50/28
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall
1 Wheeler Anna CAN U12 450 450.00 1000.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Mednick Reuben CAN -14 2.00/55/16.00 3.00/55/16.00 33.00 660.00 75.00
2 Cox Brody CAN -14 2.00/49 3.00/46 14.00 280.00 51.00
3 Hron Sebastian CAN -14 2.50/55/18.25 3.00/28 26.50 530.00 15.00
4 Barkwell Zachary CAN -14 2.00/55/12.00 50.00 1000.00
5 Barkwell Ethan CAN -14 1.00/55/13.00 43.00 860.00
6 Hammell Stuart CAN -14 3.00/55/16.00 33.00 660.00
7 Cresswell Ryan CAN -14 2.00/55/16.00 32.00 640.00
8 Kuntz Jacob CAN -14 5.50/52 23.50 470.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Barkwell Zachary CAN -14 2570 1370 2570.00 1000.00 1370.00
2 Barkwell Ethan CAN -14 1160 1060 1160.00 451.36 1060.00
3 Kuntz Jacob CAN -14 660 600 660.00 256.81 600.00
4 Mednick Reuben CAN -14 1030 1030.00 400.78
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Beynon Addie CAN U14 6.00/46 2.50/49 20.50 1000.00 56.50
2 Tamblyn Emma CAN U14 1.00/49 19.00 926.83
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Bigourdan Ty CAN U17 4.50/58/12.00 (0.50/58/12.00) 4.00/58/12.00 4050.00 1000.00 100.00
2 Bigourdan Leo CAN U17 4.50/58/12.00 (1.00/58/12.00) 2.00/58/12.00 4050.00 1000.00 98.00
2 Wheeler Ben CAN U17 3.25/58/12.00 2.00/58/12.00 3925.00 969.14 98.00
4 Beynon Hayden CAN U17 5.00/58/18.25 3.00/58/16.00 2100.00 518.52 81.00
5 Beck Alistair CAN U17 4.00/55/18.25 4.50/58/18.25 1650.00 407.41 76.50
6 Rideout Cole CAN U17 4.00/55/18.25 5.00/52 1000.00 246.91 65.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall
1 Wheeler Ben CAN U17 1490 1490.00 1000.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Kuntz Hannah CAN U17 4.50/55/16.00 3.00/55/18.25 22.50 661.76 69.00
2 Friedrich Chloe CAN U17 2.00/52 1.50/28 8.00 235.29 13.50
3 Barkwell Nikola CAN U17 4.00/55/13.00 34.00 1000.00
4 Stopnicki Hannah CAN U17 5.50/55/14.25 29.50 867.65
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Stopnicki Hannah CAN U17 5680 5030 5680.00 1000.00 5030.00
2 Barkwell Nikola CAN U17 770 670 770.00 135.56 670.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Geller Micky CAN U21 54.0m 53.1m 1000.00 1000.00 53.10
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Geller Micky CAN U21 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Paul Ivison CAN U21 2.00/58/13.00 1.50/58/12.00 1056.34 1000.00 97.50
2 Geller Micky CAN U21 5.50/58/13.00 5.50/58/14.25 1000.00 946.67 89.50
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall
1 Geller Micky CAN U21 5020 1000.00 1000.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Ramsay Rebecca CAN U21 39.0m 39.3m 1000.00 1000.00 39.30
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Ramsay Rebecca CAN U21 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00 3000.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Ramsay Rebecca CAN U21 4.50/46 2.50/55/14.25 1000.00 1000.00 80.50
2 Beck Isabel CAN U21 0.50/52 0.50/55/18.25 471.70 471.70 66.50
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall
1 Ramsay Rebecca CAN U21 1580 1000.00 1000.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Gilbert Carissa CAN 35+ 5.00/52 3.00/55/18.25 9.00 900.00 69.00
2 Riorden Michelle CAN 35+ 4.00/55/18.25 10.00 1000.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Durigon Wendy CAN 45+ 2.00/40 1.00/52/13.00 25.00 1000.00 79.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Della Rocca Christina CAN 45+ 460 540 540.00 1000.00 540.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Collombin Annica CAN 55+ 5.00/52/16.00 2.00/52/14.25 32.00 1000.00 74.00
2 Ryan Catherine CAN 55+ 1.00/52/14.25 1.50/52/14.25 31.50 984.38 73.50
3 Wiwchar Teresa CAN 55+ 3.50/40 4.50/40 40.50
4 Charest Danielle CAN 55+ 5.00/40
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Charest Danielle CAN 55+ 1210 1210 1000.00 1000.00 1210.00
2 Ryan Catherine CAN 55+ 530 438.02 438.02
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Fairbairn Debruin Jamie CAN W 4.00/55/13.00 0.50/55/12.00 36.50 1000.00 90.50