International German Open 2021 Feldberg
Feldberg, https://goo.gl/maps/prcW5V7XM5tGRuFK7 13-15 Aug 2021
Waterski
International competition
Code: 21GER001


Event Details
Slalom L 3 Rounds
Tricks L 2 Rounds
Jump L 2 Rounds
Age group Europe & Africa
-10 -12 -14 -17 -21 35+ 45+ 55+ 65+ 70+ Open

Entries
Type Open
Status Registration Open
Limit 50
Deadline 31/07/2021
Divisions No
Open to foreign Skiers Yes
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge PAHLSSON Jimmie SWE
Homologator BEIER Toni GER
Scorer LION Francine FRA
Scorer PRESZ Jan POL
Judge JACOBSEN Peter DEN
Judge LION Francine FRA
Judge PAHLSSON Jimmie SWE
Judge PRESZ Jan POL
Judge SCHOLZ Andreas GER
Judge STANGE Sabine GER
Driver GILLE Norbert GER

Feldberg
Country Germany
Code GERFELD
Area https://goo.gl/maps/prcW5V7XM5tGRuFK7
Organizer
Name Toni Beier
Phone +4916098287997
Email toni.beier85@gmail.com
Federation
Name Günter Kuhnt
Phone +4915254782296
Email kuhnt@ewe.net
Other
Towboat Malibu TXI Response 2018


Competition Documents & Bulletins
Name Uploaded Type
  Update Bulletin International German Open 2021 14/06/2021 15:08:37 Bulletins


Results Individual Classification

# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Albrecht Magnus *GER Open 45,3m 47,6m 431,30 431,30 47.60
2 Dorner Pascal *GER Open 35,7m 38,8m 263,36 263,36 38.80
3 Grewling Anthony *GER Open 36,4m 35,2m 217,56 217,56 36.40
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Albrecht Magnus *GER Open 3,50/58/13.00 4,50/58/12.00 5,50/58/13.00 648,00 648,00 70.50
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Albrecht Magnus *GER Open 3210 255,37 255,37 3210.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Dunkel Sascha *GER Open 20,6m 19,6m 83,14 83,14 20.60
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Dunkel Sascha *GER Open 0,00/34 1,50/52 128,21 128,21 37.50
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Dunkel Sascha *GER Open 560 49,73 49,73 560.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Senge Robin *GER 35+ 44,5m 54,4m 845,21 845,21 54.40
2 Wodsedalek Rico *GER 35+ 27,6m 29,5m 233,42 233,42 29.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Points
1 Wodsedalek Rico *GER 35+ 2,00/52 2,50/52 38.50
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Kuhne Imke *GER 35+ 4,50/52 3,00/52 3,00/55/18.25 236,84 236,84 45.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Kuhne Imke *GER 35+ 1330 1480 246,67 246,67 1480.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Broemel Mike *GER 45+ 22,9m 207,89 207,89 22.90
2 Bucksch Jan *GER 45+ 18,7m 18,0m 97,37 97,37 18.70
3 Krahe Dieter *GER 45+ 16,7m 17,0m 52,63 52,63 17.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Brummer Holger *GER 45+ 5,00/55/12.00 1,50/55/11.25 2,50/55/12.00 833,33 833,33 73.50
2 Broemel Mike *GER 45+ 5,00/55/13.00 2,00/55/12.00 0,50/55/13.00 711,11 711,11 68.00
3 Bucksch Jan *GER 45+ 2,00/55/14.25 2,00/55/14.25 444,44 444,44 56.00
4 Krahe Dieter *GER 45+ 5,00/55/18.25 2,25/55/16.00 316,67 316,67 50.25
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Broemel Mike *GER 45+ 2390 2020 442,59 442,59 2390.00
2 Bucksch Jan *GER 45+ 850 1120 207,41 207,41 1120.00
3 Brummer Holger *GER 45+ 960 1040 192,59 192,59 1040.00
4 Krahe Dieter *GER 45+ 760 550 140,74 140,74 760.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Thiel Sila *DEN 45+ 2,00/52/14.25 1,50/52/14.25 526,32 526,32 50.00
# Bib Name Country Category Round 1 Overall TeamOverall Points
1 Thiel Sila *DEN 45+ 1230 292,86 292,86 1230.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2
1 Schmidt Jesper *DEN 55+ 0,00m 0,00m
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Puzynowski Piotr *POL 55+ 4,50/55/13.00 2,00/55/13.00 2,50/55/13.00 764,15 764,15 64.50
2 Abrahamsen Gert *DEN 55+ 4,00/55/13.00 4,00/55/13.00 1,50/55/14.25 754,72 754,72 64.00
3 Schmidt Jesper *DEN 55+ 2,00/55/13.00 2,00/55/14.25 716,98 716,98 62.00
4 Gortler Dieter *GER 55+ 5,00/52 5,00/34 0,50/37 320,75 320,75 41.00
5 Sattler Ulrich *GER 55+ 1,50/34 1,50/34 3,00/37 9.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Schmidt Jesper *DEN 55+ 1150 1300 406,25 406,25 1300.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Points
1 Pedersen Ib Trier *DEN 70+ 3,50/34 4,00/34 4.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Pedersen Ib Trier *DEN 70+ 1030 1190 396,67 396,67 1190.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Sattler Ferdinand *GER -12 14,5m 18,2m 728,00 728,00 18.20
2 Kuhne Lars *GER -12 10,9m 10,4m 436,00 436,00 10.90
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Sattler Ferdinand *GER -12 1,50/52/13.00 2,00/52/13.00 919,25 919,25 62.00
2 Vesterbaek Albert Esager *DEN -12 2,50/52/16.00 3,50/52/16.00 4,50/52 788,82 788,82 51.50
3 Kuhne Lars *GER -12 5,00/52 2,00/52/16.00 770,19 770,19 50.00
4 Thiel-Gronbech Sander *DEN -12 2,00/25 2,50/46 552,80 552,80 32.50
5 Brummer Curtis *GER -12 4,50/37 0,00/40 0,00/37 372,67 372,67 18.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Kuhne Lars *GER -12 2000 2060 333,33 333,33 2060.00
2 Thiel-Gronbech Sander *DEN -12 1470 1470 237,86 237,86 1470.00
3 Vesterbaek Albert Esager *DEN -12 1090 1070 176,38 176,38 1090.00
4 Sattler Ferdinand *GER -12 970 1050 169,90 169,90 1050.00
5 Brummer Curtis *GER -12 290 46,93 46,93 290.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Doss Ella *GER -12 14,9m 12,6m 596,00 596,00 14.90
2 Doss Irma *GER -12 13,0m 14,4m 576,00 576,00 14.40
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Doss Ella *GER -12 3,50/49 2,00/49 717,77 717,77 39.50
2 Doss Irma *GER -12 2,00/49 1,50/49 696,86 696,86 38.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Doss Irma *GER -12 340 910 189,58 189,58 910.00
2 Doss Ella *GER -12 300 420 87,50 87,50 420.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Krahe Simon *GER -14 2,00/49 2,00/52 1,50/37 357,14 357,14 38.00
# Bib Name Country Category
no data
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Jacobsen Maise *DEN -14 28,9m 28,6m 1095,00 1095,00 28.90
2 Socknik Lillie *GER -14 10,3m 11,2m 210,00 210,00 11.20
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Jacobsen Maise *DEN -14 5,00/25 6,00/52/14.25 750,00 750,00 54.00
2 Vitense Isabell *GER -14 2,00/49 4,50/49 3,00/52 482,14 482,14 39.00
3 Socknik Lillie *GER -14 0,50/52 0,50/52 437,50 437,50 36.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Jacobsen Maise *DEN -14 2530 1930 477,36 477,36 2530.00
2 Vitense Isabell *GER -14 700 960 181,13 181,13 960.00
3 Socknik Lillie *GER -14 700 620 132,08 132,08 700.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Domino Oscar *DEN -17 28,4m 30,2m 260,87 260,87 30.20
2 Groß Albert *GER -17 25,5m 25,3m 140,66 140,66 25.50
3 Schmidt Berggren Bertel *DEN -17 21,6m 20,3m 40,92 40,92 21.60
4 Vesterbaek Oskar Esager *DEN -17 18,4m 19,9m 19.90
5 Socknik Theo *GER -17 17,6m 17.60
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Peisker Tobias *GER -17 1,50/58/13.00 3,00/58/14.25 3,50/58/13.00 632,08 632,08 63.50
2 Groß Albert *GER -17 2,50/58/14.25 5,00/58/18.25 1,00/58/13.00 584,91 584,91 61.00
3 Vesterbaek Oskar Esager *DEN -17 2,00/58/16.00 0,00/58/18.25 377,36 377,36 50.00
4 Schmidt Berggren Bertel *DEN -17 5,00/55/18.25 4,00/58/18.25 301,89 301,89 46.00
5 Socknik Theo *GER -17 3,00/58/18.25 3,50/58/18.25 292,45 292,45 45.50
6 Domino Oscar *DEN -17 0,00/55/18.25 2,50/58/18.25 273,58 273,58 44.50
7 Brinch William *DEN -17 2,00/37 4,50/37 3,00/55/18.25 169,81 169,81 39.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Schmidt Berggren Bertel *DEN -17 2510 1360 208,30 208,30 2510.00
2 Domino Oscar *DEN -17 1270 1800 149,38 149,38 1800.00
3 Socknik Theo *GER -17 920 920 76,35 76,35 920.00
4 Vesterbaek Oskar Esager *DEN -17 820 840 69,71 69,71 840.00
5 Peisker Tobias *GER -17 610 700 58,09 58,09 700.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Scholz Nele *GER -17 27,2m 22,0m 430,30 430,30 27.20
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Schwarzkopf Sarah *GER -17 1,50/55/14.25 2,50/55/16.00 2,50/55/16.00 510,00 510,00 55.50
2 Scholz Nele *GER -17 2,00/25 1,00/55/14.25 500,00 500,00 55.00
3 Larsen Clara Dyhr *DEN -17 4,00/52 4,00/52 4,00/34 200,00 200,00 40.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Scholz Nele *GER -17 2650 1740 253,83 253,83 2650.00
2 Schwarzkopf Sarah *GER -17 1250 1660 159,00 159,00 1660.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Jessen Philip *DEN -21 52,1m 51,1m 517,18 517,18 52.10
2 Wolf Wilhelm *GER -21 38,4m 39,1m 269,08 269,08 39.10
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Beier Tim *GER -21 1,50/37 4,50/58/12.00 2,00/58/11.25 704,00 704,00 74.00
2 Wolf Wilhelm *GER -21 5,00/58/13.00 1,50/37 2,50/58/12.00 616,00 616,00 68.50
3 Jessen Philip *DEN -21 4,50/58/13.00 2,50/58/13.00 552,00 552,00 64.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Jessen Philip *DEN -21 3120 2490 248,21 248,21 3120.00
2 Wolf Wilhelm *GER -21 540 42,96 42,96 540.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Brummel Lara *GER -21 34,6m 35,7m 431,87 431,87 35.70
2 Parussel Luca *GER -21 29,1m 28,6m 279,45 279,45 29.10
3 Wodsedalek Gina-Marie *GER -21 19,4m 21,5m 103,93 103,93 21.50
4 Ulrich Leonie *GER -21 17,5m 17,9m 20,79 20,79 17.90
5 Vitense Josefine *GER -21 14,7m 15,4m 15.40
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Round 3 Overall TeamOverall Points
1 Hogh Sorensen Astrid *DEN -21 1,00/55/12.00 3,00/55/13.00 2,00/55/12.00 649,57 649,57 68.00
2 Brummel Lara *GER -21 4,50/55/13.00 3,50/55/13.00 589,74 589,74 64.50
3 Parussel Ronja *GER -21 4,50/55/13.00 0,50/55/13.00 3,00/55/13.00 589,74 589,74 64.50
4 Parussel Luca *GER -21 2,50/55/18.25 1,25/55/13.00 2,50/55/13.00 555,56 555,56 62.50
5 Vitense Josefine *GER -21 3,00/55/16.00 4,00/34 358,97 358,97 51.00
6 Wodsedalek Gina-Marie *GER -21 1,00/55/16.00 4,50/34 324,79 324,79 49.00
7 Ulrich Leonie *GER -21 0,50/55/18.25 3,25/55/18.25 260,68 260,68 45.25
8 Metz-Sievert Lea Rebecca *GER -21 1,50/34 4,00/52 170,94 170,94 40.00
9 Abrahamsen Line Molter *DEN -21 4,50/34 2,00/34 2,50/52 145,30 145,30 38.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Parussel Ronja *GER -21 3190 3490 309,95 309,95 3490.00
2 Brummel Lara *GER -21 3290 2850 292,18 292,18 3290.00
3 Wodsedalek Gina-Marie *GER -21 1830 2070 183,84 183,84 2070.00
4 Metz-Sievert Lea Rebecca *GER -21 970 86,15 86,15 970.00
5 Vitense Josefine *GER -21 780 860 76,38 76,38 860.00
6 Ulrich Leonie *GER -21 700 780 69,27 69,27 780.00