SLOVAK OPEN KOSICE 2022
Kosice , Trixen Kosice 22-24 Jul 2022
Cableski
International competition
Code: 22SVK001


Event Details
Slalom RC 2 Rounds
Tricks RC 2 Rounds
Jump RC 2 Rounds
Age group IWWF
Open Se1 U15 U19

Entries
Type Open
Status Registration Open
Limit Unlimited
Deadline 15/07/2022
Divisions No
Open to foreign Skiers Yes
Cash Prize No

Jury Panel
Chief Judge GRAW Martin GER
Calculator HEINICKE Horst GER
Judge KUCHAROVIC Pavol SVK
Judge KUSY Milos SVK
Judge WOLF Nicolas SVK
Judge ZINSER Daniel GER
International Homologator KUSY Milos SVK

Kosice
Country Slovakia
Code SVKCKOS
Area Trixen Kosice
Organizer
Name Alexander Vasko
Phone 0903623112
Email vasko@iqservis.sk
Federation
Name Alexander Vasko
Phone 0903623112
Email vasko@iqservis.sk
Other
Towboat RIXEN / 4 pylons


Competition Documents & Bulletins
Name Uploaded Type
  Training schedule_1 19/07/2022 13:31:36 Other
  Bulletins_0122 19/07/2022 12:08:48 Bulletins
  Poster 19/07/2022 11:45:23 Other


Results Individual Classification


# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Lengsfeld Robert *GER U15 34,5m 36,0m 1000,00 1000,00 36.00
2 Pokorny Ronald *SVK U15 33,3m 33,8m 938,89 938,89 33.80
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Pokorny Ronald *SVK U15 938.89 836.96 1000.00 2775,85 2775.85
2 Lengsfeld Robert *GER U15 1000.00 847.83 302.63 2150,46 2150.46
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Pilgram Anuk *GER U15 4,00/58/16.00 5,00/58/18.25 1000,00 1000,00 52.00
2 Lengsfeld Robert *GER U15 0,50/58/18.25 3,00/58/18.25 847,83 847,83 45.00
3 Pokorny Ronald *SVK U15 2,50/58/18.25 2,50/58/18.25 836,96 836,96 44.50
4 Ochotnicky Viliam *SVK U15 2,50/58/18.25 5,00/55/18.25 836,96 836,96 44.50
5 Enöckl Erik *AUT U15 4,50/37 2,50/55/18.25 706,52 706,52 38.50
6 Toth Patrik *SVK U15 2,00/55/18.25 2,00/52 695,65 695,65 38.00
7 Redzepovic Oliver *SVK U15 3,00/49 2,50/49 456,52 456,52 27.00
8 Holenda Richard *SVK U15 3,00/46 326,09 326,09 21.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Pokorny Ronald *SVK U15 3740 3800 1000,00 1000,00 3800.00
2 Pilgram Anuk *GER U15 2230 1050 586,84 586,84 2230.00
3 Lengsfeld Robert *GER U15 1040 1150 302,63 302,63 1150.00
4 Enöckl Erik *AUT U15 700 840 221,05 221,05 840.00
5 Ochotnicky Viliam *SVK U15 610 490 160,53 160,53 610.00
6 Holenda Richard *SVK U15 490 128,95 128,95 490.00
7 Toth Patrik *SVK U15 410 290 107,89 107,89 410.00
8 Redzepovic Oliver *SVK U15 200 200 52,63 52,63 200.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Zambory Tobias *SVK U19 51,9m 54,7m 1000,00 1000,00 54.70
2 Ochotnicky Alexander *SVK U19 38,6m 38,7m 642,06 642,06 38.70
3 Vrazel Dominik *SVK U19 37,1m 35,9m 606,26 606,26 37.10
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Zambory Tobias *SVK U19 1000.00 1000.00 1000.00 3000,00 3000.00
2 Ochotnicky Alexander *SVK U19 642.06 775.86 942.66 2360,58 2360.58
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Zambory Tobias *SVK U19 4,00/58/12.00 3,00/46 1000,00 1000,00 52.00
2 Vrazel Dominik *SVK U19 3,00/58/14.25 5,00/58/16.00 775,86 775,86 39.00
3 Ochotnicky Alexander *SVK U19 3,00/58/14.25 2,00/58/18.25 775,86 775,86 39.00
4 Sablatura Bohus *SVK U19 4,50/58/18.25 4,50/55/18.25 594,83 594,83 28.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Zambory Tobias *SVK U19 4360 4360 1000,00 1000,00 4360.00
2 Ochotnicky Alexander *SVK U19 3060 4110 942,66 942,66 4110.00
3 Sablatura Bohus *SVK U19 3570 3570 818,81 818,81 3570.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Miserok Clara *GER U15 17,5m 18,4m 1000,00 1000,00 18.40
2 Ivanova Bilyana *GER U15 11,3m 12,5m 679,35 679,35 12.50
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Miserok Clara *GER U15 1000.00 916.67 727.85 2644,52 2644.52
2 Ivanova Bilyana *GER U15 679.35 690.48 253.16 1622,99 1622.99
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Strbakova Alexandra *SVK U15 0,00/55/16.00 2,50/55/18.25 1000,00 1000,00 48.00
2 Vaskova Sara *SVK U15 4,00/55/18.25 2,00/55/18.25 952,38 952,38 46.00
3 Miserok Clara *GER U15 2,50/55/18.25 4,00/52 916,67 916,67 44.50
4 Miserok Nina *GER U15 5,00/49 4,00/52 809,52 809,52 40.00
5 Finckh Lara *GER U15 3,50/52 1,00/34 797,62 797,62 39.50
6 Stroncekova Alexandra *SVK U15 5,00/34 2,00/52 761,90 761,90 38.00
7 Ivanova Bilyana *GER U15 2,50/34 5,00/49 690,48 690,48 35.00
8 Hulsmann Sophie *AUT U15 0,50/34 2,50/34 2.50
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Vaskova Sara *SVK U15 1480 1580 1000,00 1000,00 1580.00
2 Miserok Nina *GER U15 1340 1440 911,39 911,39 1440.00
3 Strbakova Alexandra *SVK U15 1300 610 822,78 822,78 1300.00
4 Miserok Clara *GER U15 990 1150 727,85 727,85 1150.00
5 Stroncekova Alexandra *SVK U15 810 900 569,62 569,62 900.00
6 Finckh Lara *GER U15 410 500 316,46 316,46 500.00
7 Ivanova Bilyana *GER U15 400 400 253,16 253,16 400.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Pokorna Ella *SVK U19 30,2m 31,9m 1000,00 1000,00 31.90
2 Csokasova Zuzana *SVK U19 26,3m 27,1m 821,56 821,56 27.10
3 Vrazelova Sarka *SVK U19 18,3m 17,1m 494,42 494,42 18.30
4 Selmeciova Emma *SVK U19 16,2m 14,8m 416,36 416,36 16.20
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Pokorna Ella *SVK U19 1000.00 1000.00 877.36 2877,36 2877.36
2 Csokasova Zuzana *SVK U19 821.56 745.45 1000.00 2567,01 2567.01
3 Vrazelova Sarka *SVK U19 494.42 763.64 136.79 1394,85 1394.85
4 Selmeciova Emma *SVK U19 416.36 636.36 339.62 1392,34 1392.34
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Pokorna Ella *SVK U19 1,00/55/12.00 4,00/55/14.25 1000,00 1000,00 49.00
2 Baumgardt Phoenix *GER U19 1,00/55/12.00 0,00/55/14.25 1000,00 1000,00 49.00
3 Vrazelova Sarka *SVK U19 0,00/55/14.25 5,00/46 763,64 763,64 36.00
4 Csokasova Zuzana *SVK U19 5,00/55/16.00 4,00/55/18.25 745,45 745,45 35.00
5 Selmeciova Emma *SVK U19 5,00/55/18.25 4,00/55/18.25 636,36 636,36 29.00
6 Stroncekova Katarina *SVK U19 4,50/43 2,00/55/18.25 581,82 581,82 26.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Csokasova Zuzana *SVK U19 2120 2000 1000,00 1000,00 2120.00
2 Pokorna Ella *SVK U19 1580 1860 877,36 877,36 1860.00
3 Baumgardt Phoenix *GER U19 1290 0 608,49 608,49 1290.00
4 Selmeciova Emma *SVK U19 410 720 339,62 339,62 720.00
5 Stroncekova Katarina *SVK U19 490 490 231,13 231,13 490.00
6 Vrazelova Sarka *SVK U19 290 290 136,79 136,79 290.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Hillenbrand Laura *GER Open 37,4m 37,7m 1000,00 1000,00 37.70
2 Borikova Karin *SVK Open 30,6m 31,6m 779,78 779,78 31.60
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Hillenbrand Laura *GER Open 1000.00 860.00 1000.00 2860,00 2860.00
2 Borikova Karin *SVK Open 779.78 880.00 811.26 2471,04 2471.04
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Meier Jana Chathreen *GER Open 2,00/55/12.00 1,50/55/13.00 1000,00 1000,00 32.00
2 Fedorova Lucia *SVK Open 2,00/55/13.00 3,00/55/14.25 880,00 880,00 26.00
3 Wenger Vanessa *AUT Open 2,00/55/13.00 3,00/52 880,00 880,00 26.00
4 Borikova Karin *SVK Open 2,00/55/13.00 2,25/52 880,00 880,00 26.00
5 Hillenbrand Laura *GER Open 5,00/55/14.25 1,00/55/13.00 860,00 860,00 25.00
6 Elsendoorn Puck *NED Open 3,00/55/14.25 2,00/55/14.25 780,00 780,00 21.00
7 Gassner Miriam *AUT Open 2,00/55/18.25 3,00/52 520,00 520,00 8.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Hillenbrand Laura *GER Open 3020 3020 1000,00 1000,00 3020.00
2 Fedorova Lucia *SVK Open 2330 2800 927,15 927,15 2800.00
3 Borikova Karin *SVK Open 2450 1950 811,26 811,26 2450.00
4 Elsendoorn Puck *NED Open 2380 1830 788,08 788,08 2380.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Vasko Alexander *SVK Open 64,1m 66,9m 1000,00 1000,00 66.90
2 Vasko Daniel *SVK Open 59,4m 58,4m 855,49 855,49 59.40
3 Wolf Nikolas *SVK Open 55,4m 57,7m 822,74 822,74 57.70
4 Heinicke Niklas *GER Open 56,4m 54,8m 797,69 797,69 56.40
5 Zinser Daniel *GER Open 48,1m 47,3m 637,76 637,76 48.10
# Bib Name Country Category Jump Slalom Tricks Overall Points
1 Vasko Alexander *SVK Open 1000.00 730.16 1000.00 2730,16 2730.16
2 Heinicke Niklas *GER Open 797.69 698.41 819.14 2315,24 2315.24
3 Wolf Nikolas *SVK Open 822.74 714.29 596.27 2133,30 2133.30
4 Vasko Daniel *SVK Open 855.49 428.57 620.77 1904,83 1904.83
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Bodingbauer David *AUT Open 3,00/58/10.75 1,00/58/13.00 1000,00 1000,00 45.00
2 Saxa Samuel *SVK Open 2,50/58/10.75 1,00/58/13.00 992,06 992,06 44.50
3 Vasko Alexander *SVK Open 1,50/58/13.00 4,00/58/13.00 730,16 730,16 28.00
4 Wolf Nikolas *SVK Open 3,00/58/13.00 3,50/55/18.25 714,29 714,29 27.00
5 Heinicke Niklas *GER Open 2,00/58/13.00 1,00/55/18.25 698,41 698,41 26.00
6 Zinser Daniel *GER Open 4,00/58/14.25 1,50/55/18.25 634,92 634,92 22.00
7 Marks Oliver *GER Open 3,00/58/14.25 3,00/55/18.25 619,05 619,05 21.00
8 Szasz Jakub *SVK Open 1,00/58/14.25 587,30 587,30 19.00
9 Vasko Daniel *SVK Open 4,50/55/18.25 3,00/58/18.25 428,57 428,57 9.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Vasko Alexander *SVK Open 7930 8570 1000,00 1000,00 8570.00
2 Marks Oliver *GER Open 7200 6780 840,14 840,14 7200.00
3 Heinicke Niklas *GER Open 7020 4740 819,14 819,14 7020.00
4 Vasko Daniel *SVK Open 4740 5320 620,77 620,77 5320.00
5 Wolf Nikolas *SVK Open 5110 5110 596,27 596,27 5110.00
6 Bodingbauer David *AUT Open 1150 134,19 134,19 1150.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Olsavsky Stefan *SVK Se1 0,50/55/13.00 0,50/55/13.00 1000,00 1000,00 30.50
2 Cherubini Apenela Piero *ESP Se1 3,00/55/14.25 3,00/55/18.25 904,11 904,11 27.00
3 Usinger Jurgen *GER Se1 3,00/49 2,00/55/18.25 547,95 547,95 14.00
# Bib Name Country Category Round 1 Round 2 Overall TeamOverall Points
1 Usinger Jurgen *GER Se1 900 730 1000,00 1000,00 900.00